Medvědí zázrak se nekonal, Kolín končí v předkole play-off

17/4/2023

NH Ostrava - BC GEOSAN Kolín 82:57

To, co první vzájemný zápas obou týmů v předkole play-off Kooperativa NBL naznačil již ve středu v Kolíně, se plně potvrdilo v odvetném utkání na palubovce NH Ostrava. Medvědi na svého soupeře nestačili a po vysoké porážce tak pro ně letošní sezóna, stejně jako ta loňská, skončila před branami čtvrtfinále. S nožem na krku cestovali Medvědi na legendární Tatran a určitě chtěli zabojovat o svou šanci na návrat do série. Jenže úvodních deset minut rozmetalo veškeré jejich naděje. Ostrava jasně ukázala, že chce postup mnohem více. Fyzicky i psychicky zdecimovaný kolínský tým v sobě nenašel dostatek vůle a umu, aby čelil sebevědomému projevu hráčů NH. Rychlost, s jakou domácí důležitý duel rozhodli, byla udivující. Medvědi zaostávali úplně ve všem. Na doskoku se trápili, o trestných hodech lépe nemluvit a střelba z pole? Obroučky drnčely, desky duněly, ale síťkou nepropadlo téměř nic. Tentokrát je nepodržela ani jejich parádní disciplína, trojková střelba, a tak se nenašlo nic, čím by byl Kolín konkurenceschopný. A výsledek tomu odpovídal.

Byl to smutný pohled pro kolínské příznivce. Deset minut hrůzy. Nové huti od první minuty vycházelo naprosto vše, Medvědům vůbec nic. Než se stačili na palubovce rozkoukat, prohrávali dvouciferným rozdílem (13:2). Nebylo to tak, že by se hrálo jen na jeden koš. Medvědi pravidelně atakovali obranu domácích, ale až na malé výjimky bez úspěchu. Když v body neproměnili ani rychlý protiútok, bylo už jasné, že dnes to není jejich den D. A domácí kralovali (23:6). Kontrast mezi ostravským nadšením a kolínskou nemohoucností byl obrovský. NH trefila vše, co zvedla. To snad ani nebylo štěstí, to někdo nahoře odměnil hráče NH za jejich snahu (34:10). Duel byl prakticky rozhodnutý, ale Medvědi chtěli ukázat, že i když se jim hrubě nedaří, basket hrát umí. Proti sebevědomím napěchovanému soupeři to ovšem bylo strašivě těžké. Medvědi přesto dřeli. Konečně se jim podařilo, trefit se z dálky, na což museli domácí reagovat a otevřeli tak svůj prostor pod košem a toho kolínští hráči využili. Bohužel pro ně méněkrát, než by si sami přáli. I tak dokázali stlačit náskok domácích pod dvacetibodovou hranici (49:30).

Poločasový odpočinek více prospěl ostravským. Uvědomili si, že nechtějí připusti žádné komplikace a znovu přepnuli na vyšší rychlost. Jejich širší rotace jim to umožňovala a Medvědům začaly docházet síly (65:40). Kolínský trojkový zmar v závěru třetí čtvrtiny už jen potvrdil, že na tento zápas bude lepší zapomenout. Ostrava totiž své trojky trefila a náskok narostl do debaklového rozměru (72:42). NH se již opájela radostí z postupu a na palubovce se v jejich dresu objevili méně vytěžovaní hráči. Také na kolínské straně nenastoupila nejsilnější pětice. Alespoň v tomto souboji byli Medvědi výrazně lepší.  Deseti body v řadě ukrojili z ostravského náskoku, jenže na to spotřebovali příliš mnoho času, aby se mohli pokusit o nemožné (72:52). Poslední pětiminutovka se už dohrávala jen z povinnosti. Sklopené Medvědí hlavy dávaly tušit, jak moc je to mrzí. Ale vítěz může být jen jeden a NH Ostrava byla prostě lepší (82:57).

fcr

Body Ostrava: Stevens Benjamin Kirkwood 14, Williams Elyjah David 14, Škranc David 12, Svoboda Štěpán 9, Svoboda Michal 8, Madden Rashad Kytel 7, Majerčák Matej  6, Rhodes Jarrid 6, Snopek Matěj 3, Heinzl Dominik 2, Jakel David 1, Janů Matyáš 0

Body Kolín: Halada Filip 15, Číž Adam 12, Bistrović Dino 9 (6 doskoků), Novák Pavel 7, Stegbauer Lukáš 5 (10 doskoků), Veljković Milenko 5 (7 doskoků), Novotný Filip 2, Štěpán Dominik 2, Goga Adam 0, Merta Tomáš 0

STŘELBA 3B. 27/8:33/6 STŘELBA 2B. 46/23:34/16 TH 18/12:16/7 doskoky 56:40 CHYBY 19:16