Družstva

Junioři U19 vybojovali postup do extraligy pro sezónu 2019/20 !!!

27/5/2019
Junioři U19

O víkendu bojovali Kolínští junioři o svou do této chvíle životní šanci, a přestože na tento turnaj odjížděli ze všech tří účastníků s nejmenší šancí na postup, tak dnes můžeme s použitím legendární hlášky Roberta Záruby říci „Přepište dějiny, junioři postupují do extraligy“.
Nyní tak mají medvědi v nejvyšší soutěži dva týmy, po mužích v Kooperativa NBL, také historicky poprvé juniory U19 v extralize.
A jak se tento historický úspěch „rodil“?
V pátek junioři nastoupili proti týmu GBA Europe Praha (mistr ČR v letošní sezóně juniorů), z administrativních důvodů vedeného pod hlavičkou Sokola Žižkov a hrajícího s osmi cizinci na soupisce. Do začátku utkání vstoupili Kolíňáci velice nervózně s přílišným respektem a svůj první koš dali až ve čtvrté minutě. Naštěstí i soupeř díky dobré obraně příliš nebodoval a tak v 5.minutě byl stav 8:5 pro GBA. V dalším průběhu čtvrtiny to byli nečekaně Kolíňáci, kdo se dokázal prosazovat a tak na ukazateli po první čtvrtině svítil nečekaně příznivý stav, když soupeř košem za dva s klaksonem snižoval na 17:14 pro Kolín.
Do druhé čtvrtiny vstoupil soupeř lépe a zdálo se, že nás začne přehrávat, ale nestalo se tak, přestože odskočil na vedení 21:17, kluci zbraně nesložili a dokázali snížit. Před koncem prvního poločasu šli dokonce do vedení 33:32, ale GBA opět střelou s klaksonem otočilo poločasové vedení na svou stranu 34:33.
Třetí čtvrtina byla velikým bojem o každý míč o každý koš a naši kluci se opravdu „rvali“ seč jim síla stačila a přestože na konci třetí čtvrtiny byl soupeř před Kolínem o čtyři body (53:49), bylo utkání stále „otevřené“. Kdo by před utkáním předpovídal, že Kolín půjde do poslední čtvrtky s tak malou ztrátou a s možností pomýšlet na vítězství, byl by považován za snílka. Ale díky klukům to tentokráte nebyl sen, ale skutečnost.
O to více překvapivá, když hned v úvodu čtvrté čtvrtiny Kolín skóre vyrovnal a osm minut před koncem nebylo jasné, kdo vyhraje. Škoda, že přišlo několik chyb a zaváhání a soupeř si vzal vedení zpět, dokonce dvě minuty před koncem vedl již o deset bodů a zdálo se být vše ztracené, ale ne pro Kolín. Moc dobře věděli, že může rozhodovat každý vstřelený bod a tak na konci utkání našli zbytky svých sil a zabojovali alespoň o snížení na konečný stav 73:68 pro GBA.
Před utkáním by asi každý tento výsledek bral, ale po utkání a jeho průběhu, bylo cítit ve vzduchu zklamání.
Následovala sobota, utkání GBA s dalším soupeřem SAM Brno. Ve vyrovnaném utkání zvítězil tým GBA 79:71. Kolínští junioři absolvovali sobotní dopolední trénink, kde došlo na vysvětlení chyb, uvolnění a přípravu na rozhodující utkání o vše.
Nedělní utkání a opět velice silný soupeř, tentokráte vice-mistr z letošního ročníku kadetů tým SAM Brno.
Junioři do utkání vlétli a během pěti minut vedli 12:2. Soupeře doslova zmrazili a tak byl trenér soupeře nucen vzít si oddechový čas. Po návratu zpět se hra vyrovnala, ale jen na chvilku, po té Kolíňaci opět udeřili a v 7.minutě svítil na ukazateli stav 22:8, neuvěřitelné. Bohužel po té si Kolín přeci jen slabší chvilku vybral a soupeř toho využil i díky naší chybě těsně před koncem ke snížení na 26:21.
Na začátku druhé čtvrtiny to byl on, kdo ovládl hru a lehce zaskočení junioři mu dovolili ve 3.minutě snížit na 30:27. Naštěstí se kluci včas „vzpamatovali“ a v polovině čtvrtiny již vedli přijatelným rozdílem deseti bodů (38:27). Soupeř se však ne a ne vzdát a v 8.minutě snížil na 42:37, ale i nyní mu více Kolín nedovolil a do poločasu navýšil své vedení na 49:37.
Ze zkušenosti z prvního poločasu jsme věděli, že se soupeř sám neporazí a ani se nevzdá bez boje. Toto upozornění pomohlo, kluci do druhé půle opět vlétli a v 6.minutě byl stav 63:39. V těchto chvílích junioři předváděli výborný basketbal s výbornou obranou a poučeni ze ztráty vedení v poločase prvním tentokráte nepolevili, ale stále „přikládali pod kotel“. Třetí čtvrtinu vyhráváme 30:11 a sen postupu je blízko. Vedeme 79:48 a zbývá poslední čtvrtina, deset minut k završení veškerého snažení i dřiny. Teď jen vydržet a udržet koncentraci.
Hned na úvod se nám to nedaří a dostáváme dva laciné koše, bereme si oddechový čas a opět si připomínáme, že utkání ještě neskončilo, soupeř ještě bojuje. Naštěstí to byl skutečně poslední „záchvěv“ soupeře, jak s utkáním něco udělat. Vracíme se na hřiště, vracíme se do hry a v 7.minutě vedeme již nedostižným rozdílem 94:53. Opět použijme upravenou legendární hlášku Roberta Záruby „Otevíráme dveře extraligy“. Na hřiště se postupně dostávají úplně všichni hráči jako ocenění za svůj přístup, všichni se podíleli na tomto výjimečném výsledku, všichni patří do tohoto úspěšného Kolínského týmu. Nikomu v té chvíli nevadí nějaký ten daný koš soupeře, každý ví, kdo po konci tohoto utkání bude slavit. Utkání symbolicky s klaksonem ukončuje naše „trojka“, vítězíme 97:63. A již naposledy použijme upravenou hlášku Roberta Záruby „Vítej v Kolíně, EXTRALIGO“.
Závěrem je třeba poděkovat všem, kdo se na tomto ohromném historickém úspěchu podílel, nerodil se rok ani dva, ale celých jedenáct let a poděkovat je třeba klukům za svou píli a snahu, rodičům za neuvěřitelnou podporu po celou dobu, nejen finanční, mentální, ale i logistickou atd., klubu, který umožnil tento tým vychovat a v samotném závěru i fanouškům z řad rodičů, babiček, dědečků, kamarádů a kamarádek, kteří tým podporovali, fandili mu a na samotná utkání dorazili v neskutečném počtu. Je to úspěch všech a všem moc děkujeme za podporu a věřím, že nám zůstanou věrni i v extraligové sezóně.