Z jasné záležitosti drama, ale výhru Medvědi urvali

16/12/2022

Tak to je typický Kolín posledních sezón. Závěrečný zápas základní skupiny ALPE ADRIA CUPu, který Medvědi sehráli na palubovce BC Komárno znovu potvrdil, že toto mužstvo má rádo vyrovnané a dramatické duely. Snadné výhry ho asi nebaví. Několikrát měli Medvědi našlápnuto, aby si v utkání vcelku snadno připsali vítězství. Ale oni ne. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nechali svého soupeře rozehrát a výhru nakonec zachraňovali až v posledních vteřinách. Znamená to, že si nezajistili první místo v tabulce. Komárno má ještě jeden zápas k dobru. Příští středu vyzve doma Škrljevo, a pokud zvítězí, první místo ve skupině C už mu nikdo nevezme. Ale při případné výhře Chorvatů bude první Kolín. Takže na definitivní rozuzlení skupiny si musíme ještě týden počkat. Přesto mohou Medvědi být spokojeni již teď. Svou první účast v evropském poháru ozdobili bilancí pěti výher oproti jediné porážce a suverénně postoupili do vyřazovacích bojů. To si zaslouží velkou gratulaci.

Zápas v Komárně začali Medvědi soustředěně. Vědomi si střeleckých schopností Ďáblů, nedávali jim ani píď volného prostoru, takže domácí pokusy s železnou pravidelností míjely zařízení. Na útočné polovině Medvědi umně kombinovali a dostávali se do snadných zakončení. Po pěti minutách (3:13) donutili domácího trenéra k vybrání prvního oddechového času. Hráči Komárna po něm začali vyvíjet tlak na kolínskou rozehrávku, ale prozatím si s tím Medvědi uměli poradit (12:22). Hned na začátku druhé části, po koších Tomáše Merty a Thea Dlugoše (12:27), získali kolínští poprvé kýžený více než třináctibodový náskok. Ten by jim zaručoval první místo v tabulce bez ohledu na dohrávaný zápas. Jenže přes na kolínskou rozehrávku se začal projevovat. Medvědi několikrát lacino ztratili míč a jejich náskok se dvě minuty před půlí zmenšil (25:35). V závěru ale Pavel Novák trefil  další trojku a po dvou nepřesných trestných hodech Komárna, předvedl Ondra Šiška rychlost myšlení i rukou. Po doskoku Pavla Nováka vyslal ihned dlouhou přihrávku na sprintujícího Filipa Novotného. Bohužel pro Kolín byla časomíra o vteřinku rychlejší (25:39).

I začátek druhého poločasu byl ze strany Kolína povedený. Po dvou rychlých trojkách měli Medvědi poprvé v zápase náskok dvaceti bodů (27:47). A zdálo se, že si v klidu dokráčí pro výhru. Domácí se ovšem nevzdali. Ještě více zintenzivnili tlak na kolínské hráče a ti to začali s bohorovností trochu víc přehánět. Stále však měli Medvědi na své straně kreativitu v útoku a střelecké umění. Když Honza Křivánek dvěma body znovu zvedl zápasový rozdíl na dvacet bodů (36:56), scházely do konce třetí části dvě minuty. Jenže následující sedmiminutový úsek hry Medvědi projeli 19:2. Úplně vypadli z role a domácí se na ně dotáhli. Začala se jim dařit, do té doby velmi špatná, střelba, takže pět minut před koncem bylo utkání naprosto otevřené (55:58). Domácí se dál hnali za výhrou a Medvědi jim horko těžko odolávali. Dvě minuty před koncem se Komárno poprvé v zápase dostalo do vedení (63:62). Kolínu v této chvíli někam odešla přesná muška a do úplného finiše šli domácí povzbuzeni (68:65). Zdálo se, že tím, jak se dokázali vrátit do zápasu, Medvědy přejedou, ale kolínští hráči nejsou žádní nazdárci. Trpělivě si budovali své střelecké pozice, nechávali se faulovat a přidali k tomu dobrou obranu. Navíc jim pomohl domácí rozehrávač hloupě inkasovanou technickou chybou, kterou Michal Mareš ztrestal trestným hodem. V závěrečném útoku si připravili lahůdku Ondřej Šiška s Michalem Marešem. Ale nejprve museli počkat, až si domácí hráč obuje botu zapomenutou pod kolínským košem. A pak jen jedenáct vteřin před koncem rozehráli Medvědi závěrečnou akci. Ondra Šiška projel domácí obranou, přihrál Michalovi Marešovi do záběhu, a ten obloučkem rozhodl. Protože byl při svém zakončení faulován, házel vteřinu před koncem ještě jednu šestku. Zkušeně ale trestným hodem raději pohrdl a pro jistotu, po doskoku Jakuba Petráše, už míč nikomu nepůjčil (68:69). Další těžce vydřenou výhru okomentoval Tomáš Merta. „Po dlouhé a náročné cestě se nám povedlo skvěle vstoupit do zápasu. V půlce třetí čtvrtiny nám odešla střelba za tři body, ale naštěstí jsme, i přes zlepšený výkon soupeře, dobojovali zápas do vítězného cíle a jedeme domů spokojeni.“

Body Kolína : Šiška 17 (5 doskoků), Petráš 14 (11 doskoků), Číž 9, Slavinskas 8 (7 doskoků), Novotný 7 (8 doskoků), Mareš 5 (5 doskoků), Novák 3, Dlugoš 2, Křivánek 2 (5 doskoků), Merta 2,