Družstva

Krok do finále

21/4/2023
Ženy

Porazit lídra a do bojů o titul. Kolínské basketbalistky čeká o víkendu semifinálové dvojutkání proti vítězi základní části BC Benešov. Kolín ve své premiérové sezoně ve druhé lize zaskočil favorizovanou Lokomotivu Liberec a probojoval se mezi čtyři nejlepší výběry soutěže. Semifinále startuje v sobotu v 11:00 v kolínské Geosan Areně. Druhý zápas je na programu o den později, tedy v neděli od 17:00 ve sportovní hale v Benešově. O postupujícím rozhodne bodová bilance.

Před rokem se schylovalo k napínavým bojům o královny Středočeské basketbalové ligy žen a nyní se hráčky Kolína perou o postup do finále již celostátní druhé ligy žen. Po základní části patřila Kolínu šestá příčka a v play-off vyzval třetí Liberec. Podobně jako nyní v semifinále, tak i nyní se začínalo na půdě kolínských. Sobota v Geosan Areně nevypadala pro domácí vůbec dobře, protože úvod zápasu jasně patřil soupeřkám z Podještědí. Ani přibývající minuty nedodaly na klidu ve tváři trenéra Rytiny, jehož svěřenkyně marně hledaly ten pravý recept na Lokomotivu. Konečná ztráta po prvním čtvrtfinále činila 16 bodů – pro někoho propast, pro někoho hozená rukavice. Áčko žen? Bralo jedině druhou volbu. Neuteklo ani 24 hodin a oba týmy proti sobě opět stály tváří v tvář na palubovce. Tentokrát pod Ještědem. Je záhadou, co se s kolínským výběrem přes noc stalo, ale do odvety nastoupil tým, který neměl co ztratit a šlapal na plné obrátky. Již v první čtvrtině byl náskok Liberce tu tam a každý koš mohl rozhodnout. A taky že ano, Kolín nakonec porazil Lokomotivu o dvacet bodů (76:56) a po snovém druhém čtvrtfinále postoupil mezi TOP4 týmy druhé ligy.

Jeden z favoritů ze hry a před kolínskými basketbalistkami stojí další výzva – BC Benešov. Výběr vyztužený hráčkami se zkušenostmi ze ŽBL dokázal Kolín v sezoně již dvakrát přehrát, ale to předtím Liberec zvládl také. Benešov se do semifinále probojoval přes Ostravu, kterou dvakrát porazil výrazným rozdílem, přičemž v odvetě uštědřil soupeřkám „stovku“. Díky široké rotaci Benešova se bodové zisky rozložily mezi několik hráček. V prvním čtvrtfinále táhla tým Monika Fučíková (28 bodů) a v odvetě se naopak o slovo přihlásily Eliška Hálová (26 bodů) a nejlepší střelkyně zpoza tříbodové linie Eliška Misíková (25 bodů). Defenzivu Kolína tak nečeká nic jednoduchého. Totožné se však dá říci i o benešovské obraně. Nejlepší čtvrtfinálovou střelkyní Kolína byla s 26 body Barbora Bušková. O čtyři body méně pak nasázela Tereza Králová a víkend se vydařil i Dominice Máchové s 21 body, přičemž osm zaznamenala z čáry trestného hodu s úspěšností téměř 89 %.

Semifinále začíná v sobotu 22. dubna v Kolíně v 11:00 a věří se, že diváci v Geosan Areně napodobí minimálně návštěvnost ze čtvrtfinále. Vstupné je zdarma. O den později se pak týmy představí na benešovské půdě. V neděli 23. dubna je úvodní rozskok naplánován na 17:00 v hale v prostorách ZŠ Dukelská s možným parkováním poblíž.

Trenér Filip Rytina před semifinále:V semifinále narazíme na Benešov, favorita soutěže, vítěze základní části – to mluví asi za vše. My jsme však už ve čtvrtfinále překvapili a vyřadili zkušenou Lokomotivu Liberec. Už samotný postup do semifinále v nováčkovské sezoně ve 2.lize je pro nás úspěchem. Neznamená to však, že bychom nechtěli ještě o stupínek výš. Role outsidera nám vyhovuje a já věřím, že proti Benešovu to ukážeme.“

1. SEMIFINÁLE | 11:00 BC Kolín – BC Benešov | Geosan Arena

2. SEMIFINÁLE | 17:00 BC Benešov – BC Kolín | SH Benešov – Dukelská

Podporuje nás