Družstva

Postup do druhé ligy!

27/6/2022
Ženy

Titul a postup. Ženský kolínský basketbal prožil skvělý ročník. I přes pozvolnější vstup do sezony se týmu podařilo postupně zlepšovat své výkony a základní část Středočeské basketbalové ligy žen dokončil na druhém místě s jistotou pro účast ve Final4. Finálové boje však nakonec kvůli neprofesionalitě soupeřek neproběhly a Kolín slavil zisk titulu! Zároveň dámy stvrdily postup do druhé ligy a příští sezóně je čeká celorepubliková soutěž v GEOSAN Areně.

Čelákovice, Kladno nebo Kralupy mění kolínské hráčky za Ostravu, Liberec nebo Jablonec. Kolín zná po postupu do druhé ligy své soupeřky do nadcházející sezony. Ve skupině B narazí celkem na osm soupeřů – do druhé ligy se zapojí ještě loni prvoligový Brandýs s Jabloncem. Ze skupiny A byly přeřazeny úřadující vítězky základní části Ško-Energo Mladá Boleslav a Lokomotiva Liberec. Zápasy proti Liberci budou speciální pro Dominiku Máchovou, která liberecký dres v minulosti oblékala. Dále pak dámy vyzvou Vlčice Žďár nad Sázavou, Litomyšl, áčko Benešova a Basket Ostrava.

Do celorepublikové soutěže se hráčky Kolína vrací po dlouhých patnácti letech, kdy Kolín skončil v tehdejší druhé lize (2. nejvyšší soutěž tehdy) a na osm let zmizel z mapy ženských basketbalových týmů. Až v sezoně 2015/2016 nastal návrat do Středočeského krajského přeboru.

Při pohledu do starších statistik lze nahlédnout na soupisku tehdejšího výběru, kde lze najít čtveřici hráček patřících v uplynulé sezóně již mezi opory a stálice týmu – Dominiku Bezouškovou, nynější kapitánku Anetu Hoznauerovou, Dominiku Máchovou a Radku Štěpánkovou. Tým odehrál pět sezon, jednu oželel vinou celosvětové pandemie, po které se vrátil v plné síle a s odhodláním uspět. A podařilo se, po dvou pátých místech slaví ženský tým zisk mistrovské trofeje a postup do celorepublikové soutěže.

Cesta na samotný vrchol však byla dosti složitá – Kolín vstupoval do sezony s úzkou soupiskou a bez trenéra. Zlom nastal po dohodě s trenérem Filipem Rytinou, asistentem trenéra u mužského A-týmu, který má i bohaté zkušenosti z trénování v mládežnických kategorií. A ty se hodily již v prvních dnech nového angažmá. Díky znalostem místního prostředí a také kontaktům jednotlivých hráček se podařilo tým doplnit o odchovankyně Kolína a také o naděje českého basketbalu. Kolínský tým se začal zlepšovat a s přibývajícími odehranými koly se pevněji usazoval na předních příčkách tabulky a tváří v tvář konfrontoval první Kladno. Kolín dokázal porazit vedoucí tým v hojně zaplněné GEOSAN Areně a nejen divákům, ale i sobě dámy dokázaly, že se mohou rovnat s nejlepšími v soutěži. Vyvrcholením celé spolupráce mělo být napínavé FINAL4 a následné finále o titul. K boji však nakonec nedošlo zlaté medaile připadly Kolínu, který se může těšit v sezoně 2022/23 na účast ve 2.lize.

Start 2.ligy je naplánován na 24. září, a to včetně týmu Kolína, který zahájí soutěžní ročník domácí bitvou proti Brandýsu nad Labem a o den později pak opět doma vyzve Mladou Boleslav.

Podporuje nás