Medvědi vybojovali 5. místo v Tipsport Federálním poháru!

19/9/2022

BC GEOSAN Kolín - BK KVIS Pardubice 94:77 (24:21; 48:45; 70:66)

Dvě výborná basketbalová klání mohli přítomní diváci sledovat v sobotním odpoledni na palubovce kolínské GEOSAN arény. Skupina o 5.-8. místo Tipsport Federálního poháru nabídla své vyvrcholení a opravdu to stálo za to. Nejprve hráči BK ISKRA Svit porazili výrazným rozdílem BK REDSTONE Olomoucko 98:71, obsadili konečné 7. místo a ukázali svou sílu, kterou jim o den dříve nepovolili Medvědi naplno rozvinout. Následné utkání o 5. místo mezi kolínskými Medvědy a pardubickou „Beksou“ bylo skutečným basketbalovým bonbónkem. Pardubičtí v utkání postrádali dvě opory, Davida Pekárka a Petra Šafarčíka, Kolín se ještě musel obejít bez svého kapitána Adama Číže. Přesto oba týmy předvedly vynikající výkon, který nepostrádal nic z basketbalového umu. Šťastnější byli v konci domácí a vzhledem k průběhu zápasu se dá říct, že i zaslouženě. Potvrdili tak slova Jiřího Jelínka, který si o tomto víkendu přál dvě kolínské výhry.

Do utkání vlétli hosté s obrovskou agresivitou. Neustále presovali kolínskou rozehrávku a Medvědi se na svou útočnou polovinu prokousávali velmi ztuha. Navíc jim obrana nefungovala úplně nejlépe a pardubičtí zaznamenali několik snadných košů. Postupem času se s tímto stylem hry vypořádali a především v zakončení byli mnohem efektivnější. Uměli si najít ten správný prostor a jejich ruce byly klidné a přesné. Po osmi minutách vedli o deset bodů (22:12). Ale nastalo to, co provázelo celý zápas. Pardubice náskok, i díky závěrečné velešťastné trojce s klaksonem, zlikvidovaly (24:21). Druhá čtvrtina byla neustále vyrovnaná. Žádný z týmů si nedokázal vytvořit sebemenší náskok a rozhodovala každá střela, každý bod. Hosté neustávali ve své agresivní hře a ta se začínala projevovat sběrem faulů, které Medvědi trestali proměňováním trestných hodů. Vynikal v tom zejména Pavol Lošonský (šestky 8/8). K tomu Medvědi přidali ještě několik famózních podkošových přihrávek, kdy si v obraně Pardubic doslova vydláždili dálnici ke skórování. Přesto to na hosty nestačilo, protože i Beksa se pod kolínským košem zdařile činila. Poločasový účet uzavřela spolupráce vyhazujícího Honzy Křivánka a zakončujícího Michala Mareše 1,1 vteřiny před koncem (48:45). Skvělá akce. Ani třetí čtvrtina nepřinesla žádné rozuzlení. Medvědi sice několikrát nakročili do mírně výraznějšího vedení, ale pardubičtí vždy dorovnali, nebo se i sami dostali do vedení. Poprvé po dvou minutách (51:52), ale radost jim vzápětí zkazil trojkou Michal Mareš, podruhé ve dvacáté deváté minutě (65:66), a tentokrát to byl Theo Dlugoš, který znovu trojkou obracel ve prospěch Kolína. Filip Novotný pak dvěma šestkami rozdíl zvýšil (70:66).

Prvních pět minut posledního dějství se odehrávalo podle dosavadního scénáře, tedy vyrovnaně. Ale pardubickým začaly docházet síly. V užší rotaci, pod hrozbou vyfaulování dojížděli na své agresivní pojetí, které jim odčerpalo příliš mnoho sil, a ty jim v závěru chyběly. Po trojce Filipa Novotného se Kolín opět po dlouhatánské době dostal do desetibodového vedení (81:71). Následné tři minuty byly kdo z koho. Zda se Pardubicím podaří znovu kolínský náskok dotáhnout, nebo Medvědi definitivně zlomí odpor Východočechů. Platilo to druhé. Medvědi si svůj náskok uhlídali, a když hostům nevyšel závěrečný střelecký risk, ještě ho navýšili (94:77). Kolín vyhrál, ale pochvalu za dvouhodinovou basketbalovou show zaslouží oba týmy. Pivot Jakub Petráš utkání krátce okomentoval „První poločas byl velmi vyrovnaný a především fyzicky náročný. Pardubice hrály kompaktně v obraně a tlačily na nás. Ve druhé půli jsme předvedli dobrou obranu my, dávali jsme si dobré příhry a trefovali jsme i volné střely. To rozhodlo.“  Jakubovo hodnocení potvrzují i závěrečné statistiky. Medvědi mohli nabídnout hned sedm dvouciferných střelců, což se málokdy vidí, opírali se o slušnou střelbu trestných hodů a svého soupeře předčili v doskocích i asistencích. Jen těch ztrát by mohlo být méně, ale na tom hráči pod vedením Adama Konvalinky jistě zapracují. Medvědi mají za sebou první super ostrý test, a dopadl pro ně vcelku uspokojivě.

Body Kolína : Lošonský 16, Mareš 14, Slavinskas 14, Novotný 12, Petráš 11, Šiška 11, Dlugoš 10, Jelínek 4, Křivánek 2,