Steel cup 2018 v Ostravě

28/12/2018
Junioři U19

Čtvrtek 27.12.

Vstup do 55. ročníku Steel cup 2018 v Ostravě kategorie U18 se nám vydařil. V prvním utkání jsme porazili domácí tým BK NH Ostrava 86:83. V úvodních minutách byl náš herní projev rozpačitý a domácí tým toho využil k mírnému náskoku, který se nám v průběhu poločasu podařilo stáhnout a ještě před poločasem jsme se ujali těsného vedení 46:44. Druhou půlku jsme výrazně zlepšili obranu a z toho vyšlo hodně rychlých protiútoků a tím i náskok 15 bodů. Škoda, že jsme se vedením uspokojili a opustili naši hru, čehož soupeř využil ke snížení náskoku. Naštěstí vždy v pravou chvíli se nám podařila "nějaká" akce a vedení i přes snahu soupeře jsme udrželi a připsali si první výhru v turnaji.

Ve večerním utkání jsme nastoupili proti týmu Gim Basket Wroclaw (Polsko). Do utkání jsme nastupovali s obavami, jak ho zvládneme a to hlavně z důvodu malého počtu hráčů, šest zdravých, zdravotní indispozice Lukáše Kosíka a z prvního utkání naražené koleno Filipa Somberga, který však se sebezapřením do utkání nastoupil. První čtvrtinu jsme nehráli, hlavně v obraně, dle našich představ, ale přesto jsme se soupeřem drželi krok a po jejím konci jsme prohrávali 22:20.Ve druhé čtvrtině jsme svou obranu zlepšili a z toho vyšel náš zlepšený útok a poločas jsme vyhráli 48:33. O poločase byli kluci upozorněni, že se soupeř nevzdá a bude se s utkáním ještě něco snažit udělat, což se potvrdilo. Soupeř ještě více přitvrdil hru, k již tak velice nečistě vedenému boji přidal provokace a další ne zrovna basketbalové zákroky.
Kluci však odpověděli tou největší zbraní, velice dobrou obranou bez zbytečných faulů a rychlým protiútokem. Tím soupeře poslali do kolen a ten začal doplácet na svou nečistou hru nuceným střídáním hráčů pro pět osobních chyb. My dále pokračovali v dobré obraně a utkání proměnili tak trochu v exhibici a zcela zaslouženě zvítězili 111:59. Jedinou výraznější chybou na našem výkonu se tak staly trestné hody, které jsme měli 47/25!!!

Pátek 28.12.

Dnešní den jsme sehráli utkání proti týmu Pasvalys (Litva) a bohužel jsme prohráli 80:58. Dostihla nás únava...
Vstup do utkání se nám vůbec nepovedl, všude jsme byli pozdě, u všeho jsme byli nedůslední, prostě nám to nešlo a neměli jsme sílu s tím něco udělat. První čtrtinu prohráváme rozdílem třídy 28:8. V průběhu druhé čtvrtiny dokonce prohráváme 43:17, ale přeci jen kluci zbraně složit nechtějí a hrůzný stav v jejím konci lehce korigujeme a v půlce prohráváme 50:31.
Zdá se, že v našem rozpoložení a zřetelnou únavou je po utkání, ale kluci přeci jen ukázali, že tak lehce svou "kůži" dát nechtějí.
Do druhé půle nastupujeme s evidentním odhodláním s utkáním ještě něco udělat. V jejím průběhu snižujeme náskok soupeře. Naprosto nečekaně jsme v jednu chvíli lepším týmem, soupeř znervózněl, střídá jen dva hráče a pomocí timeoutu se snaží náš nápor zastavit. Přesto snižujeme rozdíl ve skóre na deset bodů a do konce utkání zbývají nějaké čtyři minuty. Naše únava je zřetelná z každého pohybu, střelba z dálky se nám nedaří a soupeř několikrát šťastně zakončuje v poslední sekundách útoku. Je rozhodnuto, snížení náskoku vzniklého "prospáním" v první čtvrtině nás stálo mnoho sil, další již nemáme a soupeř pohodlně navyšuje svůj náskok na konečných dvacet dva bodů.
Škoda... I s tímto soupeřem se dalo hrát a vyhrát, jen musíme být koncentrováni a připraveni na utkání hned od prvé minuty. Slušný poločas na takového soupeře nestačí.