Aktuality

"Chtěli bychom zase bavit diváky“, říkají svorně Miroslav Sodoma a Filip Rytina, trenéři kolínských Medvědů.

17/9/2021
Rozhovory

Jejich jména už nikdy nikdo nevymaže z historie kolínského basketbalu. Jsou podepsáni pod fantastickou sezónou Medvědů, ve které s týmem získali dvě medaile, stříbro v Českém poháru a bronz v Kooperativa NBL. Ale moc dobře si uvědomují, že jen z minulosti se žít nedá. Jak se připravují Miroslav Sodoma a Filip Rytina na následující ročník?

Už jste si vyhodnotili, co bylo příčinou neuvěřitelné loňské sezóny?

F.R. - Z mého pohledu to byla jednoznačně týmová chemie, která se v šatně, ale i mimo ní vytvořila. A i ten fakt, že jsme od začátku sezóny svou hrou a výsledky překvapovali možná i sami sebe.

M.S. - Jak se říká, prostě si to sedlo. Základem bylo, že všichni chtěli a táhli za stejný konec provazu, vzájemně se respektovali a vyhýbala se nám vážná zranění.

Ptám se proto, jestli máte zaručený recept, jak to v dalších letech zopakovat?

F.R. - Žádný takový recept neexistuje. Pro nás je důležité, že se nám podařilo udržet základní osu týmu z loňské úspěšné sezóny.

M.S. - Bylo by to pěkné, ale dle mého neexistuje zaručený recept. Jistě bychom chtěli a chceme na tento úspěch navázat, ale obhajoba je vždy těžší. Určitě se však o to pokusíme a budeme se za to „prát“.

Jaká je spokojenost se složením týmu pro letošní ročník KNBL a jeho přístupem k tréninkům a přípravě?

F.R. - Charakterově máme zase, myslím si, dobrý tým. Všichni si po lidské stránce sedli, což je velmi důležité. A i po té herní si to postupem času sedne. Všichni vědí, že letní příprava je takové povinné zlo, ale zároveň každý z hráčů ví, že z ní poté těží celou sezónu, takže k ní všichni přistupovali jako profesionálové.

M.S. - V týmu, oproti jiným sezónám, došlo k menším změnám, než u nás bývalo zvykem a to je ten správný krok. To je to, co jsme dlouhodobě chtěli. Přesto se jedná o tři nové důležité hráče a jejich začlenění do týmu přece jen nějaký čas potrvá. A přístup k tréninkům a přípravě? Nevidím oproti loňské sezóně změnu. Jen jsme ji letos měli daleko složitější, protože jsme většinu přípravy nebyli z různých důvodů kompletní.

Vaše hodnocení letošních posil?

F. R. - Michal Mareš i Pavol Lošonský jsou hráči, kteří mají s Kooperativa NBL bohaté zkušenosti a jak lidsky, tak i herně k nám zapadají. Pro Roberta Rožánka to bude nová zkušenost. Do přípravy se zapojil až po 3 týdnech kvůli účasti na předkvalifikaci o MS se Slovenskou reprezentací, takže musí ještě dostat čas, se u nás v týmu víc “rozkoukat”. Ale i on se jeví jako kvalitní posila.

M.S. - Zatím to vypadá, že všichni budou pro tým přínosem a vhodnou náhradou za odešlé hráče. Pro diváky mohu prozradit, že tým však není ještě kompletní. Víme, že chceme přivést jednoho hráče a na tom usilovně pracujeme.

Jak jste viděli přípravu + přípravné zápasy?

M.S. - Jak už jsem uváděl, příprava nebyla úplně ideální. Většinou jsme nebyli z různých důvodů kompletní a to ať při trénincích, tak i samotných utkáních. To se samozřejmě projevilo ve výsledcích přípravných utkání, což by mi nevadilo, je to jen příprava, ale vázla samotná hra. Na tom musíme ještě zapracovat.

