Medvědi zřejmě znají recept na Nymburk

9/3/2023

Jestli je někdo v letošním ročníku Kooperativa NBL specialistou na mistrovský Nymburk, jsou to beze sporu kolínští Medvědi. Před sezónou avizoval Ondřej Šiška, že se i medvěd může zakousnout do lva, a se svými spoluhráči to, v 6. kole nadstavbové části A1, již potřetí potvrdili. Neuvěřitelné! Kdo by to před začátkem soutěže řekl, že Kolín, jako jediný v celé lize, bude mít s neochvějným králem českého basketbalu posledních dvou desetiletí bilanci 3:0. Klidně se štípněte, nespíte. Je to pravda! Další plus je, že Medvědi už konečně utnuli sérii sedmi porážek a odpoutali se z posledního místa skupiny A1. Všichni společně doufáme, že nastartují novou, tentokrát ovšem vítěznou. Ale hlavně nesmí usnout na vavřínech. Letošní ročník KNBL je neuvěřitelně vyrovnaný a o překvapení v něm není nouze. Když budou hrát Medvědi tak, jako ve středečním podvečeru, mohou dokázat velké věci. Předvedli plně koncentrovaný výkon téměř po celých čtyřicet minut a odpustili si své tradiční zaváhání. Jak Michal Mareš trefně poznamenal, sice hlušší místo nastalo, ale naštěstí trvalo jen čtyřicet vteřin a ne deset minut.

Do zápasu vstoupila obě mužstva nezvykle opatrně. Nymburští, i když poslední dva zápasy zvládli výborně, měli zřejmě v hlavách předchozí porážky. A Medvědi věděli, že musí konečně zabrat. A kde jinde, když ne doma v GEOSAN aréně. Na palubovce se tak rozpoutal rozvážný souboj. Nebyl to přímo pěší basket, ale žádný šum svistu se také nekonal. To Medvědům vyhovovalo. Trpělivě si připravovali palebné pozice a byli velmi úspěšní z trojkové vzdálenosti. Občas to proložili souhrou pod koš a byly vidět i věci nevídané. Třeba když Jirka Jelínek na půlce obral rozehrávače hostí o míč. A poté, s klidem sobě vlastním zakončil výbornou úvodní čtvrtinu Medvědů (24:18). Začátek druhé části proběhl ve znamení drobných nepřesností na obou stranách. První seřídil mířidla Filip Novotný a trojkou vyzval hostující trenéry k time-outu. Po něm jejich svěřenci zařadili vyšší rychlostní stupeň a začali kolínský náskok pomalu stahovat (34:32). Medvědům to chvíli trvalo, ale pak i oni ukázali, že jim rychlost není cizí. Hlavně Džiugas Slavinskas byl k neudržení a když Filip Novotný odrazil další trojkou nápor hostí, měli Medvědi do šaten zase zpět mírný náskok (50:44).

Druhý poločas začal hrůznou chvilkou ze strany Medvědů. Dvě ztráty a čtyři nymburské body dávaly vzpomenout na zpackané předchozí duely. Ale byl to jen chvilkový výpadek v koncentraci. Džiugas Slavinskas dvěma body vzepětí soupeře utlumil. Jakub Petráš si vybojoval trestné hody, které proměnil a Ondra Šiška servíroval lahůdkové přihrávky na všechny strany (56:48). Nymburští také nezaháleli a nedovolili Kolínu vzdálit se ve skóre. Naopak, necelé dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny z trojky vyrovnali (65:65). Ve chvílích nejtěžších má Kolín svého kapitána. Adam Číž tříbodovou akcí znovu poslal Medvědy do vedení, Pavol Lošonský proměnil dvě šestky a Rashard Odomes skvěle doskočil nepřesnou střelu a spolehlivě doručil míč kam patří (72:68). Nymburk nevzal varování kolínského kapitána vážně. Adam Číž pěti body v řadě otevřel poslední čtvrtinu (77:68). Medvědi se uklidnili až moc. Za minutu jim to hosté oplatili a opět byli v laufu oni (77:73). Jejich nesportovní faul a další dvě šestky Pavola Lošonského je na chvíli přibrzdily, ale Medvědi byli v útoku příliš váhaví. Předvedli několik zbytečných ztrát a Nymburk z rychlých protiútoků trestal (79:78). Adam Konvalinka svolal své hráče k oddechovému času a po něm předvedli Medvědi obranný koncert. Na pět minut uzavřeli svůj koš a nedovolili hostům zhola nic. Jezdili v obraně jak motorové myši a Nymburk nevěděl, co má dělat. Několikrát skončila jejich příhra v autu nebo v kolínských rukou a Medvědi v těchto okamžicích utkání rozhodli. Jakub Petráš doskočil nepřesnou střelu, proklestil si cestu lesem nymburských rukou a dal. Adam Číž trefil trojku a vzápětí nabil pod koš Kubovi Petrášovi, který se opět nemýlil. Když si na jejich spolupráci dávala nymburská obrana pozor, převezli je Ondra Šiška s Džiugasem Slavinskasem.  Prvně jmenovaný si pak vybojoval trestné hody, ale nedal ani jeden. Ovšem ukázal obrovskou vůli. Druhou šestku si doskočil a zaváhání napravil. Skvělý kolínský úsek uzavřel Adam Číž další trojkou (92:78) a GEOSAN arána mohla začít slavit další výhru nad Nymburkem (94:84). Všem hráčům patří velký dík za nevšední zážitek. Výhra nad osmnáctinásobným mistrem se nikdy neomrzí.

Michal Mareš utkání zhodnotil. „Zápas začal vyrovnaně z obou stran. Oba týmy jsme se tak trochu oťukávaly. Nám se díky střelbě za tři body podařilo odskočit a celé utkání probíhalo tak, že jsme si vybudovali menší náskok a oni nás zase dotáhli. V koncovce nás podržel Adam a díky zlepšení v obraně jsme si vytvořili v závěru dvouciferné vedení, které jsme už uhájili.“

Body Kolína : Slavinskas 22 (10 doskoků, 7 získaných faulů), Číž 19, Petráš 14 (9 doskoků), Novotný 11, Odomes 8, Lošonský 7, Mareš 6, Šiška 5, Jelínek 2,