Slovinský nervák s vítěznou tečkou

16/11/2023

Třicet minut udržovali Medvědi své příznivce v neustálém napětí. Po celou tu dobu koukali v zápase 4. kola ALPE ADRIA CUPu domácím hráčům KK Ilirija na záda a ne a ne se jim bodově přiblížit. Až jim výborným výkonem v poslední desetiminutovce dokonale vypálili rybník. Asi nikdo z borců domácího týmu takový zvrat nečekal. Po tři čtvrtiny byli lepším týmem, s lehkostí zakončovali své akce a střely by trefovali snad i ze šatny. Jenže zlepšená obrana Medvědů a šestnáctibodová šňůra v začátku čtvrté čtvrtiny převrátily děj utkání úplně naruby. Tato důležitá výhra znamená, že se za týden v Olomouci s domácím BK REDSTONE popasují o druhé místo v tabulce. A ještě předtím, tuto sobotu, si se stejným soupeřem střihnou duel v Kooperativa NBL. To bude zajímavá dvojitá konfrontace.

Domácí, povzbuzeni vítězstvím v předchozím zápase AAC a třemi výhrami v lize, vlétli do utkání velmi razantně. Jejich hra byla plná pohybu a přesného zakončení z jakékoliv pozice. Medvědi vedle nich vypadali velmi těžkopádně, a i když se snažili tempo domácích stíhat, stačilo párkrát nezakončit útok a rozdíl ve skóre se okamžitě natáhl v jejich neprospěch (21:12). Predrag Benaček musel sáhnout po timeoutu již po pěti minutách, aby Medvědy probral. Pomohlo to, a do konce první části hráči Kolína z náskoku výrazně ukrojili (33:29). Druhá desetiminutovka byla přesnou kopií té první. Slovinský tým opět zařadil v začátku vyšší rychlost (43:31). Rozdíl byl v tom, že tentokrát si musel kolínský lodivod  vzít oddechový čas po třech minutách. Zase to zafungovalo, ale jen na útočné polovině. Obrana jako by neexistovala. Naštěstí ani domácí defenzivní práci nevěnovali příliš velkou pozornost a poločasové skóre podle toho vypadalo (59:54). Dát 54 bodů za dvacet minut je slušný počin. Ale za stejnou dobu dostat téměř šedesát, to je na pováženou.

Do druhého poločasu nastoupili Medvědi přece jen soustředěnější. Hned zkraje se přiblížili na rozdíl jediné střely a zdálo se, že budou s domácími držet krok. Jenže svými šancemi na vyrovnání pohrdli a slovinští borci za to opět vzali (67:58). Jako by teprve větší ztráta Medvědy motivovala, protože za pár minut se situace opakovala (69:66). A znovu z toho vyrovnání nebylo. Naopak. Ilirija zavelela do boje další trojkou a Medvědí ztráta se po třiceti minutách zase o něco zvětšila (84:76). Ani začátek čtvrté čtvrtiny nenasvědčoval nějakému zvratu. Oba týmy si nejprve vyměnili několik ztracených míčů. Ale pak se Medvědi rozjeli. Utáhli šrouby v obraně. Domácí najednou neměli čas ani prostor na zakončení a podle toho jejich úspěšnost vypadala. Byla nulová. Během pěti minut Medvědi Iliriju zbavili kouzla a třinácti body v řadě otočili zápas (84:89). Těžko říct, proč si domácí trenér vzal oddechový čas až za tohoto stavu. Jisté je, že mu Medvědi taktické plány rozmetali další trojkou. Teprve poté se prosadilia i Ilirija. Medvědí odpověď na sebe nenechala dlouho čekat (86:96). Jenže to by nebyli kolínští hráči, aby nezašpásovali s nervy svých příznivců. Zřejmě považovali svúj obrat za dostatečně direktivní a na chvíli vypnuli. Ztráta koncentrace zapříčinila pár hloupých a zbytečných ztrát, kterých domácí ihned využili (91:96). Naštěstí si to Medvědi rychle uvědomili, znovu zpevnili obranu a další zvrat nedovolili (91:97). Jakub Petráš si pochvaloval, že se tým nenechal rozhodit nepříznivým vývojem duelu a znovu ukázal bojovného ducha. „Dnes večer opět náročný zápas po dlouhém cestování. Stále bojujeme s marodkou v týmu a snažíme se dostat zraněné hráče zpět do zápasové rotace. Soupeř začal velmi zostra, když trefil skoro každou střelu, kterou vypustil. My jsme ale ukázali chuť vyhrát a dotáhli to do vítězného konce.“

Body Kolína: Goga 21 (7 asistencí), Smith 18, Redparth 13, Petráš 12 (7 doskoků), Stegbauer 9 (5 doskoků, 5 asistencí), Číž 8, Novotný 8, Novák 5, Štěpán 3,