Prohra s Děčínem poslala Medvědy do souboje o bronz

19/3/2023

Kolínští Medvědi jdou od porážky k porážce. A nic na tom nezměnilo ani semifinálové klání Louda Auto FINAL 4 proti děčínským Válečníkům. Poločas se Medvědům dařilo, v bodově vcelku chudém utkání, držet s favoritem krok, ale po změně stran Děčín střelecky explodoval, zatímco Medvědi se dál v koncovce trápili. Na šedesát pět bodů se těžko basketbalový zápas vyhrává. Kolínský tým pomalu ztrácí svou herní tvář a jeho jistota je ta tam. Potom stačí několik povedených akcí soupeře, které sebevědomí Medvědů srazí k zemi a nenajde se nikdo, kdo by mužstvo pozvedl a dodal mu potřebný impuls. Herní krize může přijít na každého a dostat se z ní není nic jednoduchého. Ale třeba bude stačit jedno povedené utkání, a vše se v dobré obrátí. Medvědi stále mají na dosah medailový úspěch, ale v cestě jim stojí ústecká Sluneta. Tým, který před čtyřmi dny v zápase KNBL vyplenil GEOSAN arénu. Medvědi musí semifinálovou prohru rychle hodit za hlavu a v souboji zklamaných ukázat, že ze svého basketbalového umění nic nezapomněli.

Do utkání vstoupil aktivněji Děčín. Kolín jako by měl zataženou ruční brzdu a ne a ne ji povolit. Oba týmy se hned od úvodního rozskoku potýkaly s nepřesným zakončením a body na obou stranách přibývaly velmi pomalu. Nedá se říct, že by obě obrany byly tak výborné, to spíš střelci nedokázali seřídit mířidla. Po čtyřech minutách byli Válečníci mírně vpředu (6:9). Ale stačilo , aby několikrát nedali v útoku a Medvědi je přeskočili (10:9). Jenže vzápětí ten samý problém postihl je a první čtvrtinu zakončili třemi minutami bez vstřeleného koše (10:18). Navíc je trápily zbytečné ztráty, ovšem z velké části způsobené aktivitou děčínských hráčů. Přesto se Medvědi v průběhu druhé čtvrtiny výrazně zlepšili. Zrychlili svou hru a zpřesnili střelbu. Dvě trojky Michala Mareše znamenaly výrazné ukrojení z náskoku soupeře (19:23). Medvědi dál nepolevovali v aktivitě a děčínským nezbývalo nic jiného, než je zastavovat jen za pomoci faulů. A v tom byl další kámen úrazu. Medvědi šestky nedávali. Pozdější průběh ukázal, že to byla velká chyba. I přes tuto komplikaci se totiž dostali Medvědi znovu do vedení (34:32) a nebýt tristní šestkové produkce, mohl být jejich náskok větší. Takhle si Děčín v závěru pomohl zónou, která na špatně střílející Medvědy zafungovala, a do šaten šli spokojenější jeho hráči (35:38).

Začátek druhé půle asi vše rozhodl. Medvědům se nepodařilo navázat na povedenou druhou čtvrtinu. Za čtyři minuty přidali několik ztrát, pár nepřesných zakončení a jen dva body (37:51). To stačilo, aby se Válečníci uklidnili. Těžko říct, jestli to bylo jejich výsostné umění nebo štěstí, kdy dokázali skórovat z těžkých střel a v posledních vteřinách útoků. V každém případě tyto akce drtily kolínské sebevědomí a Medvědi se potápěli hlouběji a hlouběji (43:56). Na každou úspěšnou akci Medvědů, měli děčínští odpověď a neustále si drželi minimálně desetibodový náskok. Samotný závěr pak Medvědům upláchl úplně a jejich situace byla už kritická (51:67). Poslední část načali sice Medvědi dvěma body Rasharda Odomese, ale Děčín kontroval veletěžkou trojkou s klaksonem a další tříbodovou akcí (koš s faulem) a rázem byl jeho náskok na dvaceti bodech (53:73). Medvědi zatnuli zuby a ještě jednou zkusili utkání zdramatizovat. Zlepšili obranu, která Válečníkům více než tři minuty nepovolila úspěšné zakončení, ale nemohoucnost v útoku způsobila, že na konto Medvědů, za tento úsek hry, přibylo jen šest bodů (59:73). Škoda. Kolínští si šance na skórování vytvořili a trefit třeba dvě volné trojky, kdo ví? Závěr by mohl vypadat jinak. Jenže se tak nestalo. Děčínští znovu pevně uchopili taktovku a o postupujícím do finále už nebylo pochyb (65:88). Zklamání na hráčích Kolína bylo patrné. Šanci zabojovat o pohávou trofej měli, ale nevyužili ji. Teď mají Medvědi necelých 24 hodin na to, aby setřásli psychickou i fyzickou únavu a v boji o bronz nechali všechno.

Body Kolína : Odomes 16, Petráš 14 (9 doskoků), Mareš 12, Slavinskas 7 (8 doskoků), Číž 6, Šiška 6, Lošonský 4,