USK Praha ukončil Medvědům letošní sezónu

18/4/2023

Snaha kolínských Medvědů, vyhnout se předkolu play-off, a v něm především USK Praha, se ukázala jako opodstatněná. Bohužel nepřesvědčivé výkony a výsledky v závěru nadstavby A1 Kooperativa NBL jim to štěstí nedopřály. A v předkole vyřazovací části pak stačila pouze dvě utkání, aby se Medvědi s letošním ročníkem rozloučili. Sovy byly nad jejich síly a po zásluze se ve čtvrtfinále nejspíš postaví do cesty nymburským obhájcům (definitivně o tom rozhodne až třetí utkání Opavy se Slávií). Je třeba sportovně uznat, že hráči USK byli v obou utkáních po většinu času lepší. To ovšem neznamená, že by se Medvědi nesnažili. Naopak, počet doskoků a střeleckých pokusů jasně naznačuje jejich nezměrnou aktivitu. Jenže je v nejdůležitějších chvílích opustilo střelecké štěstí a pak už se jen herní nesnáze nabalovaly. Když to nepadá, klesají hlavy dolů mnohem rychleji. Vysvobození z této střelecké mizérie nepřinesly ani trestné hody, kterých si svou bojovností připravili Medvědi dostatek. Protože obroučky haly Na Folimance se jim po celých čtyřicet minut doslova vysmívaly. Prsty na obou rukou by nestačily ke spočítání, kolik střeleckých pokusů se z nich vykroutilo. Ne, odrazilo. Vykroutilo. Jako by obroučka a míč byly dva magnety s plus a mínus. Jenže vymlouvat se na to nelze. Domácí si s tím poradili.

Do utkání vstoupili Medvědi soustředění především v defenzívě. Hned první akci domácích zastavili obranným ziskem, ale vzápětí nedokázali proměnit snadnou pozici k zakončení. A to je pak provázelo po celý duel. Přesto se jim, po vyrovnaném průběhu první čtvrtiny, podařilo v závěru odskočit do mírného vedení. Pomohla tomu i trojka Adama Číže v posledních vteřinách (18:24). Také druhou část začali Medvědi velkým tlakem a úspěšným útočným doskokem, ale střelecky, a tím pádem i bodově, to nedokázali potvrdit. To Sovy byly v zakončení přesnější a odměnou jim byla likvidace kolínského náskoku. Celá desetiminutovka pak byla opět velice vyrovnaná. Až v závěru domácí ukázali, jak se pálí za tři body a získali tím o sedm bodů navrch (44:37).

Medvědi moc dobře věděli, že takový rozdíl vůbec nic neznamená a hned od počátku druhé půle se s tím snažili něco udělat. Jen je stále brzdilo nepřesné zakončení, kdy nedokázali uspět ani z několika šoupáků z pod koše. Dvě trojky Adama Číže, jedna z nich navíc ještě s faulem, a dva body Ondry Šišky však stejně znamenaly výrazné přiblížení (48:46). Trenér domácích si poté vybral oddechový čas. A to mu vyšlo parádně. Po něm totiž jeho svěřenci nasadili k rozhodujícímu úniku. Následující úsek šesti minut ovládli domácí poměrem 19:5 a bylo vymalováno. Samozřejmě si při tom pomohli trojkovou střelbou. Ale to nebyly vypracované volné pozice. To bylo obrovské střelecké seběvědomí, které Medvědům bohužel chybělo (67:51). Medvědi to, stejně jako v domácím zápase, nevzdali, ale Sovy už byly herně i psychicky nahoře, takže jakékoliv snahy snadno odvrátily. Ještě několikrát se Medvědi ve skóre přiblížili desetibodovému rozdílu, ubránili útok domácích, ale sami to střelecky nepotvrdili. A to je definitivně srazilo na kolena. Závěr už byl jen oslavou domácího postupu (83:66). Také Medvědi se dočkali ovací od svých nejvěrnějších fandů, kteří je přijeli povzbudit a poděkovat jim za celou letošní sezónu.

Body Kolína : Číž 28 (5 doskoků), Šiška 11, Petráš 10 (16 doskoků), Slavinskas 10 (6 doskoků), Mareš 5 (6 doskoků), Novotný 2,