Medvědi se museli sklonit před týmem Basket Brno

4/12/2022

Pětizápasová série výher Medvědů skončila. Po třech vítězstvích v ligové soutěži a dvou v AAC se o to postarali brněnští basketbalisté. V 11. kole Kooperativa NBL se na palubovce GEOSAN arény odehrála velmi útočně laděná bitva, ve které byli hosté po většinu času lepším týmem a bohužel pro Kolín bylo jejich vítězství zasloužené. Medvědi nemohli najít recept na brněnské ofenzivní rejdy a sami se proti pohyblivé obraně těžko prosazovali. Ale v žádném případě se, ani za velice nepříznivého stavu (-19), nevzdali a možná jim při závěrečné stíhací jízdě chyběl i kousek štěstí, s jehož pomocí by dostali, do té doby suverénní brňany, pod větší tlak. Nevadí, sezóna bude ještě dlouhá a Medvědi dostanou mnoho příležitostí toto domácí zaváhání napravit.

Jestli to byla slabší koncentrace nebo myšlenkově pomalejší start Medvědů, těžko říct. Jisté je, že hosté vtrhli na palubovku s obrovskou chutí a agresivitou. Za necelou minutu donutili Medvědy ke dvěma ztrátám, a jasně dali najevo, že přijeli do Kolína pro výhru (0:4). Teprve poté se Medvědi uklidnili a Ondra Šiška zavelel tříbodovou akcí do útoku. I přes brněnský pres a kolínské ztráty se Medvědi pomalu posunuli do vedení (11:6), na což hosté zareagovali. Několikrát proměnili osobní a zónovou obranu, čímž dostali Medvědy z rytmu (15:17). Na palubovce se odehrával pěkný rychlý basket, ve kterém se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení, aby závěrečné trestné hody Jirky Jelínka stanovily remízový stav (25:25). Ve stejném kvapíkovém rytmu se pokračovalo i ve druhé čtvrtině. Malý rozdíl tu ovšem byl. Zatímco hosté své akce i nadále zakončovali s deprimující rychlostí a přesností, Medvědi se na své body neskutečně nadřeli. Několikrát se jim zakončení i vykroutilo z obroučky, nebo nedokázali dostat míč do koše ani ze třetí šance (36:45). To je nesmírně sráželo a hostům naopak dodávalo ještě větší sebevědomí. Na skóre se to projevilo tím, že si brňané nesli do šaten příjemný desetibodový náskok (42:52).

Ani začátek třetí čtvrtiny žádnou změnu nepřinesl. Kolín sbíral chyby a ztráty, Brno body (42:56). Ale Medvědi se v žádném případě nevzdávali. Dřeli, bojovali se soupeřem i s vlastní neúspěšností střelby a podařilo se jim znovu náskok hostů snížit (50:60). Jenže stačilo, aby se párkrát v útoku neprosadili a brněnská střelecká mašina byla nekompromisní. Tři minuty před koncem třetí části už to vypadalo na rozhodující úder (52:71). Hosté možná považovali zápas za rozhodnutý a malinko povolili. Medvědi toho okamžitě využili a dali sobě i divákům šanci (63:77). Na začátek poslední části se hostům možná roztřásly ruce, protože více než tři minuty nebyli schopni dát koš. Škoda, že Medvědi nebyli v této chvíli střelecky úspěšnější. Sami zaznamenali jen sedm bodů a to bylo málo (70:77). Hosté se poté probudili, ale ještě jedna možnost na zvrat pro Kolín přišla. Adam Číž pěti body v řadě přiblížil svůj tým na dostřel (75:80). Ale blíž už to nešlo. Právě v těchto okamžicích potřebovali Medvědi trochu víc střeleckého štěstí. Šance na skórování měli, jenže je nevyužili. Brno naneštěstí ano. Jejich hráči se znovu zkoncentrovali a do koncovky žádné už drama nepřipustili (81:92). Ondřej Šiška byl po skončení mače oprávněně zklamaný. „Dostat doma 92 bodů, sice od Brna, jednoho z nejlépe útočících týmů, je hodně. Rozhodl první poločas, ve kterém si vzali náskok. Snažili jsme se to ve druhé půli dohánět, ale už bylo pozdě.