Družstva

Basketbalisté v BC GEOSAN Kolín myslí na svou budoucnost

10/10/2022
Pro všechny

Klub BC GEOSAN Kolín, hrající nejvyšší tuzemskou basketbalovou soutěž, předvedl v posledních letech vcelku výrazný progres. Z týmu, který se delší dobu pohyboval ve spodní polovině tabulky, se jeho vedení podařilo vytvořit mužstvo schopné atakovat pozice v horních patrech KNBL. A že byly chvíle, kdy to s nimi opravdu nevypadalo dobře. Díky stabilizaci kádru se Medvědi stali pravidelnými účastníky finálové skupiny A1, probojovali se dvakrát po sobě do závěrečných kol play-off a vše vyšperkovali ziskem dvou medailí, stříbrem z Českého poháru a bronzem z extraligové soutěže KNBL. Navíc se v letošní sezóně poprvé představí v evropském poháru! Zdá se, že ve více než osmdesátileté historii klubu se právě teď blýská na lepší časy. Jen abychom to nezakřikli ☺. Vedení klubu si moc dobře uvědomuje, že nesmí usnout na vavřínech. A rovněž moc dobře ví, jak je důležitá provázanost A-týmu s mládeží. Na tom v kolínském klubu pracují dlouhodobě. Již před začátkem minulé sezóny vedení BC GEOSAN Kolín představilo převratnou novinku v podobě vytvoření pozic Patronů mládežnických týmů. Prezident klubu Martin Buřič k tomu říká : „Na vzájemnou spolupráci dospěláckého basketbalu s tím mládežnickým jsme nikdy nezapomínali a postupné začleňování mladých hráčů do A-týmu nám ukazuje, že jdeme správnou cestou. A právě proto jsme se rozhodli pro ještě intenzivnější propojení. Tím bude, že každý mládežnický tým získá tzv. Patrona.“  Vloni z počátku vše proběhlo, jak mělo, ale poté bohužel zasáhla zhoršující se koronavirová situace. A protože v BC GEOSAN Kolín rozhodně nehodlali nic podcenit, projekt Patronů byl spuštěn pouze v jakémsi nouzovém režimu. „Tak nějak jsme si to vyzkoušeli na nečisto“, vzpomíná s úsměvem na nelehké počátky generální manažer Miroslav Sodoma. A letos se do toho v kolínském basketbalovém klubu pouští znovu a doufají, že tentokrát už jim jejich výborný nápad nic nezkomplikuje.

V přestávce prvního domácího extraligového duelu letošní sezóny proběhlo losování. Medvěd Bery, maskot kolínského klubu, vytáhl z osudí lístečky se jmény hráčů Áčka a přiřadil je jednotlivým mládežnickým týmům. Takto vylosovaní Patroni budou nad svými svěřenci po celý ročník držet ochrannou ruku. A nejen to, pravidelně, nejméně jednou měsíčně, povede tento Patron jejich trénink. Samozřejmě po domluvě s trenéry jednotlivých družstev, aby to mělo správnou návaznost na jejich koncepční práci. Beryho medvědí tlapa rozhodla takto:

U11 KLUCI – Džiugas Slavinskas
U12 HOLKY – Filip Novotný
U13 KLUCI – Jiří Jelínek
U15 HOLKY – Pavol Lošonský
U15 KLUCI – Theodor Dlugoš
U17 KLUCI – Ondřej Šiška
U19 KLUCI – Lamb Autrey
U17 + U19 HOLKY – Jakub Petráš

A co si od tohoto nového projektu generální manažer Miroslav Sodoma slibuje?: „Vnímáme tento krok jako snahu o zatraktivnění tréninků mládeže. Určitě přinese našim mladým hráčkám a hráčům pozitivní motivaci a snahu o neustálé zlepšování ve svém sportovním, ale i lidském rozvoji. Vždyť co pro ně může být lepší, než když jim na tréninku poradí jejich sportovní vzor. Zároveň bychom chtěli posílit provázanost v rámci celého klubu, aby se v něm všichni, hráčky, hráči, trenéři, rodiče i příznivci cítili jako doma. “Doufejme, že medvědí mládež bude dostatečně vnímavá, protože účast hráčů A-týmu na jejich trénincích určitě není jen o basketbalových dovednostech. Samozřejmě, driblink, dvojtakt, střelba z krátké i dlouhé vzdálenosti, obranný pohyb, to vše je pro hru velmi důležité. Ale mladí následovníci se od svých idolů mohou dozvědět i mnoho dalších užitečných rad. Kupříkladu, jak je důležitá regenerace, životospráva, fyzická příprava, zkrátka činnosti, které začínající sportovci rádi přehlížejí. „Jsme si vědomi, že toto je běh na dlouhou trať a výsledky se nedostaví hned. Ale my máme dostatek trpělivosti a rádi si na ně počkáme“, uzavírá představení tohoto velmi pěkného počinu prezident BC Kolín Martin Buřič. Tak hurá do práce. Není nač čekat. Hned v průběhu října se nový projekt rozběhne na plné obrátky.

Podporuje nás