Družstva

Šampionky bez finále

17/5/2022
Ženy

Zlato, ale žádné fanfáry. Kolínské basketbalistky se staly vítězkami Středočeské basketbalové ligy žen a vysloužily si pozvánku do druhé ligy. Oslavné pocity však doprovází hořkost z absence FINAL4 či velkého finále proti prvnímu týmu tabulky. Jedno je však jasné a jisté – dámy jsou ŠAMPIONKAMI SBLŽ pro sezonu 2021/22.

Druhý květnový víkend měl být vyvrcholením celosezonního snažení kolínských basketbalistek ve Středočeské basketbalové lize žen. FINAL4 na půdě prvního týmu po základní části, tedy na Kladně. Kolínské hráčky si po dvaceti čtyřech kolech vybojovaly druhé místo v tabulce a o postup do finále se měly porvat s Benešovem B. Realita je však úplně jiná. Žádné FINAL4 a ani žádné finále, ale pojďme postupně.

Do bitvy o titul postoupila čtveřice nejlepších bez pražského HB Basket – BC Kolín, BC Benešov B, BK Brandýs nad Labem B a tým z Kladna. Po skončení základní části se však začaly objevovat informace o nezájmu účastnit se FINAL4 ze strany kvalifikovaných týmů až se z finálové čtveřice stala dvojice. Kolín – Kladno, druhý a první tým tabulky po základní části. Na řadu přišlo vyjednávání o konečné formě boje o titul. Nejschůdnějším a zároveň nejspravedlivějším řešením měl být dvojzápas, přičemž první utkání by se hrálo v Kolíně a druhé o den později na Kladně a o vítězi by rozhodl součet obou bitev. O konečné podobě finále informovala i ČBF na svém webu, ale k titulovým soubojům nikdy nedošlo. Kladno neprofesionálně odmítlo formát o dvou zápasech, který by zachoval podobu, kdy dvě vítězství znamenají zisk nejcennějšího kovu a odstoupilo z finále. Mistrovská trofej SBLŽ tak připadla kolínským basketbalistkám, které měly tu nepříjemnou čest s neprofesionalitou a nesportovním chování na Kladně již při posledním vzájemném zápase ve městě legendární Poldovky. Prvenství v lize je tak zároveň i malým zadostiučiněním.

Tým kapitánky Anety Hoznauerové tak může slavit, ale zároveň si pokládá otázku postupu do druhé ligy. Dámy mají několik týdnů na rozmyšlenou, zda-li se do kolínské Geosan Areny vrátí pro sezonu 2022/23 celorepubliková soutěž žen.

A jak to dopadlo s volným víkendem bez finále? Hrál se basketbal a přímo v Kolíně! Kolínské basketbalistky vypomohly mladým nadějím z kategorie U17 v přípravách na kvalifikaci o ligu, kterou hrají o víkendu 20.-21. května v Pelhřimově a odehrály přípravné utkání. Navíc basketbalistky Kolína nejsou jediné, komu záleží na osudu dívčích sedmnáctek v Pelhřimově, protože tým do kvalifikace vede dlouholetý zkušený kouč a generální manažer mužského áčka Miroslav Sodoma. Za jednou postranní čárou se tak opět po několika týdnech sešli pánové Sodoma s Filipem Rytinou, tentokrát však jako trenérští soupeři v přátelském duchu. Ženský tým svou sezónní misi zvládl, nyní je řada na mladších. Držíme palce týme!

Podporuje nás