16/10/2022

Když ČT plánovala své televizní basketbalové přenosy, nemohla mít ve 4. kole KNBL šťastnější ruku. Do kolínské GEOSAN arény zavítal Děčín a jeho hráči vyzvali Medvědy k nesmírně vyrovnanému duelu. Hosté, povzbuzeni domácími výhrami nad Pardubicemi a Nymburkem, patří mezi největší překvapení začátku letošního ročníku KNBL a jejich energický a bojovný styl je málokterému týmu po chuti. Značka „Válečník“ se nejspíš vrací na palubovky a opět bude strašit všechny soupeře. Utkání v Kolíně sice nebylo vyloženě basketbalově krásné, ale svou dramatičností, bojovností a zápletkou vše vynahradilo. Medvědi dlouhou dobu za svým soupeřem zaostávali. Sedmnáct útočných děčínských doskoků i patnáct kolínských ztrát se zdálo být rozhodujícím faktorem pro výhru hostů, ale v závěru ze sebe kolínští hráči vyždímali něco nedefinovatelného, čímž postavili statistiky na hlavu. To nebylo snad ani štěstí, to byla obrovská Medvědí touha a vůle po výhře.

Již úvod utkání naznačil, že tentokrát to budou obrany, které sehrají hlavní role. Ale ta děčínská byla znatelně dynamičtější a pro Medvědy velmi nepříjemná. Těžko se v té mlýnici pod děčínským košem prosazovali. To hosté produkovali na své útočné polovině svižnější basket a díky dvoum rychlým protiútokům a několika snadným košům šli do sedmibodového trháku (12:19). Až další dění ukázalo, že to byl největší rozdíl, kterým v zápase jeden nebo druhý tým disponoval. Medvědi zatnuli zuby, pochopili, že je hra v hostujícím podkošovém prostoru bude bolet, a hlavně byli ochotni to přijmout. Do konce první čtvrtiny náskok hostů snížili (16:21). Začátek druhé části dal výbornému kolínskému publiku naději. I díky dvěma trojkám Filipa Novotného a jedné o deskuz ruky Ondry Šišky překlopili Medvědi skóre na svou stranu (30:25) a vypadalo to, že dají vzpomenout na pohárový druhý poločas. Ale kdepak, Děčín byl proti. Hosté zareagovali osmi body v řadě (30:33). Medvědi museli respektovat fakt, že tentokrát to nepůjde tak hladce. Vyrovnali se svému soupeři v bojovnosti a přijali jeho styl hry. Od této chvíle to byla neuvěřitelná přetahovaná. Ani jeden tým si nevytvořil větší než tříbodový náskok a každý útok byl rozhodující. Poněkud divočejší pasáž v závěru druhé čtvrtiny Kolínu vyrovnání nepřinesla (37:39).

Co se nepovedlo na konci druhé, obstaral Michal Mareš na začátku třetí čtvrtiny (39:39). A oba týmy se na delší dobu bodově odmlčely.Úporné obrany jim braly síly do útoku. Když konečně našli střelci přesnou mušku, začalo skóre připomínat kyvadlo hodin. Pravidelně a opakovaně se posouvalo hned na jednu, hned na druhou stranu. Medvědi zlepšili svou obranu, ale pokaždé, když se dostali do vedení o jeden bod, a soupeře ubránili, oplatil jim Děčín stejnou mincí a nedovolil sebemenší pomyšlení na zvýraznění náskoku (52:53).Vše vyvrcholilo v závěrečném dějství. Po trojkách Adama Číže a Filipa Novotného se Medvědi dostali do vedení (62:60) a opět měli šanci bodově odskočit.Nevyužili ji a naopak hosté po trojce s faulem šli dvě minuty před koncem do mírného trháku (65:69). V té chvíli se ukázala velikost kolínského kapitána. Adam Číž nájezdem trefil dvě mouchy jednou ranou. Dal koš a ještě vyfauloval děčínského AJ Waltona, který svému týmu v závěru citelně chyběl. Honza Křivánek ho podpořil trojkou (klobouk před ním dolů, protože o několik okamžiků dříve ze stejné pozice úspěšný nebyl). Další dva body Adama Číže znamenaly, že do poslední minuty šel vpředu Kolín (72:71). Hosté otočili velmi snadným košem Pomikálka, ale závěrečné bodové slovo měl Kolín. Míč po trase Ondra Šiška, Jakub Petráš neomylně zapadl do děčínské obroučky a GEOSAN aréna se otřásla v základech (74:73). Do konce zbývalo třicet vteřin. Děčín šturmoval do závěrečné zteče kolínského koše, ale Medvědi byli připraveni. Přestože hostům opět dovolili útočný doskok, po jejich nepřesné střele, následnou akci zvládli. Sesypali se na hostujícího rozehrávače jako vosy a ten neměl nejmenší šanci k zakončení. Dvě vteřiny před koncem, s míčem v rukou Medvědů, to vypadalo velmi nadějně. Přestože v poslední kolínské akci se Adam Číž, po výhozu Jakuba Petráše, ocitl sám pod děčínským košem, nehnal se chytře za body, ale zvolil jistotu uplynutí času. A GEOSAN aréna mohla vybuchnout radostí a úlevou. Znovu lze opakovat. Škoda, že v basketbalu neexistují remízy, tomuto mači by slušela.Jeden z pilířů Kolína, Filip Novotný si po zápase oddechl, : „Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého. Zápas byl agresivní a vypjatý, ostatně jako vždy s Děčínem. Bylo to neustále o bod a vyhrál, kdo měl o trochu pevnější nervy. Jsme rádi, že jsme konečně v lize uspěli i doma. Je to pro nás velmi důležitá výhra.“

Body Kolína : Číž 16 (7 asistencí), Novotný 15, Petráš 14 (13doskoků), Šiška 13, Křivánek 6, Autrey 4, Jelínek 2, Lošonský 2, Mareš 2,