Medvědi se znovu zapisují do historie!

6/12/2022

Tentokrát však nejen do té své, ale do historie celého českého basketbalu. Datum 19.5.2010 zřejmě většině lidí nic neřekne. Vždyť je to hodně dávno. Ovšem ne pro basketbalové znalce a historiky. Je to totiž den, kdy Nymburk, český basketbalový hegemon, naposledy prohrál na domácí palubovce. Stalo se tak v semifinále tehdejšího play-off a výhru si odnesl tým Pardubic. Nebylo jim to však nic platné. Nymburk celou sérii vyhrál a odrazil se k dalšímu z mnoha jeho mistrovských titulů. Od té doby na domácí palubovce zvítězili ve 243 utkáních v řadě a mnoho týmů si v této řádce odneslo i pořádný výprask. Kolín nevyjímaje.

Medvědi se svým polabským sousedem, od roku 2007 kdy vstoupili do nejvyšší soutěže, sehráli zatím 58 utkání a jen jednou jedinkrát dokázali zvítězit. Bylo to v památném roce 2012, také v semifinále play-off, když na své palubovce přetlačili Nymburk ve druhém prodloužení. Od té doby počítali jen nepřetržitou sérii 37 porážek. Bez ohledu na to, zda hráli doma nebo u svého soupeře.

Ale to se v pondělí 5.12.2022 změnilo. V pravé poledne! Jako v legendárním westernovém filmu z roku 1952. Hlavní roli Garryho Coopera, který za svůj výkon obdržel Oskara, převzal tentokrát Adam Číž a minimálně z pohledu kolínských fandů by si za svůj výkon basketbalového „oskara“ zasloužil také. Ovšem stejně tak i všichni jeho spoluhráči, protože Medvědi konečně zahráli na hranici svých možností. A to se ještě museli obejít bez Pavola Lošonského a Džiugase Slavinskase. Skvělý týmový výkon ozdobily dvě double-double. Jakub Petráš za 15 bodů a 11 doskoků a Adam Číž byl s 27 body nejlepším střelcem zápasu a k tomu přidal i 10 asistencí. Medvědi se domácímu favoritovi vyrovnali téměř ve všech statistikách a hlavně ho předčili v úspěšnosti střelby za tři body, což bylo pro konečný úspěch velmi důležité. Nymburk možná neměl svůj nejlepší den, ale na to už se historie ptát nebude.

Utkání hrané v rámci projektu nymburského basketbalu „Mistři školám“ začínalo netradičně v 10:00. Tribuny obsadilo 1100 diváků ze základních škol. Většina jich byla z Nymburka a okolí. Kolínskou podporu představovala zhruba stovka dětí ze ZŠ Býchory, Červené Pečky, ZŠ Mnichovická a kolínský maskot, medvěd Bery. Vůbec nedbali na domácí přesilu a po celé utkání byli pořádně slyšet. Oba týmy nastupovaly do zápasu po 38 hodinách od konce toho předešlého. A oba v rozdílném rozpoložení. Nymburk se po nevýrazných výkonech z počátku sezóny, kdy musel skousnout dvě venkovní porážky, dostává znovu do tempa pod novou trenérskou dvojicí Sokolovský - Budínský. Medvědi měli za sebou nepříliš vydařené domácí utkání proti Brnu. Výhoda tedy měla být na straně domácího týmu. Ale i tento předpoklad dokázali Medvědi postavit na hlavu. Skóre zápasu otevřel nájezdem Ondřej Šiška a Medvědi rozehráli výbornou partii. Připsali si několik zisků, dobře stříleli z dlouhé vzdálenosti a především velmi dobře bránili. Rezultovalo z toho po pěti minutách překvapivé vedení (10:15). Kolínská hra i nadále nepostrádala nápaditost a přesnost. Domácí byli zaskočeni a vydrželo jim to celou první čtvrtinu. Tu zakončil v poslední vteřině sebevědomě Adam Číž trojkou přes natažené ruce domácího pivota (19:26). Tempo zápasu nezpomalilo ani v začátku druhé části, jen střelci se poněkud odmlčeli a body přibývaly pomaleji. Především ty kolínské, čehož Nymburk využil ke snížení (28:31). Vzápětí však Medvědy vystřelil vpřed Ondra Šiška pěti body v řadě (28:36) a domácí lavička reagovala oddechovým časem. Po něm znovu Nymburk zapnul (34:36). Adam Číž ale trojkou odpověděl a za chvíli dalším dalekonosným projektilem nastartoval svůj tým k velmi vydařenému úseku hry. Šňůra 0:12 byla vskutku excelentní. Jakub Petráš dřel pod košem a byl téměř nezastavitelný, Jirka Jelínek s Ondrou Šiškou přidali ukázkovou spolupráci a vše završil Filip Novotný útočným doskokem, po němž byl faulován a proměnil dvě šestky. Ze strany Kolína poločas snů (42:55).

