Družstva

Vítězný návrat

30/11/2022
Ženy

První druholigová. Kolínské basketbalistky porazily v odloženém prvním kole druhé ligy Brandýs nad Labem (66:46) a připsaly si premiérovou domácí výhru v soutěži. Vítězství znamená posun v tabulce na sedmé místo a ztrátu jediné výhry na šesté Vlčice Žďár, které Kolín vyzve o nadcházejícím víkendu. Vítězné oslavy ještě umocnily návraty opory loňské sezony Radky Štěpánkové a letní posily Júlie Lošonské po zraněních.

Utkání proti Brandýsu mělo být původně prvním představením Kolína ve třetí nejvyšší soutěži, ale na žádost soupeře došlo k přeložení a týmy se tak v GEOSAN Aréně střetly až na konci listopadu. Již před úvodním rozskokem těšila jak tým, tak i fanoušky zpráva o návratu křídla Radky Štěpánkové. Kolínská odchovankyně vyléčila zraněné koleno, zrehabilitovala a po 210 dnech opět oblékla dres Kolína. A nebyl to jediný návrat do sestavy, protože trenéru Rytinovi se do zápasu hlásila také Júlia Lošonská, která vyřešila problémy se zády.

Kde, kdo by čekal pozvolné zařazení do rotace, ale Štěpánková zahodila všechen strach či obavy a vyběhla na palubovku v základní pětce. „Já chtěla určitě hrát, nemohla jsem se dočkat až se vrátím na palubovku. Bylo to rozhodnutí trenéra, který mi dal zelenou krátce před zápasem a já jsem za to ráda, že jsem mohla hnedka skočit do zápasu,“ okomentovala rychlý nástup do zápasu kolínská desítka. A přeci jen bylo to dlouhé čekání – poslední ligový zápas prvního května. „Přiznám se, že ráno jsem byla trochu nervózní, ale v hale vše zmizelo. Během hry jsem se snažila na koleno nemyslet, ale někde v koutku v podvědomí byly malé obavy, což je logické po takovém zranění. Věřím, že s těmi obavami dokáži do budoucna pracovat a vytěsnit je. Následně přišla velká úleva a uvědomění, že jsem zpátky. Avšak vím, že je přede mnou ještě spousta práce, abych se dostala ne na stejný, ale ještě vyšší level než v loňské sezóně. Velké díky patří celému týmu, který mě podporoval a dodával mi hodně síly. Už nyní se těším na další zápas,“ promluvila o comebacku Radka Štěpánková.

Podobně jako v minulých utkáních zdobila hru kolínských dam pevná defenziva a důkazem je pouhých jedenáct bodů na kontě soupeřek a těsné čtyřbodové vedení po první siréně. Kolín však věděl i o svých nedostatcích, avšak v zápase dokazoval, že tvrdá práce v tréninku se vyplácí, protože ze slabin se snažil udělat devízy. Na kolínském výběru je znát, že s každým zápasem přidává důležité zkušenosti, ze kterých následně těží. Stejně jako na konci první čtvrtiny, tak i na konci té druhé zářil na světelné tabuli náskok o čtyři body pro domácí. Svěřenkyním trenéra Rytina nechyběla trpělivost a na pevné koncentraci nic neměnilo ani téměř vyrovnané skóre před poslední čtvrtkou. Diváci na tribunách již očekávali další drama do posledních vteřin, ale realita byla naprosto odlišná. Kolínské basketbalistky totiž rozpoutaly ofenzivní smršť a soupeřkám z Brandýsa výrazně odskočily. Nejvýraznější podíl na náskoku měla dvojice Tereza Králová a Barbora Krausová, které shodně nasázely šestnáct bodů, přičemž sedmnáctiletá Krausová proměnila tři trojky. Střelkyně pak podpořila Barbora Bušková s 13 body a kousek pod hranicí deseti bodů zůstaly Tereza Fekarová a Dominika Máchová.

Kolín nakonec porazil BK Brandýs nad Labem rozdílem dvaceti bodů 66:46 a připsal si druhé vítězství v sezóně. V příštím kole narazí kolínské dámy na Vlčice Žďár nad Sázavou, a to již v sobotu 3. prosince od 18:00 ve Žďáru a o den později čeká na tým cesta do Litomyšle, kde vyzvou ADFORS Basket SECCON Litomyšl od 15:00 v městské hale.

BC Kolín – BK Brandýs nad Labem 66:46 (15:11, 26:22, 39:36)

Body Kolína: Králová a Krausová 16 bodů, Bušková 13 bodů, Fekarová 9 bodů, Máchová 8 bodů, Štěpánková a Soukalová 2 body.

Komentář trenéra Filipa Rytiny: Utkání proti Brandýsu jsme zvládli na výbornou. Na palubovce vše skvěle fungovalo, a to jak v ofenzivě, tak i v defenzivě. Po minulých zápasech jsem volal po udržení koncentrace a její důležitosti. Proti Brandýsu jsme hráli až do poslední vteřiny, tým zlepšil obranný doskok, kde si pohlídal množství míčů a v přechodové fázi došlo ke zlepšení. I díky těmto aspektům naší hry jsme se mohli radovat z vítězství.”

Komentář Terezy Fekarové:Chtěly jsme navázat na naši obranu, která se nám vedla v minulých zápasech. V předešlých kolech se nám nedařilo pod vlastním košem, ale proti Brandýsu tomu bylo naopak. Zpřesnily jsme útočnou fázi a vytěžili množství bodů z proměněných protiútoků do otevřené obrany soupeřek. Těší mě, že jsme na hřišti slyšet a pracujeme jako tým, což nás zdobilo i tentokrát a věřím, že se o ni budeme moci opřít i v dalších zápasech a navážeme dalšími úspěšnými bitvami.“

Podporuje nás