Družstva

Třetí v řadě!

6/12/2022
Ženy

Vítězný hattrick. Kolínské hráčky uzavřely basketbalový rok 2022 vítězstvím na půdě Litomyšle v poměru 74:58 a připsaly si čtvrtou výhru v sezoně. Dámy tak v osmi zápasech čtyřikrát slavily a čtyřikrát odcházely z palubovky s prohrou. Po osmi kolech patří Kolínu šesté místo se ztrátou jednoho bodu na tým před nimi.

Poslední výjezd, a i mač roku 2022 odehrál Kolín na palubovce Litomyšle, posledního týmu tabulky druhé ligy. Ačkoliv Kolín vstupoval do utkání jako favorit, tak ho nečekalo nic jednoduchého, protože během čtyřiceti minut se může stát cokoliv. Oběma týmům chyběla ve vzájemném zápasu jejich střelecká esa. Trenér Rytina neměl k dispozici devadesátibodovou Barboru Buškovou a domácím chyběla stobodová Sabina Knesplová.

Kolín připomínal v Litomyšli dieselový motor, těžkopádný začátek, chybějící pohyb v obraně a absence řízení obrany. Pro trenéra Rytinu však nic neřešitelného a po zkušenostech z minulých zápasů si moc dobře uvědomoval sílu svého týmu, a že stačí kádr nastartovat. Po první čtvrtině, ve které se basketbalistkám Kolína nedařilo zachytávat pohyb Litomyšle svítilo na tabuli skóre 19:18 pro domácí. Pro Kolín to bylo jasné znamení, že je potřeba zabrat, a to jak na útočné polovině, tak hlavně na té obrané. Jak trenér Rytina, který s mužským týmem porazil v KNBL Nymburk a utržil mu porážku na domácím hřišti po 12 letech, tak i hráčky si uvědomovaly, co je třeba po první čtvrtině změnit. Jak si společně řekly, tak splnily. Jako by Kolínu zazvonil budíček, protože od prvních vteřin druhé čtvrtiny byl na palubovce jeden tým – pevná a hlasitá obrana v modrých dresech, klid ve hře a přesná střelba. A zvláště ta za tři body, protože kolínské basketbalistky nasázely úctyhodných jedenáct trojek. O více než polovinu se postarala dvojice Krausová – Štěpánková. Každá z nich proměnila tři. Zvláště Štěpánková po návratu do sestavy ukazuje, že během přestávky, vynucené zraněním, nezahálela a s pěti trojkami ve dvou zápasech ji nechybí zdravé sebevědomí. Poločasové skóre 44:33 pro Kolín jasně potvrdilo herní vzestup hráček z Polabí.

Ve zbylých dvaceti minutách Kolín nepolevil, a naopak ještě přidal, jak si přál trenér Rytina. Aby tým v útoku nezahálel a rozhodl o osudu již několik minut před závěrečnou sirénou. I nadále se kolínské basketbalistky mohly opřít o přesnou střelbu za tři body a také sebevědomé koše z perimetru. Zodpovědně bránily a navyšovaly svůj náskok až na rozdíl jedenácti bodů. Nejvýraznější osobností ofenzivy Kolína byla proti Litomyšli Tereza Králová, která si do statistik zapsala 26 bodů, a i díky tomu Středočešky porazily Litomyšl 74:58.

Druhá liga se vrátí až v novém roce, a to v sobotu 7. ledna v Mladé Boleslavi. O den později cestují hráčky Kolína do Brandýsa.

Komentář trenéra Filipa Rytiny: „Proti Litomyšli jsme sice papírovým favoritem, ale první čtvrtina tomu úplně nenasvědčovala a v kontaktu se soupeřkami nás držela úspěšná střelba z dálky. Ve druhé čtvrtině jsme se naše hra zkvalitnila a obraz hry změnil. I nadále jsme se mohli opřít o střelbu z dlouhé vzdálenosti a k tomu jsme přidali i několik jednoduchých košů díky rychlé přechodové fázi. Navíc mnohem lépe začala pracovat defenziva. Po přestávce jsme již udávali tempo hry a soupeřky prakticky k ničemu nepustili. Litomyšli patří velký kredit za přístup k utkání a že se ani na moment nevzdal a potrápil nás.“

ADFORS Basket Litomyšl – BC Kolín 58:74 (19:18, 33:44, 42:53)

Body: Králová 26b., Krausová 14b., Štěpánková 11b., Máchová 10b., Fekarová 8b., Hoznauerová 5b..