Družstva

Severský trip

22/2/2023
Ženy

Poslední cesta v základní části. Ženský tým Kolína čekají dva souboje proti soupeřkám ze severních Čech – v sobotu cestují dámy do Jablonce k zápasu proti Bižuterii (15:00) a v neděli pak vyzvou Lokomotivu Liberec (10:00).

Porážky. Ani v jednom z úvodních vzájemných utkáních Kolín neuspěl. Na podzim byl na programu také “severský víkend”, kdy do Geosan Areny nejprve zavítala Lokomotiva a o den později Jablonec. V obou případech si hosté odvezli vítězství o šest bodů. Sedmé kolo proti Liberci byl pro kolínské basketbalistky “zápasem blbec”. Dobře připravené sestavě chyběly maličkosti a o výsledku nakonec rozhodovalo pár vteřin a několik milimetrů. I proti Bižuterii nebyl Kolín daleko od úspěchu, ale ještě loni prvoligový Jablonec zvládl lépe vypjatý crunchtime a překlonil souboj na svou stranu.

O několik měsíců později však na trip vyrazí mnohem zkušenější tým v kolínských barvách. S pozitivní bilancí sedmi vítězství a pěti proher jsou basketbalistky Kolína těsně za TOP4 a úspěch v obou víkendových kolech by mohl znamenat posun na přední pozice tabulky druhé ligy. V každém případě nepůjde o jednoduchou záležitost. Ačkoliv Kolín v posledním kole padl s dominantním Benešovem, tak předtím vybojoval sérii šesti vítězství v řadě včetně cenných výher v Mladé Boleslavi nebo v Brandýse. A na dvoubodové zisky se bude chtít navázat, jak výsledkově, tak i herně. „Ačkoliv jsem prohrály, tak nás to nijak negativně nepoznamenalo. Naopak. Série možná skončila, ale my nyní můžeme zahájit novou. I přes porážku jsme si odnesly pozitivní poznatky. Plus si myslím, že nás to zdravě nakoplo do zbylých čtyř utkání základní části,“ okomentovala náladu v týmu Dominika Máchová.

Bižuterie Jablonec vstoupila do druhé poloviny sezóny se stejnou bilancí jako Kolín. Čtyři vítězství – ve Žďaru a v Litomyšli, těsná výhra nad Boleslaví a přetlačení Ostravy. Jedinou porážku v novém roce zaznamenal Jablonec v Brandýse nad Labem, o sedm bodů.

V Jablonci nás čeká spousta práce pod košem na obou stranách, protože ještě loni prvoligová Bižuterie má oproti nám výškovou převahu, kterou se budeme snažit eliminovat. Bude důležité získávat obranné doskoky a nedávat tak soupeřkám další šance k zakončení. Nebezpečí bude číhat i za trojbodovou hranicí, a to z ruky rozehrávačky Barbory Čmejrkové (172 bodů ve 13 zápasech; 20 úspěšných trojek), která často řeší útok střelou za tři“, předpovídá Radka Štěpánková a zároveň upozorňuje na důležitost utkání: „Do konce základní části nás čekají ještě čtyři zápasy a my budeme chtít všechny vyhrát. Konkrétně proti Jablonci pak bude důležité skóre, protože doma jsme padly o šest bodů. V ideálním scénáři bychom rádi zvítězili o více jak zmíněných šest bodů.

Podobně jako Kolín, tak i Bižuterie Jablonec nedávno vyzvala Mladou Boleslav a též zvítězila minimálním bodovým rozdílem. „Bude se hrát do poslední vteřiny. Bižuterie má věkově podobný tým jako my a očekávám rychlý basketbal. Oproti Mladé Boleslavi nepůjde o tak silově náročný zápas, ale zároveň nás nečeká nic jednoduchého. Navíc výraznou roli sehraje střelba z velké vzdálenosti a věřím, že nám se bude dařit nejen střelba a utkání jako tým zvládneme“, doplnila Štěpánková.

Kolínské basketbalistky vyzvou Bižuterii Jablonec v sobotu 25.února od 15:00 v jablonecké sportovní hale na křižovatce ulic Podhorská a Svatopluka Čecha, nedaleko autobusového nádraží.

17.kolo 2.ligy | Bižuterie Jablonec – BC Kolín | 25.2. 15:00

Jako by liberečtí kopírovali své sousedy, protože novoroční bilanci mají na chlup stejnou, a to včetně výsledků se stejnými soupeři. Jen bodové rozdíly nejsou totožné. Lokomotiva bude v utkání spoléhat svou odchovankyni Terezu Poživilovou, která zatím naskočila do všech třinácti soutěžních utkání. Stejně jako nejlepší střelkyně Kolína Tereza Králová nasázela shodných 194 bodů, přičemž 39 jich připsala za tříbodové střely. Králová však na stejnou metu potřebovala o dva zápasy méně. Společně s třicetiletou Terezou Poživilovou dodávají libereckému týmu zkušenosti 34letá Simona Prchalová a též třicátnice Zuzana Poživilová. Zbytek sestavy tvoří mladé hráčky narozené na přelomu tisíciletí. Výhodu domácího prostředí v hale Lokomotiva v samém srdci Liberce nebudou mít pouze liberecké hráčky, ale v kolínských barvách, s číslem devět hrající, Dominika Máchová, která místní prostředí zná velice dobře ze svého hostování právě v Liberci. „Doma v Kolíně se nám proti Lokomotivě sice nedařilo, ale v Liberci to bude jiný souboj. Nyní jsme zkušenější a během sezony jsme ušly kus cesty. Zároveň sestava Lokomotivy doznala změn a uvidíme, jak se to projeví na palubovce. Pro nás bude důležité hrát týmově a držet se naší hry, včetně obětavosti jedné za druhou,“ promluvila právě Máchová a dodala, že na souboj na severu Čech se těší: „Jistěže to bude odplata, ale v tom nejlepším slova smyslu. Není v tom žádná nevraživost, naopak věřím, že divákům nabídneme skvělý basketbal a budou se bavit. A z osobního hlediska? Doufám, že to bude s vítěznou tečkou.

Navíc na hráčky Kolína bude v Liberci čekat jedno nemilé překvapení, které pamatují ligové hráčky ze zápasů proti Slavii na starém Edenu. „V liberecké sokolovně je poctivá zima (smích). Oproti kolínské Geosan Areně nás čeká poněkud chladnější hala, kde bude zapotřebí aktivní rozcvička. Je to starší hala s méně místem okolo palubovky, ale nic, co by mělo ovlivňovat náš výkon. Budeme se soustředit na hru a podobné neduhy nás nerozhodí,“ prozradila na závěr hráčka s číslem devět.

Na liberecké půdě se basketbalistky Kolína představí v neděli 26.února od 10:00 dopoledne. Utkání 18.kola druhé ligy bude hostit hala TJ Lokomotiva poblíž parku Gutenbergova.

18.kolo 2.ligy | Lokomotiva Liberec – BC Kolín | 26.2. 10:00

Trenéra Filip Rytina před víkendovými zápasy: „Ačkoliv jsme, jak s Jabloncem, tak i s Libercem v úvodních vzájemných zápasech padli, tak jsme předvedli dobré výkony. Věřím, že když na takové výkony navážeme, a ještě je posuneme výš v jistých aspektech naší hry, tak máme na to Jablonec i Liberec porazit vyšším rozdílem, kterým může hrát velkou roli v celkové tabulce druhé ligy.

Podporuje nás