Družstva

Skalp škodovky

11/1/2023
Ženy

Vítězný začátek roku. Kolínské basketbalistky zahájily druhou polovinu druhé ligy cenným vítězstvím na palubovce Mladé Boleslavi a přidaly již čtvrtou výhru v řadě. Tým z města automobilů přetlačily těsně 69:67.

Druhou část druhé ligy odstartovala bitva proti třetí ŠKO-ENERGO Mladé Boleslavi. Hráčky Kolína měly v hlavách odplatu za úvodní utkání na domácí půdě a v Boleslavi chtěly uspět. Úvodní minuty zápasu se však do highlights Kolína nezařadí, protože je zastihly nekoncentrované. Jedenáctibodovou šňůru domácích utnula až po razantním time-outu Bušková. Kolín se probudil a pomalu dostával do tempa. Musel však čelit velké fyzické síle soupeřek, které těžily ze zkušeností třicátnice Dřevové nebo Matulové s historií v mládežnických reprezentacích.

Oproti začátku souboje se kolínským basketbalistkám vydařil vstup do druhé čtvrtiny, kdy od prvních vteřin zatlačily na obranu Mladé Boleslavi, vytvořily dobré střelecké pozice a bodovaly. Výsledkem byla série osmi bodů a vyrovnaný stav. Diváci ve sportovní hale viděli fyzicky náročný zápas plný osobních soubojů, které kolíňanky musely podstoupit na obou polovinách hřiště. Minuty před poločasem sice bodově patřily domácím, ale i tak byl Kolín na dostřel.

Po přestávce bylo na Kolínu vidět zdravé sebevědomí a odhodlání uspět. A co bylo vidět, hráčky si opravdu věřily a přesnými trojkami ukrajovaly náskok škodovky. Zároveň domácí se složitě prokousávaly obranou kolínských, která s přibývajícími minutami nabírala na pevnosti. Odměnou byl vyrovnaný výsledek po třetí čtvrtině po 52 bodech slibující napínavou koncovku.

Celkem čtyři hráčky Kolína se v zápase bodově přehouply přes hranici deseti bodů – mezi tradiční střelkyně Buškovou s Královou se přidala Štěpánková, hrající po zranění s velkou chutí. Navíc v důležitých momentech se blýskla mladičká Krausová parádními střelami za tři. Jeden z důležitých momentů je vůbec první akce ze čtvrté čtvrtiny, znamenající první vedení Kolína v zápase. Máchová šikovně uvolnila Buškovou, která se neohroženě vydala do koše – koš za dva, faul a and one byl na světě. Povedená akce dvojice vysokých hráček. Minuty ubíhaly a na výsledkové tabuli byl k vidění náskok kolínských o čtyři body. Emoce, ostré lokty, divoké publikum, nervy – to vše nabídl závěrečný crunchtime. Poslední desítky vteřin musela jen z lavičky sledovat vyfaulovaná Bušková, která hlasitě povzbuzovala svůj tým. Ač to na palubovce vřelo, tak basketbalistky Kolína zachovaly chladné hlavy a ovládly bitvu v Mladé Boleslavi. Vítězná šňůra Kolína se tak prodloužila na čtyři utkání. Kolínské basketbalistky porazily ŠKO-ENERGO Mladou Boleslav 69:67.

Komentář Radky Štěpánkové: “Bylo to fyzicky náročné utkání. Již před zápasem jsme věděly o individuální síle Boleslavi, která sázela na zkušenosti Dřevové, nejlepší střelkyni soutěže. Za čtyřicet minut jsme podstoupily nespočet osobních soubojů, které však stály za to, protože i díky nim jsme mohly po zápase slavit výhru. Zároveň mě těší, že jsme s klidnou hlavou zvládly vypjaté momenty a nenechaly se strhnout děním na palubovce.

Hodnocení zaskakujícího trenéra Lukáše Nečase: “Měli jsme hodně ospalý a nekoncentrovaný vstup do zápasu. Jedenáctibodový náskok Boleslavi jsme museli řešit rychlým time-outem, dostat se do tempa a zlepšit komunikaci, která vázla. Tým se nastartoval a sérií osmi bodů z kraje druhé čtvrtiny dokázal vynulovat náskok “Bolky”. Pak nám trošku došel dech a domácí opět odskočili. Přestávka nám však paradoxně pomohla. Hráli jsme svoji hru, vymazali vedení Boleslavi a do závěrečné čtvrtiny vstupovali za vyrovnaného stavu. Posledních deset minut nabídlo velké drama plné soubojů a napínavých momentů. Fyzicky i mentálně náročné utkání jsme nakonec do poslední vteřiny zvládli a vybojovali těsné, ale o to cennější vítězství nad třetím týmem druhé ligy. Tým ukázal velkou mentální sílu, protože se zvládl nejen vrátit do zápasu, ale také ustát závěrečný tlak. Hráčky si zaslouží pochvalu.”

ŠKO-ENERGO Mladá Boleslav – BC Kolín 67:69 (21:14, 40:32, 52:52)

Body Kolína: Bušková B. 18b., Králová T. 15b., Krausová B. 12b., Štěpánková R. 11b., Fekarová T. 6b., Hoznauerová A. 4b., Bezoušková D. 2b., Soukalová 1 bod.