Uff, to byly zase nervy

2/11/2023

Nemuselo tomu tak být. Jenže Medvědi si zopákli scénář z několika ligových zápasů a připravili svým příznivcům pěkně dramatickou podívanou. Díkybohu se šťastným koncem. V průběhu zápasu vytáhli svůj náskok až na osmnáct bodů, aby o něj stihli přijít a do koncovky vstupovali ve ztrátě. Bojovností však vše obrátili ve svůj prospěch a stejně jako na jaře porazili BC GGMT Vídeň o dva body. Utkání 1. kola ALPE ADRIA CUPu nabídlo vše, co má evropský basketbal mít a v závěru se radoval ten šťastnější tým, Kolín. Přestože Medvědi spáchali sedmnáct ztrát, vykompenzovali to aktivitou na doskoku, vůlí,  kolektivní hrou a velkou touhou po vítězství. GEOSAN aréna tak zažila úspěšný vstup kolínských do druhého roku v Evropě.

Začátek byl z obou stran takový nemastný, neslaný. Oba týmy nastoupily velmi opatrně a utkání se odehrávalo v pěším tempu. Možná k tomu přispěla i stávkující světelná tabule, která po minutě a půl odmítala poslouchat. Vše se ale rychle dalo do pořádku a Medvědi sešlápli plyn. Neuvěřitelně přesně stříleli z dlouhé vzdálenosti a jejich nájezdy hosté zastavovali jen za cenu faulů. Ale rozdíl ve skóre se nijak výrazně nenavyšoval, protože také Vídeň měla své přesné zakončovatele. Trojka s klaksonem od Lukáše Stegbauera stanovila desetibodový náskok Medvědů (30:20). Do druhé části vykročili hosté o něco lépe, ale Medvědi se nenechali znervóznit. Znovu se dostali do tempa a hra nabrala na rychlosti z obou stran. Kupodivu to více svědčilo Medvědům. Jejich akce byly nápaditější a ruce přesnější. Jen je škoda, že nevyužili několika dobrých zisků ke snadným bodům. I tak měli zápas pod kontrolou a do šaten šli s příjemným bodovým polštářem (55:40). Pětapadesát bodů za půli je velmi slušný ofenzivní počin a všichni příznivci si říkali - hlavně aby jim to vydrželo. Ale znáte Kolín.

Začátek třetí čtvrtiny nenaznačoval, že by mělo dojít k nějakému zvratu. Medvědi dál pokračovali ve svém aktivním pojetí a brzy se rozdíl blížil dvaceti bodům (60:42). Jenže v ten okamžik se to všechno zadrhlo. Medvědi ustoupili od své nátlakové hry. Spolehli se jen na střelbu trojek a přenechali hostům prostor pod košem. Následující pětiminutový úsek hrozivě prohráli (4:26) a svůj pracně vybudovaný náskok dokonale prohospodařili. Vše znovu nastartoval trojkou Filip Halada a Jamari Smith v závěru naklonil misky vah opět pro Kolín (71:70). Bylo zaděláno na pořádné drama. A hosté v něm měli dlouho v ruce trumfy. Medvědi se více než dvě minuty na začátku čtvrté čtvrtiny střelecky trápili, a i poté, co jejich smůlu protrhl Filip Novotný, za svým soupeřem neustále zaostávali. Naštěstí si však vzpomněli, co na Vídeň platilo a vrátili ke své aktivní hře. Hosté ji eliminovali pouze nedovolenými zákroky a pomalu se dostávali pod hrozbu vyfaulování. Jejich obrana přestala být tak neprostupná, ale Medvědi to dlouho nedokázali využít. Když se k tomu přidala hloupá ztráta Holdena Redpartha při rozehrávce, nevypadalo to s Medvědy a jejich šancemi na výhru vůbec dobře (80:86). Několikrát své protivníky výborně ubránili, ale v útoku to bodově ne a ne potvrdit. A čas se krátil. Medvědi to ovšem vzali za ten správný konec, od obrany. Zamkli svůj koš a pomalu se přibližovali. Holden Redparth dvěmi šestkami napravil předchozí zaváhání, Jamari Smith ho napodobil a Medvědi zatroubili k finální zteči. Po dlouhém obléhání hostujícího koše a několika nepřesných střelách vydřel Jakub Petráš další útočný doskok a nabil na trojku Jamari Smithovi. Ten ji dal i s faulem a spolu s úspěšným trestným hodem poslal Medvědy do vedení (88:86). Hosté si vzali oddechový čas a přestože kolínská obrana vytlačila v následném útoku hostujícího rozehrávače do nekomfortní pozice, americký ostrostřelec se nemýlil. Tentokrát byl na tahu s time-outem Predrag Benaček. Těžko říct, jak měla závěrečná akce Medvědů vypadat? Když už se totiž zdálo, že Adam Číž prováhal správnou chvíli k zakončení, pustil v poslední vteřině útoku kolínský kapitán míč z ruky směrem na koš. Oranžová koule si tam několikrát poskočila na obroučce a směřovala mimo. Jenže Jamari Smith byl přesně tam, kde měl být a jeho zlatá ruka neomylně umístila balón kam patří. Hostům zbývalo necelých šest vteřin a to už Medvědi zvládli, aby je GEOSAN aréna mohla odměnit bouřlivým potleskem (90:88). Filipu Novotnému, stejně jako všem ostatním, spadl kámen ze srdce. „Dnes to bylo první utkání evropského poháru a všichni si uvědomujeme, jak je důležité dobře začít. Vídeň jsme znali z loňska, a i když se jejich kádr trochu obměnil, věděli jsme, že nás čeká hodně těžký zápas. V první půli jsme hráli dobře a dávali jsme i těžké střely. Ve druhém poločase jsme přestali bránit a bylo z toho drama, které jsme naštěstí v koncovce urvali.“

Body Kolína: Smith 28 (10 doskoků), Novotný 17, Redparth 14, Petráš 12 (10 doskoků), Halada 6, Stegbauer 6, Číž 4 (7 asistencí), Goga 3,