Družstva

Soupeřky ze severu

10/11/2022
Ženy

Víkend v Geosan Areně. Kolínské basketbalistky čekají o nadcházejícím víkendu dvě bitvy proti týmům ze severu Čech. V sobotu přicestuje do Kolína Lokomotiva Liberec (11:00) a v neděli pak kolínskou palubovku vyzkouší Bižuterie Jablonec nad Nisou (10:00).

Po třítýdenní přestávce se basketbalistky Kolína opět vrací do kolotoče zápasů druhé ligy. Před víkendem se dámy nachází na osmé příčce tabulky. Oproti ostatním týmům mají však odehrané pouze tři utkání a v případě vítězství mohou mířit v tabulce mnohem výš.

7. kolo | BC Kolín – TJ Lokomotiva Liberec I | Sobota 12.11. 11:00

V prvním souboji vyzvou svěřenkyně trenéra Filipa Rytiny, aktuálně čtvrtý tým 2.ligy, Lokomotivu Liberec. Severočešky odehrály již pět utkání, ve kterých se třikrát radovaly z vítězství – porazily Vlčice Žďár, Litomyšl a naposledy Ostrava. Naopak prohry si připsaly s Brandýsem a Mladou Boleslaví. Největší ofenzivní silou Liberce jsou aktuálně Tereza a Zuzana Poživilovi. Tereza nastřílela v pěti zápasech 76 bodů, z nichž jednadvacet zaznamenala z tříbodové vzdálenosti. Starší Zuzana má na svém účtě bodů padesát devět. Kolín se naopak bude moci opřít o Terezu Královou. Střelkyni padesáti bodů ve třech zápasech nebo Barbory Krausovou s Buškovou, které se bodově dostaly již přes třicet bodů.

Utkání proti Liberci bude mít speciální náboj pro Dominiku Máchovou, protože ve své kariéře oblékala jak dres Kolína, tak také Liberce: „Stoprocentně to pro mě bude speciální! Jak Kolín, tak i Liberec jsou týmy, které mi přirostly k srdci. K Liberci mám doteď velmi hezký vztah, a to i včetně hráček z Lokomotivy, s nimiž mám možnost se vídat i po ukončení mého hráčského působení. Na zápas se opravdu těším.“

„Basketbalově jsem vyrostla v Kolíně, ale trenéři a spoluhráčky z Liberce mají též velký podíl na mém basketbalovém růstu. Dostala jsem možnost hrát vyšší ligu než v Kolíně a nabrat tak zkušenosti, které by se mohly hodit při postupu Kolína. Ten čas přišel a já věřím, že i díky nim budu úspěšnější a pro tým platnější,“ popisuje svoji hráčskou cestu Máchová a vzpomíná, že dva roky v Lokomotivě byly tou správnou volbou: „Vzpomínám na to velmi pozitivně. Výborný kolektiv, zdravé konkurenční prostředí, a navíc to pro mě bylo další zápasové vytížení, které jsem uvítala. O to více mě mrzí, že již nadále nemohu oblékat i dres Liberce. Zároveň se však naše cesty nerozešly úplně a já libereckou basketbalovou rodinu úplně neopustila.“

Dominika Máchová před Libercem: „Za holky budou mluvit jejich roky v druhé lize, kde nejsou za žádné nováčky. Podobně jako my se opírají o týmovou chemii a půjde o otevřený souboj. A s čím na Liberec vyrukovat? Přijďte se do podívat do Geosan Areny a uvidíte to na vlastní oči.“

Trenér Rytina před Libercem: „Cílem bude uspět. Po dvou zápasových nezdarech se chceme ukázat v mnohem lepším světle. Důležitá bude koncentrace od úvodního rozskoku až po závěrečné desetiny vteřin, a to na obou polovinách hřiště. Od pevné a fungující obrany až po úspěšné útoky.“

Utkání sedmého kola celostátní 2.ligy žen je na programu v sobotu 12. listopadu od 11:00 v kolínské Geosan Areně.

8. kolo | BC Kolín – Bižuterie Jablonec n. Nisou | Neděle 13.11. 10:00

Neděle nabídne souboj s loňským účastníkem první ligy – Bižuterií Jablonec, na jejíž soupisce najdeme převážně odchovankyně klubu narozené po roce 2000. Podobně jako Kolín dává i Jablonec šanci mladým hráčkám a v obou případech najdeme na soupiskách hráčky ročníku 2005.

Bižuterie zahájila ligový ročník dvěma vítězstvími na domácí palubovce, když nejprve jednoznačně přehrála Litomyšl rozdílem 29 bodů (72:43) a následně přetlačila Vlčice Žďár nad Sázavou (54:48). První a zatím jediná ztráta přišla v Mladé Boleslavi. Jablonec padl od deset (67:57). Na vítěznou vlnu se však Severočešky vrátily v Brandýse (49:59) a doma proti Ostravě (68:52). Bodově nejvýraznější hráčkou Jablonec je po pěti zápasech Barbora Čmejrková s 80 body, přičemž proměnila deset trojek. O šest bodů za ní zaostává Kristýna Herinková (74 bodů).

Kolínské basketbalistky nastoupily zatím ve druhé lize pouze třikrát. V Geosan Areně nestačily v druholigové premiéře na Mladou Boleslav (43:68), následně dobyly Ostravu (65:81) a naposledy v dramatickém závěru podlehly Benešovu (60:56). Víkend na domácí palubovce je skvělou příležitostí, jak vybojovat důležitá vítězství a postoupit v tabulce vzhůru. Při reprezentační přestávce mužské Kooperativy NBL půjde o jediné zápasy kolínského A-týmu o nadcházejícím víkendu, a to si nelze nechat ujít.

A jestli je třeba tým speciálně motivovat před víkendem? „S odměnami ještě uvidím, ale vítězství je myslím velkou motivací před každým utkáním. Já ji akorát zkusím ještě vyšperkovat a dodat týmu zdravé herní sebevědomí,“ pousmála se Dominika Máchová, kterou v sobotu čeká souboj klubů, jejichž dresy v kariéře oblékala.

Trenér Filip Rytina před Jabloncem:Jablonec, hrající loni 1.ligu žen, poskládal pro tuto sezonu tým z mladých hráček. Odchovankyně místního basketbalu předvádí sympatické výkony a v pěti ligových zápasech prohrály pouze jednou. Budeme se chtít opět prezentovat týmovou hrou a kolektivně uspět. Spoléhat se budeme na kvalitní obranu, zejména v přechodové fázi.

Sobotní druholigový souboj proti jablonecké Bižuterii zahájí úvodní rozskok v 10:00 v Geosan Areně. Přijďte dámy podpořit o bojích o cenná vítězství.

Podporuje nás