Medvědi velmi dobrou obranou získali skalp Pardubic

23/3/2023

Nebyl to vůbec snadný zápas, ale herní projev Medvědů byl přece jen trochu jiný, než v předchozích utkáních. Pohárový bronz má zřejmě na jejich formu blahodárný vliv. Ale aby si moc nevyskakovali. Do GEOSAN arény přijel k duelu 9. kola nadstavbové části A1 Kooperativa NBL soupeř, který zrovna v poslední době nezáří. Pardubická Beksa si mohla výhru užít naposledy před třemi týdny, když doma o pět bodů skolila právě kolínské Medvědy, a od té doby čítala jen porážky. Tato byla již pátá v řadě. Při pohledu do statistik ale nemohou Medvědi zrovna jásat. Třináct nedaných šestek a úspěšnost něco málo přes 60 % není zrovna výstavní. To pak jejich útočná aktivita vyznívá trochu do prázdna. Také čtrnáct ztrát není nic, čím by se mohli chlubit. Zato obrana byla velmi pevná. Obdržet pouhých 72 bodů už je slušná vizitka. Kontrole se vymkl jen obr Rikič, který byl ve středečním podvečeru téměř nebranitelný. Trošku mu sekundoval Američan Neal, ale oba zůstali ve svém snažení sami. Nikdo další se k nim již nepřidal. Medvědi měli ve svém středu hned několik bodových tahounů a pokaždé zabral někdo jiný, což bylo pro soupeře velmi nečitelné. Mohli tak udělat důležitý krůček ve své snaze o opuštění 8. místa skupiny A1.

Začátek duelu se nesl v neuvěřitelně vyrovnaném duchu. Skóre se přelévalo ze strany na stranu a ani jedno mužstvo se nedokázalo, třeba jen trochu, utrhnout. Ale z Medvědů byla cítit jistá suverenita a herní klid. Když už se zdálo, že na tom budou po deseti minutách kolínští lépe, uměli hosté využít pár zbývajících vteřin k vyrovnání (19:19). Úvod druhé čtvrtiny byl ve znamení náporu Medvědů. Pěkná spolupráce Ondry Šišky s Jakubem Petrášem, podpořená třemi trojkami, vynesla Medvědy poprvé do vyššího vedení (30:25). Další aktivitu si Medvědi zbrzdili nepřesnými trestnými hody. Navíc se hosté zformovali do zóny a Medvědům chvíli trvalo, než se s tím vypořádali (34:36). Pak ovšem přišel další obrat. Tentokrát ho režíroval Rashard Odomes. Nejprve si blokem smlsnul na hostujícím rozehrávači, aby na opačné polovině rozpumpoval kolínskou mašinu. V závěru se na stranu Medvědů přiklonilo i trochu štěstí a do šaten mohli odejít s pocitem dobře vykonané práce (42:37).

Třetí dějství načal Ondra Šiška. Nejprve využil nepozornosti svého obránce a následně skvěle pod košem uvolnil Kubu Petráše (46:39). Jenže Medvědi si neodpustili pár hloupostí ve své hře a z očekávaného trháku byli rázem mínus dva (46:48). Naštěstí si to včas uvědomili a znovu zahráli na útočnou notu. Míč jim pěkně putoval z ruky do ruky, z čehož rezultovaly přesné volné střely. Jen ty šestky, kdyby se jim víc dařily. I tak se ale po akci Džiugase Slavinskase, dvě minuty před koncem čtvrtiny, poprvé dostali do dvouciferného vedení (62:52). Když byl v závěru Adam Číž faulován při střelbě zpoza trojkového oblouku, nemýlil se ani jednou a trochu vylepšil kolínské procento trestných hodů (67:56). Do čtvrté periody vstoupila obě mužstva několika nepřesnostmi. Ty utnul až Adam Číž další trojkou (70:56). Bohužel to byla jediná bodová akce Medvědů za prvních pět minut. Naštěstí pro ně zabrali v obraně a povolili hostům za tu dobu jen pět bodů (70:61). Adam Konvalinka své svěřence při oddechovém čase uklidnil a Medvědi sehráli závěr velmi dobře. Nebyl to sice žádný ofenzivní uragán, při kterém by hosty sfoukli, ale trpělivou hrou jim nedali téměř žádnou šanci pomýšlet na výhru. Minutu před koncem ukázal Rashard Odomes, že má snad v hlavě chronometr, když svou akci zakončil košem s faulem snad na tisícinu vteřiny přesně (79:69). Hosté ještě rychlou trojkou snížili, ale Medvědi už si výhru vzít nenechali. Při závěrečné akci Pardubic ukázal Honza Křivánek, že se jejich 219 cm vysoký pivot dá ubránit a Medvědi mohli se svými příznivci oslavit velmi důležitou výhru (79:72).

Jirka Jelínek si pochvaloval herní zlepšení Medvědů. „Chtěli jsme navázat na styl basketu, který jsme předvedli v neděli a myslím, že se nám to podařilo. Praktikovali jsme rychlejší hru, než v posledních týdnech, dobře si půjčili míč a vytvářeli volné pozice. To bylo základem našeho vítězství.“