Kvalifikace o extraligu U19

28/5/2018
Junioři U19

Kolín historicky poprvé hostil kvalifikaci o extraligu juniorů do 19 let

Poslední květnový pátek a víkendové dny se odehrála v hale Spojů kvalifikace o extraligu basketbalistů do 19 let. Během tří dnů se systémem hry „každý s každým“ utkaly o dvě postupová místa týmy Sokola Pražského, Plzně, Ústí nad Labem a domácího Kolína.

Zahajovací zápas se odehrál v pátek a představil se v něm Kolín proti Ústí nad Labem. Kolínští basketbalisté sice hráli na své domácí palubovce, ale v zápise byli vedeni jako hosté, tudíž oblékli tmavou sadu dresů. Ta jim přinesla štěstí a soupeře porazili 81:85 a položili dobrý základ do dalších dvou utkání hraných o víkendu.

Druhým soupeřem byl Sokol Pražský. První poločas se Kolín statečně držel a nedovolil pražskému celku odskočit do pohodlného vedení, avšak ve druhé půli už si Sokol své vedení pojistil a navýšil skóre. Výsledný stav po posledním hvizdu byl 64:97.

V posledním nedělním zápase čekal na kolínské juniory tým Plzně. První půle se domácímu Kolínu, který byl po všechny zápase vydatně povzbuzován početným publikem, povedla a do šaten odcházeli s tříbodovým vedením. Poslední dvě čtvrtiny však Plzeň zvrátila stav utkání a dokázala vyhrát i svůj třetí zápas v turnaji. Kolín se umístil na sympatickém třetím místě, a i když měl jasně nejmladší soupisku ze všech čtyř týmů, dokázal se s konkurencí popasovat velmi slušně. I když kolínští basketbalisté nedokázali vybojovat extraligovou příslušnost, každý z hráčů bude na tento prodloužený basketbalový víkend vzpomínat jen v tom nejpozitivnějším světle. Prestižní nebyla tato akce pouze pro hráče a jejich fanoušky, ale pro celé město Kolín, jelikož událost podobného rozměru hostilo poprvé.

„Všichni jsme určitě zklamáni, ale s odstupem času si jistě každý uvědomí, že po skvělé sezóně je i tento výsledek a vůbec možnost tuto kvalifikaci hrát úspěch. Jsme třináctí v republice, v kategorii, do které teprve nyní tým bude věkově patřit, a to ještě ne všichni, všichni kluci jsou z Kolína a okolí, všichni basketbalově vyrůstali v BC Kolín, trénovali je Kolínští trenéři, to je přeci úspěch všech těchto lidí. Já za sebe klukům děkuji za skvělou sezónu a věřím, že jsme ještě neukázali vše“ říká kolínský trenér Miroslav Sodoma.

„Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kdo nás přišli do haly povzbudit a bylo jich hodně. A ještě jedno tradiční, opravdu upřímné poděkování všem rodičům kluků, protože to, co pro ně dělají, není běžné. Bez jejich pomoci, by tento tým, tohoto úspěchu nedosáhl“ shrnul na závěr Miroslav Sodoma.

Fotografie: Denisa Dvořáčková