Medvědi se museli sklonit před útočnou silou ústecké Slunety

19/3/2023

K utkání 8. kola nadstavbové části A1 Kooperativa NBL zavítalo do Kolína mužstvo z Ústí nad Labem. Medvědi moc dobře věděli, jaké útočné síle budou muset v GEOSAN aréně čelit, protože americká eskadra v dresech ústeckých Pand je v poslední době v neskutečném laufu. A potvrdila to i v Kolíně. Navíc se k nim, jako obvykle, bodově přidala česká stálice Ladislav Pecka a pro tentokrát i rozehrávač Martin Nábělek. To bylo na Medvědy příliš. Ovšem kromě výtečného útoku, předvedli hosté i velmi dobrou obranu, kterou udrželi, až na pár výjimek, kolínské borce po celý zápas na distanc. Medvědi se několikrát přiblížili, ale za čtyřicet minut ani jednou nebyli ve vedení. To je z hlediska herní pohody docela frustrující a v závěru už bylo vidět, že Medvědi své hlavy sklopili. Nenaladili se tak nejlépe na víkendové vyvrcholení Českého poháru, ale doufejme, že těch pár dní bude stačit na to, aby se zvedli a v Louda Auto Final 4 ukázali svou vítěznou tvář.

Kdybychom po konci duelu zapátrali po příčinách kolínského neúspěchu, dá se jednoznačně říct, že rozhodlo prvních pět minut. Od té doby to vlastně byla vyrovnaná partie. Ale úvod se Medvědům hrubě nepovedl (0:12). Nepomohl jim ani time-out, kterým chtěl Adam Konvalinka své hráče probrat. První body dali až po pěti minutách. To Ústí vstoupilo do zápasu mnohem soustředěněji. Kolín si asi řekl, že se se soupeřem popasuje v útočné přestřelce a překvapila ho pohyblivá a pevná obrana hostí. Oproti tomu Pandy skórovaly se zničující suverenitou (70% úspěšnost střelby). Teprve když Ondřej Šiška s Michalem Marešem třemi trojkami zatroubili na zteč, vstoupili i Medvědi do děje (13:20). Ale hosté odolali. Také oni se ukázali jako trojkoví střelci a navíc jim, k závěrečné akci čtvrtiny, stačila pouhá vteřina (15:28). Druhou část už začali Medvědi pozorněji, ale zatím jim to nebylo vůbec nic platné. Sice Pavol Lošonský s Jirkou Jelínkem svými koši dali zapomenout na pětiminutový půst z prvního jednání, ovšem ústecký rychlík nestavěl (20:37). Ale Medvědi už byli ve hře a nechtěli to vzdát. Konečně se jim dařilo narušovat obranu soupeře a skórovali jak z dálky, tak i z pod koše (32:41). Když k tomu přidali i pořádnou porci bojovnosti, nebyl najednou vývoj mače tak jasný (39:44) a také trenér hostí musel vyčerpat oddechový čas. Dvě trojky Michala Mareše v rychlém sledu za sebou přivedly Kolín na jeden bod (45:46). Takový rozdíl mohl být i v poločase, ale Pandy znovu připomněly, že čtvrtina se hraje deset minut a v posledních vteřinách daly trojku (47:51).

Druhá půle začala několika nepřesnostmi z obou stran. To utnul až Džiugas Slavinskas, který po faulu na svou osobu proměnil obě šestky. Filip Novotný pak skóroval za tři, Michal Mareš za dva body a po třech minutách byli Medvědi zpět v jednobodovém deficitu (54:55). A nastal první zlomový moment. Kdo by to byl, po nepovedeném úvodu, řekl? V následném útoku měli Medvědi šanci jít do vedení, ale volná trojka neskončila tam, kde měla. Hosté byli ve stejné činnosti úspěšnější a nakoplo je to k opětovnému zvýšení náskoku (54:63). Medvědi na chvíli vypadli z rytmu, ale rychle se do něj dostali a znovu na svého soupeře dotírali. Škoda, že ani závěr třetí čtvrtiny nevyšel podle jejich představ. Ústí v něm dvěma trestnými hody poodskočilo (71:75). Skoro jako přes kopírák začala poslední čtvrtina. Rozdíl byl v tom, že Džiugas Slavinskas proměnil jen jednu šestku. Poté Medvědi tři minuty bodově mlčeli, což hosté využili (72:80). Adam Číž trojkou znovu zašturmoval, aby přišel další klíčový okamžik. Akci rozjel skvěle Ondra Šiška a Medvědi předvedli neuvěřitelný tlak na koš. Dvakrát vystřelili volnou trojku, která v koši neskončila, dvakrát doskočili, aby v třetím zakončení Michal Mareš v náběhu míč podal Ondrovi Šiškovi, který neomylně zavěsil. Jenže radost jim zkazil rozhodčí odpískáním útočného faulu. Objektivní divák to zřejmě posoudí jinak, ale veškeré kolínské publikum vidělo, že bránící hráč stál patami v útočném půlkruhu a tím pádem se útočný faul pískat neměl. Medvědí hlavy poklesly. Sice se ještě Ondra Šiška blýskl, když dvěma ústeckým hráčům tak dokonale překážel při pokusech o smeč, že se oba spíše trochu zesměšnili a Kuba Petráš tříbodovou akcí (koš s faulem) dal malinkatou naději, ale na nastartování obratu neměli Medvědi morální síly. Hosté odvětili pěti body během jedné minuty a bylo definitivně hotovo. Závěr už byl jen demonstrací jejich útočné pohody. Pandy si svou výhru dokonale vychutnaly (80:96). Šestnáctibodový rozdíl sice nevypovídá o tom, jaké to nakonec bylo drama, výhra Ústí však byla zasloužená.

Jakub Petráš k tomu dodal. „Dnes jsme věděli, že do Kolína přijede útočně laděné družstvo a chtěli jsme ho udržet okolo osmdesáti bodů, což se nepovedlo. Ústí dávalo i těžké střely a to je přivedlo k výhře. Děkujeme fanouškům za podporu a doufáme, že nás přijedou povzbudit i nas Final 4.

Body Kolína : Mareš 21, Slavinskas 14 (9 doskoků), Šiška 13 (5 asistencí),Novotný 11, Číž 9, Petráš 7 (7 doskoků), Jelínek 3, Lošonský 2,