Skvělá práce, Medvědi vyloupili Brno

30/3/2023

Vítězná série Medvědů nekončí. Zjištění o to překvapivější, že k utkání 11. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL vyrazili Medvědi na palubovku dosud vedoucího týmu Basket Brno. V letošním ročníku se s tímto soupeřem popasovali zatím třikrát (z toho dvakrát na domácí palubovce) a pokaždé zvítězil tým z moravské metropole více než desetibodovým rozdílem. Ovšem tentokrát tomu mělo být jinak. Medvědi nepředvedli tak dobrou obrannou práci jako v předchozích dvou domácích zápasech, ale to se proti jednomu z nejlépe střílejích týmů soutěže snad ani nedalo čekat. Co však asi mnohé překvapilo, byl velmi sebevědomý a konstantní projev Medvědů na útočné polovině. Dlouho se jim sice nedařilo potvrdit pověst mužstva s velmi dobrou střelbou trojek, jenže co se nevedlo z dálky, to Medvědi napravili z pod koše, a světe div se, i z rychlých protiútoků. Aby si moc nefoukali, nebylo vše ideální a dokonalé. Stále je prostor pro zlepšení. V Brně však převažovaly ty pozitivní věci. Povedený výkon týmu vyšperkovali několika individuálními galapředstaveními. Rashard Odomes 30 body zapsal své maximum v KNBL a úžasný výkon předvedl Jakub Petráš. Celkem 21 doskoků, z toho 12 útočných, jsou pro něj také kariérní maxima v nejvyšší soutěži. K tomu přidal ještě 4 bloky. A všichni si nechali ten nejsladší bonbónek na prodloužení. Nasypat Brnu, za pět minut, dvacet bodů, to už je fakt slušnej nářez.

Na začátku to tak ale rozhodně nevypadalo. Medvědi se asi ještě zapomněli myšlenkami v šatně, když jejich obranu domácí cupovali na kousky. Jako by Brno chtělo razantním nástupem ukázat, kdo je v hale na Vodově pánem. Už po dvou minutách je musel Adam Konvalinka brzdit oddechovým časem (7:2). Snažil se své hráče probudit, ale těm budík zazvonil až za další čtyři minuty. To už měli domácí dvouciferný náskok (18:6). Crrrrrr. No, konečně! Pavol Lošonský trojkou udal útočný tón kolínské hře a na palubovce se vše otočilo o stoosmdesát stupňů. Najednou to byli Medvědi, kdo hýřil útočnými nápady a do konce první čtvrtiny náskok domácích téměř smazali (22:21). Ofenzivní představení obou týmů pokračovalo i ve druhé části. Medvědi předvedli, že i oni umí hrát rychlý basket a na palubovce bylo na co se dívat. Útoky převyšovaly obrany a skóre se několikrát přelilo na jednu či druhou stranu. Překvapivě ovšem více ve vedení byli Medvědi. Díky lepšímu závěru a bodům Rasharda Odomese s Pavolem Lošonským šli do šaten s pětibodovým náskokem (41:46). A mohlo být ještě lépe, ale domácí obroučka se doslova vysmála Adamu Čížovi. Při dvou jeho trojkových střelách se s míčem pokaždé jen pomazlila, aby ho následně odhodila vedle. Kolínské trojkobití mělo teprve přijít.

Ani třetí čtvrtina se nevymykala z dosavadního průběhu hry. Oba týmy stále hrály na útočnou notu a skóre se natahovalo a smršťovalo podle toho, který z nich dokázal být v té chvíli úspěšnější. Medvědi se téměř po celou dobu drželi ve vedení, občas i sedmibodovém (55:62). Škoda, že nedokázali v body přetavit několik jasných šancí, protože domácí do závěru desetiminutovky vložili více síly (64:63). Ale osvědčené dou Lošonský - Odomes znovu vrátilo vedení Kolínu (64:66). Čtvrtý úsek načali Medvědi soustředění, což jim vydrželo jen dvě minuty (64:70). Pak se zase dostavila nepřesnost v zakončení a Brno toho dokázalo využít. Necelé čtyři minuty před koncem byl stav nerozhodný (75:75). Oba týmy se ještě párkrát prostřídaly ve vedení. Do finiše šel ale v lepším postavení Kolín (79:81). Ondra Šiška ubránil domácí nájezd a 21 vteřin před koncem, po faulu na svou osobu, měl v ruce rozhodnutí Adam Číž. Bohužel proměnil jen jednu šestku, čímž dal domácím šanci jednou střelou vyrovnat. Stalo se tak. Medvědi udělali vše dobře, jenže těžká trojka Chatmana, přes bránící ruce Medvědů, se odrazila od obroučky a s popřením všech fyzikálních zákonů propadla síťkou (82:82). Kolín měl ještě 15 vteřin na oplátku, ale obroučka na druhé straně ke kapitánovi Medvědů tak milosrdná nebyla.

Většinou platí, že mužstvo, které v normální hrací době vyrovná, mívá v prodloužení výhodu. Domácí se také hned dostali do vedení a po první trojce Ondry Šišky znovu (86:85), ale pak to přišlo. Medvědi si nejdřív vzpomněli, jak důležitá je obrana a utáhli šrouby. A v útoku? Těžko říct, čeho se Ondra Šiška před prodloužením svou pravačkou dotkl. Do té doby mlčící střelec se totiž neskutečně rozohnil. Dalšími třemi trojkami v řadě definitivně uzemnil brněnské naděje. A když si na něj chtěla dát obrana domácích pozor, překvapil ji dalším úspěšným trojkovým projektilem Jakub Petráš. To už bylo na domácí moc. Po jejich další nepřesné střele nabil v rychlém protiútoku Filip Novotný na smeč Kubovi Petrášovi a důležitá výhra vklouzla do Medvědí kapsy (95:102).

Pavol Lošonský si povedený zápas samozřejmě pochvaloval. „Vynikající vítězství pro nás. Na naší straně bylo víc hráčů, kteří zabrali v momentech, kdy to bylo nejvíc potřeba. Věřím, že jsme konečně překlopili momentum na naší stranu a určitě s tím přijde i zdravé sebevědomí do posledních zápasů A1.

Body Kolína: Odomes 30 (8 doskoků), Číž 17 (8 získaných faulů), Petráš 14 (21 doskoků), Lošonský 13, Šiška 12, Jelínek 6, Mareš 5, Novotný 5,