Rozhovor s kapitánem kolínských Medvědů!

13/3/2021
Rozhovory

Adam Číž dovedl Medvědy do skupiny A1 a Final 8 Českého poháru.

Není možné představit si bez něj kolínskou sestavu. Na palubovce tráví téměř celých 40 minut (v devíti případech vůbec nestřídal), průměrně zapisuje takřka 21 bodů, 8 asistencí, 5 doskoků a 5 získaných faulů. Ale to jsou jen pouhá čísla, která nedokáží účinně vyjádřit, jak je kapitán Medvědů pro mužstvo důležitý. Jeho klid, dirigentské schopnosti a vlohy pro překvapivé řešení herních situací udávají tón kolínskému letošnímu progresu.

Adame, nejsi po takové porci minut unavený? Nebo spíš jen dobře rozehraný na druhou polovinou soutěže?

Samozřejmě, že trochu unavený jsem. Lednová zápasová smršť byla velmi náročná. Vždyť jsme hráli každý třetí den. Ale jsem na to vcelku zvyklý, takže to pro mě nebylo zase tak hrozné. Teď ke konci základní části už bylo zápasově klidněji, trochu jsme potrénovali a je to v pohodě.

Zažil jsi už někdy ve své kariéře (třeba i mládeži) takové zápasové vytížení?

Plnou porci 40 minut ne, a ještě i třeba několikrát za sebou. To už je opravdu trošku extrém. Tak snad se mi ty minuty navíc dařilo zvládnout. Ale vždy jsem měl ve hře větší zatížení, tak kolem 33-35 minut. I v mládežnických kategoriích jsem dostával časově podobný prostor.

V dřívějších sezónách bylo pro Kolín téměř nemožné zvládnout úspěšně vyrovnanou koncovku utkání. Letos to jde jakoby samo. Čím si vysvětluješ tu změnu?

V první řadě si musíme uvědomit, že se to dařilo s nutnou dávkou štěstí. Zatím nám to vychází, tak snad se to do dalších zápasů nezmění. Je pravda, že jako tým jsme také o ten rok dva starší a zkušenější. A zřejmě jsme si z těch prohraných koncovek vzali to správné ponaučení. Ale nesmíme mít nosy nahoru a musíme dál makat.

Jste jako tým vývojem soutěže a vašimi výkony překvapeni, nebo jste to čekali?

Nemohu říct, že bychom to čekali. Spíš jsme v to doufali. Podle naší sestavy a podle toho, jak jsme se sehrávali, jsme si říkali, že by to mohlo být dobré. Ale momentální místo v tabulce je skvělé. To opravdu předčilo i naše doufání. Ale znovu opakuji, může se to raz dva změnit.

Základ úspěchu v týmovém sportu se rodí v šatně. Nechci abys vynášel nějaké interní věci (jasně, to se nedělá). Ale je něco jinak, než v předchozích sezónách?

Abych byl upřímný, změna tam trošku je. Dřív se stávalo, a nejen u nás, i v jiných týmech, že se vytvořily sem tam nějaké partičky. Hlavně mezi českými a zahraničními hráči. Letos v Kolíně nic takového neexistuje. Sedli jsme si herně i lidsky a vytvořili opravdu jednolitou skupinu. Ale pozor, vlastně v sezóně ještě nenastal žádný problém. Pak se teprve ukáže, jaká jsme parta.

Dáváš si do pokračování sezóny nějaké cíle, nebo chceš jít zápas od zápasu a uvidí se?

Samozřejmě musíme jít postupně, zápas od zápasu. Sezóna bude ještě dlouhá a tabulka je velmi vyrovnaná. Stačí prohra a hned je to sešup dolů. Ale podle dosavadních výsledků a předváděné hry nemůžeme mít letos jiný cíl než medaili. A určitě pro to uděláme vše, co bude v našich silách.

Kapitáne, děkuji za rozhovor. Ať se Ti i nadále daří tak, jako doposavad a dojde k naplnění Tvého cíle. Určitě by si to přál i celý basketbalový Kolín.