Družstva

V BC Kolín se basketbalově začíná dařit i ženám.

21/2/2022
Ženy

Již jen opravdoví pamětníci vědí, že v Kolíně se hrál na velmi vysoké úrovni i ženský basketbal. Dávno tomu, kdy tým žen působil v 1. lize (druhá nejvyšší republiková soutěž). Ale v Kolíně by nemuseli žít jen ze vzpomínek. Parta holek okolo kapitánky Anety Hoznauerové  rozpoutala basketbalovou renesanci kolínského ženského basketbalu. Pod vedením trenéra Filipa Rytiny ustálily své výkony a po počátečním mírném tápání se naplno rozjely. V novém roce ještě ve Středočeské basketbalové lize nepoznaly hořkost porážky. Po patnácti odehraných utkáních mají bilanci 11 výher oproti 4 prohrám a  jistě si drží druhé místo v tabulce za zatím suverénním Kladnem. Jejich cílem je v tuto chvíli účast ve Final 4 soutěže. Tým je složený převážně z odchovankyň kolínského basketu, které prošly v BC Kolín mládežnickými kategoriemi a posílen je o několik hráček ze Sadské. A toto spojení funguje. Ženské kolínské basketbalové zmrtvýchvstání by nemuselo být jen výkřikem do tmy. Vždyť v mládežnických kategoriích BC Kolín působí hned tři týmy mladých Medvědic (U17, U14, U11), které mohou být do budoucna velice slušným příslibem.

A právě již zmíněné Kladno bylo posledními soupeřkami kolínských žen. Ve dvou předcházejících vzájemných zápasech byly vždy jasně úspěšnější kladenské basketbalistky, ale kolínské hráčky toužily potvrdit své herní i výsledkové zlepšení. Hned od počátku se na palubovce GEOSAN arény rozpoutala pravá basketbalová bitva. Domácí hráčky braly kladenský koš ztečí ze všech pozic ve vymezeném území, hostující hráčky se spolehly na trojkovou střelbu a tato taktika jim dlouho vycházela. Když v závěru první čtvrtiny přidaly ještě dva rychlé protiútoky, po deseti minutách vedly (13:16). Ale ne na dlouho. Kolínské hráčky se poučily z chyb úvodního dějství.

Eliminovaly kladenské střelkyně, vyztužily obranu a samy se začaly ještě více prosazovat pod jejich košem. Výsledkem byl povedený obrat ve skóre. Kolínské hráčky trpělivě navyšovaly svůj náskok a enormním nasazením v obraně vymazaly kladenské střelkyně (29:19). Ale bylo potřeba v tomto výkonu pokračovat a domácí to dokázaly. I když Kladno nadále hrozilo z dálky a dokázalo být úspěšné i přes těsnou kolínskou obranu (v zápase celkem 9 úspěšných trojek), bojovnost a agresivita kolínských slavila úspěch. Neustále si udržovaly desetibodový náskok a na konci utkání dokázaly i ony, že umí úspěšně vypálit za tři body. Ve chvílích, kdy bylo pod hostujícím košem velmi těsno, použily několikrát tuto dalekonosnou zbraň a pro někoho možná překvapivé, ale naprosto zasloužené, vítězství zůstalo v Kolíně (55:43). Kapitánka Aneta Hoznauerová si výkon týmu pochvalovala:  „Očekávaly jsme složité utkání, protože Kladno si celou dobu drží první příčku, a šly jsme do toho hned od začátku s velkou vervou. Týmová chemie ze šatny se přenesla i na hřiště a proto se to povedlo.“ Radost neskrýval ani trenér Filip Rytina: „Skvělý předvedený výkon před slušně zaplněnou GEOSAN arénou. O konečném výsledku rozhodla větší disciplinovanost a vůle zvítězit. A také druhá čtvrtina, kdy holky Kladno ubránily na třech bodech.“

Sestava a body Kolína:  Máchová D. 14, Štěpánková R. 11, Fekarová T. 10, Krausová B. 8, Mocová E. 8, Černá N. 2, Holubová E. 2, Bezoušková D, Čermáková K., Hoznauerová E., Skalická L, Soukalová D.

Podporuje nás