Družstva

Dvojitá porce vítězství

25/4/2022
Ženy

Bojovaly a vyhrály. Kolínské basketbalistky porazily v náročné sobotní dohrávce Středočeské basketbalové ligy žen pražský HB Basket 52:42 a osamostatnily se na druhém místě ligové tabulky. V neděli pak hráčky Kolína převálcovaly béčko Brandýsa 83:35 a připsaly si dvě důležitá vítězství pro finálové boje ve FINAL4.

Předposlední hrací víkend základní části zahájil Kolín v Praze na Zličíně, kde vyzval HB Basket – možného soupeře ve finálových bitvách o nejvyšší příčky. Tým v čele s kapitánkou Anetou Hoznauerovou nastoupil velmi aktivně a zodpovědně. Basketbalistky Kolína se od první minut ujaly vedení, které v dalších fázích zápasu nechtěly pustit. Přesné střely, dobrý pohyb a téměř bezchybná obrana zdobily Kolín v první polovině a odměnou jim byl náskok devíti bodů po dvou čtvrtinách. Hráčkám v kolínských dresech se v defenzivě dařilo pokrýt střelecké pozice soupeřek, které tak byly nuceny střílet pod tlakem, což domácím střelkyním nevyhovovalo. Po návratu ze šaten se HB pokusilo o rychlý zvrat. Pražankám vyšlo několik rychlých protiútoků a náskok se smrštil na pouhých pět bodů. Reakce přišla okamžitě. Trenér Filip Rytina si vzal oddechový čas, uklidnil svůj tým a předal přesné taktické pokyny k zastavení soupeřek. Timeout přišel v pravý čas, protože Kolín se vrátil ke hře z úvodu utkání, se kterým byl úspěšný. I když se náskok ztenčil, tak kolínské basketbalistky neztratily vedení ani na vteřinu.

Nejúspěšnější střelkyní HB byla s deseti body Buřilová, která proměnila dvě trojky. Odpovědí však byla přesná ruka Dominiky Máchové, která proměnila též dvě tříbodové střely. K tomu přidala tři koše za dva body a společně s Radkou Štěpánkovou nastřílely obě po dvanácti bodech. Závěrečnou čtvrtinu zvládl Kolín na výbornou a s náskokem deseti bodů dokráčel k vítězství 52:42.

HB Basket Praha – BC Kolín 42:52 (9:19, 25:34, 38:43)

Body: Máchová D. a Štěpánková R. 12, Černá N. a Krausová B. 8, Hoznauerová A. 7, Fekarová T. a Bezoušková D. 2, Soukalová D. 1.

Neděle patřila Geosan Arena v Kolíně ženskému basketbalu. Souboj proti Brandýsu nad Labem přilákal do hlediště několik desítek diváku a vytvořil na Středočeskou basketbalovou ligu žen výtečnou atmosféru. Předešlé tři vzájemné zápasy ovládly hráčky Kolína. Naposledy před měsícem na půdě Brandýsa, kdy Kolín přehrál soupeřky 53:47. Ve čtvrtém zápase head-to-head si Kolín nepřipouštěl jiný scénář než ten s vítězným koncem a ihned od prvních minut k tomu řádně nakročil. S blížícím se FINAL4 se tým věnoval obranné fázi a výsledek se dostavil hned v první čtvrtině. Domácí basketbalistky nastřílely Brandýsu 22 bodů a soupeřky zapsaly pouhých osm bodů. Podobně jako v sobotu, tak i v neděli se trenér Rytina mohl opřít o desetičlennou soupisku, která mu dovolovala rotovat sestavou a hrát náročný basketbal po celých čtyřicet minut. Kolínské hráčky hýřily sebevědomím a na palubovce to bylo znát. Nápadité souhry, přesné střely, hlasitá komunikace a před přestávkou svítilo na výsledkové tabuli jednoznačné skóre 46:12 pro kolínské. Ani po pauze neztratily hráčky Kolína chuť se hnát do útoku a pevně a hlavně čistě bránit – tým nasbíral pouhých dvanáct osobních chyb, přičemž většina z nich byla taktického rázu. Do poslední čtvrtiny nastupovaly hráčky Kolína s náskokem 49 bodů a téměř jistotou další důležité výhry do tabulky.

O střelecké slovo se proti Brandýsu přihlásila Radka Štěpánková, která nejen že zapsala 25 bodů, ale překonala hranici 300 bodů v sezoně. Aktuálně má na kontě 305 bodů a je druhou nejlepší střelkyní soutěže. Pozadu nezůstaly Mocová s Krausovou, které trápily soupeřky hlavně zpoza tříbodové čáry – Mocová proměnila tři trojky a Krausová dvě. Basketbalistky Kolína kontrolovaly hru a s přehledem ovládly i čtvrté utkání proti Brandýsu v letošní sezóně, tentokrát jednoznačně 83:35.

Děkujeme všem fanouškům, kteří dorazili a těšíme se, že se opět uvidíme na další zápase v Geosan Areně, a to v neděli 1.května od 10:00 proti Čelákovicím.

BC Kolín – BK Brandýs nad Labem B 83:35 (22:8, 46:12, 71:22)

Body: Štěpánková R. 25, Mocová E. 15, Krausová B. 13, Máchová D. 11, Hoznauerová A. 5, Soukalová D. a Černá N. 4, Bezoušková D., Čermáková K. a Holubová E. 2.

Komentář kapitánky Anety Hoznauerová:Hrdost. To je to první, co mě po víkendu napadá. Jsem na tým hrdá, protože se nám víkend podařil. V sobotu jsem přehrály nebezpečné HB a v neděli, před zraky desítek našich jedinečných fanoušků, odehrály skvělé utkání proti Brandýsu s vítěznou tečkou. V obou zápasech byl na palubovce tým, který chtěl za každou cenu vyhrát a na každé to bylo vidět. Před námi je poslední hrací víkend, do kterého budeme chtít eliminovat nedostatky ve hře a následně se budeme soustředit na vysněný cíl – boje ve Final4.“

Hodnocení trenéra Filipa Rytiny: „Holky zvládly oba víkendové zápasy. Výhodou pro nás byla široká soupiska, kdy jsme měli v obou utkáních k dispozici deset, a tak faktor únavy nepřicházel v úvahu. Stále však máme na čem pracovat, především, co se obranných činností týče.