Všem bylo jasné, že Nymburk to takto do druhé půle rozhodně nenechá. Dal se očekávat obrovský nápor a bylo jen otázkou, jak na to Kolín zareaguje. A domácí opravdu zvýšili agresivitu na kolínskou rozehrávku na samé hranici únosnosti. Medvědi se nedokázali prosadit. Za pět minut zapsali jen dvě úspěšné šestky Jirky Jelínka. Ale nymburským střelcům se nedařilo, takže náskok Medvědů ukrajovali velmi pozvolna (49:57). Ale přesto o něj Medvědi za necelých osm minut přišli. Po technické chybě Kolína a dalším dvoubodovém koši se začínalo od znovu (59:59). Medvědi se ovšem nesesypali. Přijali fakt, že do konce se budou rvát o výsledek s vyrovnaným skóre (65:65). Poslední čtvrtina začala pro Kolín nejhůře jak mohla. Ondra Šiška příliš vehementně nesouhlasil s odpískáním faulu, za což mu sudí udělili technickou chybu, která znamenala pátý prohřešek a konec v utkání. Navíc domácí čtyřmi body v řadě otočili stav ve svůj prospěch (69:65). Zdálo se, že to by mohl být okamžik, na který celý Nymburk čekal a domácí hráči Medvědům ukáží záda. Ale tentokrát tomu tak nebylo. Adam Číž po faulu při trojkové střele proměnil všechny tři šestky a Filip Novotný doslova ukradl míč při domácí rozehrávce (69:72). Medvědi ukázali, že výhru chtějí a hodlají pro ni udělat maximum. Znovu vnutili domácím svůj způsob hry, dokázali zastavit jejich rychlý přechod na útočnou polovinu a kolínský kapitán neúnavně dirigoval své spoluhráče. Dvě trojky Michal Mareše pomohly Kolínu nejen udržet se v kontaktu, ale dostat ho i do vedení (77:78). A následné minuty patřily Medvědům. Zapomenutý Jakub Petráš využil dobré kolínské obrany a po pasu Adama Číže nekompromisně zakončil. Michal Mareš přidal další zisk pod vlastním košem na hraně sebeobětování a z následného útoky vyplynuly pro Kolín dokonce čtyři trestné hody. Faul na trojkujícího Adama Číže a technická chyba domácího hráče. Kapitán Medvědů udržel nervy na uzdě a dvě minuty před koncem dal Kolínu naději na historický počin (77:84). Interesantní závěr výborného utkání se kvapem blížil. Domácí v něm kontrovali trojkou a do poslední minuty šel Kolín ve vedení o čtyři (82:86). Další trojka Nymburka snížila náskok Medvědů na jediný bodík. V následné zteči nymburského koše si Jirka Jelínek s Filipem Novotným připsali dva útočné doskoky. To bylo strašně důležité. Domácí zastavili nápor Kolína jen faulem na Michala Mareše. Sice kolínský křídelník proměnil jen jednu šestku, ale celé to útočné dobývání ubralo spoustu času a domácí měli na závěrečné zakončení jen 10,4 vteřiny. Naštěstí pro Kolín to nezvládli. Jirka Jelínek skvělým obranným zákrokem rozmetal nymburskou taktickou variantu číslo jedna a náhradní řešení se neujalo (85:87). Ruce všech kolínských hráčů i příznivců vylétly ke stropu haly, Honza Křivánek skočil do náruče Jirky Jelínka a na hrací ploše se objevil modrobílý skákající chumel. Takto se přepisují dějiny. Díky, Medvědi! Hlavní hrdina Adam Číž utkání okomentoval, „Začali jsme dnes velmi dobře. S Nymburkem je potřeba vždy zachytit začátek utkání a nám se to tentokrát povedlo. Ve třetí čtvrtině jsme věděli, s čím na nás vyrukují, ale stejně nás to stálo náskok. V závěru jsme ukázali, že jsme vyspělý tým a dokážeme takováto utkání vyhrát. Za mě osobně je to nad Nymburkem první výhra, takže super.“

Body Kolína : Číž 27 (10 asistencí), Šiška 17, Petráš 15 (11 doskoků), Novotný 12, Mareš 7, Jelínek 6, Křivánek 3,