Návrat Medvědů zpátky na zem

3/4/2023

Čtyřmi výhrami v řadě namlsali sebe i své příznivce kolínští Medvědi. Dalšímu pokračování však přítrž učinili děčínští Válečníci. Ve 12. kole nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL hráče Kolína dokonale zaskočili a utkání v GEOSAN aréně patřilo po zásluze jim. Hosté potvrdili, že v letošní sezóně mají  opravdu výtečnou formu. Nic na tom nezměnily ani zdravotní patálie, které je v posledních dnech provázejí. Medvědi možná hned v počátku polevili trochu v koncentraci, když zjistili, že soupeř se nedostavil v nejsilnějším složení. A toto podcenění se jim krutě vymstilo. Místo aby jeho oslabenou sestavu pořádně prohnali, přizpůsobili se jejich tempu a stylu hry, který byl pro ně zničující. Zámořské trio Nichols, Bruner, Walton, podporované bodově úspěšnými Pomikálkem a Kroutilem dokázalo tápající Medvědy pod jejich košem přehrát silou i kreativními nápady. Kolínu nepomohlo ani čtyřicet čtyři doskoků (o šestnáct víc než soupeř). Bylo to totiž jediná statistika, ve které Medvědi Děčín předčili. Vše ostatní už hovořilo ve prospěch Válečníků. Je to smutné konstatování, ale tento zápas si Medvědi za rámeček nedají. V jejich sestavě se nenašel nikdo, kdy by byl schopen ostatní vyburcovat. Snad jen Kuba Petráš odvedl svůj standardní výkon, ale ani on nebyl tím elementem, který by povadlé Medvědy polil živou vodou. Nad palubovkou občas proletělo mezi kolínskými hráči i několik hlasitých výčitek, jež dokládaly, že v tomto duelu nebyli Medvědi v té nejlepší pohodě. Tak doufejme, že se vše dá brzy do pořádku. Do konce nadstavby zbývají ještě tři utkání, v nichž mohou Medvědi zabojovat o vyhnutí se předkolu. Ale bude to chtít diametrálně odlišný výkon, než který předvedli proti Děčínu.

Kdo viděl utkání Medvědů v Brně, těšil se na pokračování. Jenže kolínští hráči asi za tři dny zapomněli, v jak dobrém světle se tam představili. Samozřejmě, každý zápas je jiný a soupeř také, ale místo aby Medvědi hned od úvodního rozskoku na Děčín vlétli, alibisticky čekali, s čím hosté přijdou. Zápas tak měl vyrovnaný charakter. Oba týmy se chvilku potýkali s nepřesností v zakončení. Dříve se z toho oklepal Děčín (14:20). V té chvíli jako by Medvědi přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Válečníci jejich útočné manévry nestíhali, připisovali si jeden faul za druhým a Medvědi z trestných hodů skóre dorovnávali. Když už se zdálo, že poslední slovo první čtvrtiny budou mít hosté, získal Rashard Odomes míč na hostujícím rozehrávači a samostatným nájezdem určil stav po deseti minutách (24:22). Také začátek druhé čtvrtiny se Medvědům vyvedl. Aktivní hrou na hosty zatlačili a zdálo se, že jejich hra nabere na otáčkách (28:22). Jenže místo aby plyn ještě víc sešlápli, nepochopitelně ubrali a už se z toho vlastně do konce nevzpamatovali. Hosté toho samozřejmě rádi využili a za tři minuty už byli ve vedení (31:33). Medvědy tato obrátka dokonale rozhodila, ale do konce poločasu ještě jakž takž doklopýtali (44:48). Znovu sice přidali na aktivitě, jenže už to nemělo takový účinek.

Do začátku druhé půle vložili Medvědi mnohem více energie než jejich soupeř, ale hloupé ztráty a nepřesné zakončení jejich elán brzdilo. Přesto se ještě jednou, po trojce Džiugase Slavinskase, přiblížili na jediný bod (56:57). Bylo to však maximum, čeho se jim podařilo dosáhnout. Hosté se nenechali vykolejit, zareagovali desetibodovou šňůrou a definitivně tak Medvědům vzali chuť do hry (59:70). Medvědi zápas neodevzdali. Jen to vypadalo, že teprve teď na ně dolehla únava z náročného programu, který v posledních dnech měli. Ale Děčín na tom byl podobně a Válečníci to zvládli rozhodně lépe. Medvědi se snažili, bohužel bylo na nich vidět, že v hlavách tento zápas už prohráli. Snad jedině kdyby Děčín postihl nějaký nepochopitelný výpadek. Jenže Válečníci jsou letos v takovém laufu, že to absolutně nepřicházelo v úvahu. Naopak ještě bodový rozdíl vyšroubovali (75:91). V závěru provedli Medvědi už jen kosmetickou úpravu skóre do přijatelnější podoby. Ovšem to bylo už v době, kdy hosté věděli, že o výhru je nikdo a nic nepřipraví (82:93).

Křídelníkovi Medvědů Filipu Novotnému po utkání moc do řeči nebylo. I proto je jeho hodnocení velmi stručné. „Bylo to dnes od nás hrozné. K tomu se nedá nic jiného říct.“

Body Kolína : Odomes 20, Slavinskas 17 (8 doskoků), Mareš 14, Petráš 14 (13 doskoků), Číž 7, Šiška 5, Novotný 3, Jelínek 2,