F.R. - Příprava proběhla více méně dle plánu, hráče postihla nějaká drobná zranění, ale nic vážnějšího. Přípravné zápasy splnily svůj účel a ukázaly nám, na čem pracovat a kde nás “tlačí bota”.

Co Federální pohár, splnilo to podle vás účel, myslím celkově a pak z pohledu BC Kolín?

M.S. - Po sportovní stránce to účel určitě splnilo. Konečně jsme odehráli utkání v kompletním složení proti kvalitním týmům a mohli vidět, co nám jde a co nám nejde. A co se týče z pohledu BC, tak určitě výborné bylo to, že jsme jednu ze závěrečných skupin pořádali zde v GEOSAN aréně a jako pořadatelé si vyzkoušeli organizaci mezinárodního poháru, kterou jsme dle ohlasů zvládli.

F.R. - Účast v Tipsport Federálním poháru určitě splnila svůj účel v tom, že jsme mohli odehrát 4 utkání s kvalitními soupeři před začátkem soutěže. Z pohledu našeho klubu je velká škoda, že se nám nepodařilo uspět ve skupině v Levicích, jelikož jsme prohospodařili 21 bodové proti Lučenci a následně podlehli i domácím Patriotům. Pořádat finálovou skupinu u nás v Kolíně byl takový malý sen, který se nám ovšem nepodařilo si splnit.

Jaký chcete hrát basket ?

F.R. - Stejný jako v loňské sezóně, aby bavil fanoušky a my s ním mohli slavit úspěch.

M.S. - Většina týmu zůstala stejná a příchozí hráče jsme se snažili vybírat za ty odcházející. Takže i hru se budeme snažit hrát podobnou té loňské.

Jaké jsou ambice a reálný odhad možností tohoto týmu?

F.R. - Ambice jsou jasně stanovené, účast v play-off a ideálně se probojovat do nadstavbové skupiny A1. A poté uvidíme, jaké jsou reálné možnosti našeho týmu.

M.S. - Na to je ještě příliš brzy. Ale ambice klubu zůstávají stále stejné. Chceme hrát play-off z co nejlepšího místa a předvádět basketbal, který bude kolínské fanoušky bavit. Na co to bude stačit, se teprve uvidí. Ostatní týmy své kádry výrazně posílily a teprve samotná soutěž ukáže skutečnost, jak na tom kdo je.

Jak se těšíte na diváky, samozřejmě pokud se to zase nějak nezvrtne?

F.R. - Já osobně opravdu hodně! Už při našem přípravném utkání v Písku, kde přišlo odhadem tak 300 diváků, kteří vytvořili skvělou atmosféru, mě nadchla vzpomínka na zaplněné hlediště kolínské Geosan arény. A věřím, že nám letos naši fanoušci pomohou vydat ze sebe maximum!

M.S. - Nesmí se to zvrtnout! Diváci jsou k basketbalu potřeba a ti v Kolíně, v naší hale, jsou pro nás tím skutečným šestým hráčem.

Děkuji za rozhovor, a nezbývá než popřát, aby se letošní ročník Kooperativa NBL vyvíjel podle kolínských představ, ke spokojenosti hráčů, trenérů i diváků.

fcr

Pozvánky
Žádné naplánované akce
Nejnovější videa najdete na našem YouTube!
YOUTUBE KANÁL
Kooperativa NBL
 • #
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • Tým
 • ČEZ Basketball Nymburk
 • BK JIP Pardubice
 • BK ARMEX Děčín
 • BK Opava
 • BC GEOSAN Kolín
 • USK Praha
 • SLUNETA Ústí nad Labem
 • Orli Prostějov
 • BK Lions Jindřichův Hradec
 • DEKSTONE Tuři Svitavy
 • NH Ostrava
 • mmcité Brno
 • Z
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • 20
 • B
 • 39
 • 33
 • 31
 • 27
 • 27
 • 26
 • 22
 • 22
 • 21
 • 18
 • 12
 • 9
Kooperativa NBL
Hlavní partner
Generální a Titulární partner
Kooperativa Faktor
Podporuje nás