Paráda, Medvědi vezou výhru z Olomouce.

23/9/2021

Kolínští Medvědi nenechali ani v letošním ročníku Kooperativa NBL své příznivce na výhru dlouho čekat. Dokázali navázat na výborný výkon z prvního zápasu proti Nymburku a uspěli na palubovce BK Redstone Olomoucko. Jak v pozápasovém rozhovoru řekl trenér BC Geosan Kolín, Miroslav Sodoma, očekává letošní soutěž velmi vyrovnanou, a každá výhra bude cenná. Zvlášť na soupeřově palubovce. Proto patří Medvědům velká gratulace. Jen tak dál, hoši.

Hned od úvodního rozskoku to byl pořádný ofenzivní kvapík. Obě mužstva myslela především na útok a každé na to šlo po svém. Domácí dravými průniky pod koš, Medvědi uvolněním hráče na trojkovém oblouku. A oběma to přinášelo úspěch. Po osmi minutách vyrovnaného boje to v soukolí Medvědů trochu zaskřípalo a domácí se mírně vzdálili (24:19). Hosté reagovali oddechovým časem a nápor olomouckých zastavili. Ale přesto byli po deseti minutách domácí o fous vpředu (27:23). Ačkoliv to v té chvíli nikdo nemohl tušit, druhá čtvrtina zápas zřejmě rozhodla. Medvědi do ní vstoupili velmi soustředěně, otočili skóre ve svůj prospěch a začalo se hrát podle jejich not. Domácí vypadli z role, vyrobili několik hloupých chyb, kterých hosté dokázali využít. Medvědí obrana pracovala, jak si všichni přáli a s koncem poločasu narostl náskok do dvouciferného rozdílu (48:59).

Medvědi ani po pauze nepolevili a dál se drželi způsobu hry, kterým slavili úspěch. Byli velmi aktivní pod oběma koši a za pomoci osmibodové šňůry dokázali domácím po pěti minutách odskočit o dvacet bodů (50:70). Ale nedokázali je zlomit. Bohužel v té chvíli malinko polevili v aktivitě a soustředění. Třikrát promarnili relativně snadnou šanci na skórování a nechali olomoucké dýchat. Do konce čtvrtiny to ještě nic neznamenalo (63:80), ale na začátku té poslední to přišlo. Domácí už neměli co ztratit a hnali se za senzačním obratem. Medvědi za pět minut zaznamenali jen tři body (trojka Adama Číže) a jejich náskok se rozplynul jak ranní mlha nad Labem. Podkošoví hráči si v těch chvílích nedokázali poradit s olomouckým Wigginsem, který byl k nezastavení. Navíc byli obtěžkáni fauly a vůbec to s Kolínem nevypadalo dobře. Čtyři minuty před koncem už měli náskok jen čtyř bodů (81:85). Naštěstí Medvědi nezpanikařili a Adam Číž, jako správný kapitán, koncovku zkušeně ukočíroval. Neomylně distribuoval míče na ty správné hráče a ti jeho důvěru nezklamali. Michal Mareš vypálil důležitou trojku, Jakub Petráš dvakrát vydřel body z pod koše a trio Pavol Lošonský, Jakub Petráš, Robert Rožánek udrželo v závěru pevné nervy a jistou ruku při trestných hodech. Neminuli ani jeden. Kolín mohl slavit první letošní vítězstí (87:98). A jak viděl utkání jeden z hrdinů, Michal Mareš: „Začali jsme podle našich představ. Byli jsme úspěšní při střelbě, ale bohužel se nám nedařilo bránit tak, jak jsme chtěli. Ve druhé čtvrtině se nám podařilo zlepšit herní projev a především v obraně jsme dobře komunikovali. Po změně stran jsme navázali na úspěšnou druhou periodu a navýšili vedení na sedmnáct bodů. A i přesto, že jsme ve čtvrté čtvrtině nápor domácích očekávali, podařilo se jim vrátit do zápasu. Ale my jsme si, díky naší zkušenosti, dokázali koncovku utkání pohlídat.“

Body Kolína : Číž 19 (8 asistencí), Petráš 18 (15 doskoků), Lošonský 17 (13 doskoků), Mareš 14, Rožánek 14, Novotný 8, Jelínek 5, Křivánek 3,