Medvědi nevstoupili do předkola play-off správnou nohou

16/4/2023

Možná by se dalo i říct, že do něj vstoupili až ve druhém poločase. Protože první byl v jejich podání hrůzostrašný. Hráči USK, v předkole play-off Kooperativa NBL na palubovce GEOSAN arény, potvrdili své skvělé vyladění po patnácti výhrách v řadě. Vítězná mentalita z nich doslova čišela a dokázali ji přenést na palubovku, kde prvních dvacet minut naprosto ovládli. Medvědi nevěděli, kde jim hlava stojí. Obrana nic, útok téměř nic. Hosté vyšponovali svou agresivitu na obou polovinách hřiště na samou hranici únosnosti pravidel a Medvědy jejich basket hodně bolel. Výsledkem bylo obdržených 63 bodů a osmnáctibodový rozdíl. To by ve většině utkání bylo hotovo. Ovšem Medvědi předvedli ve druhé půli obdivuhodné zmrtvýchvstání. Zlepšili se úplně ve všech činnostech a z jasné záležitosti udělali drama do poslední minuty. Bohužel jejich stíhací jízda se vždy zarazila těsně před vyrovnáním skóre. Nikdy se jim nepovedlo se přes soupeře bodově překulit a to bylo nesmírně frustrující. Sovy pokaždé našly ve svém středu někoho, kdo kolínský nápor odrazil. A smutným faktem také je, že v závěru, za důležitého stavu (90:93) do duelu vstoupilo velmi necitlivě trio sudích. V čase 3:14 do konce, při útoku Medvědů, si počínal Džiugas Slavinskas, podle rozhodčích, v rozporu s pravidly a byl mu odpískán útočný faul. I přestože v předchozím průběhu hry několik podobných situací přehlédli. Kolínský pivot to nesl nelibě a gestikulací dal najevo svou nespokojenost. Za to po právu obdržel technickou chybu. Potud vše v pořádku. Následně Adam Číž získal míč a v další zteči Michal Mareš střílel trojku z rohu. Při jeho pokusu pískli sudí faul a hráč USK předvedl úplně stejnou, ne-li ještě intenzivnější gestikulaci. Navíc při tom opustil nejen palubovku, ale dokonce i prostor haly. Přesto technickou chybu nedostal. Byla by to totiž pátá osobní chyba amerického tvůrce hry pražanů. Do konce mače zbývalo 3:01. Těžko předjímat, jak by se způsob hry hostí změnil, ale jisté je, že za 13 vteřin hry dokázali sudí duel výrazně ovlivnit v neprospěch Kolína. Ovšem nic to nemění na tom, že Medvědi, zásluhou prospaného prvního poločasu, budou v pondělí na palubovce USK odvracet postupový mečbol.

Začátek utkání se nesl ve vyrovnaném duchu, ale rozdíl v rozpoložení obou týmů byl přesto znatelný. Hosté nastoupili sebevědomě a své útoky zakončovali s neuvěřitelnou lehkostí. Medvědi se na body mnohem více nadřeli, a když si Sovy otevřely trojkovou střelnici, začalo to jít s Medvědy z kopce. Sedm přesných projektilů hostí za deset minut je vynikající číslo (22:27). Druhou čtvrtinu začali Medvědi nesportovním faulem. Přestože se to zdálo nemožné, obrana hostí ještě víc přidala na agresivitě, takže Kolín tři minuty nevsítil ani bod. Medvědi kupili chybu na chybu a USK nemilosrdně ve skóre utíkalo. Po pěti minutách druhé části bylo v GEOSAN aréně hrobové ticho (27:51). Hosté se museli trošku vydýchat, čehož Medvědi využili ke korekci (38:53). Zdálo se, že by domácí mohli najít ztracenou pohodu, ale závěr vyzněl opět lépe pro USK (45:63).

Z pohledu Medvědů ztracený zápas? Ale kdepak. Jestli si hráči USK mysleli, že to Kolín vzdá, mýlili se. Do druhé půle totiž v bílých dresech naběhlo zcela jiné mužstvo. Tedy hráči byli stejní, ale předváděný výkon byl diametrálně odlišný od toho, který mohli diváci sledovat v půli první. A publikum to vycítilo. Konečně vytvořili svým borcům pořádnou atmosféru a Medvědi šlapali. Vedeni Adamem Čížem bod po bodu ukrajovali z náskoku Sov. Přispělo k tomu několik obranných zisků, z nichž rezultoval rychlý protiútok. Za pět minut stlačili rozdíl pod deset bodů (61:69). Hostům začaly téct nervy a na hřišti to několikrát zajiskřilo. Medvědi se nedali vykolejit a dál pokračovali v dramatizaci zápasu (69:72). Jenže celých deset minut třetí čtvrtiny nevydrželi. Hostům se poslední minuta třetí čtvrtiny vydařila (73:82). Medvědi viděli, že to jde a do posledního dějství vložili veškeré své síly. Za dvě minuty byli na dostřel (81:83). Ještě několikrát se dokázali ve skóre přiblížit (89:90), ale nikdy z toho nebylo jejich vedení, aby na hosty vytvořili ještě větší psychický tlak. Ti se ze ztraceného náskoku nesesypali a pokaždé našli způsob, jak utnout naděje Medvědů. Asi definitivně rozhodující chvíle přišla dvě minuty před koncem. Medvědi na půl minuty spustili neuvěřitelný trojkový kulomet, kdy za tuto krátkou chvíli, i díky obrannému zisku a útočným doskokům, vypálili pětkrát volnou střelu. Bohužel pro ně ani jedna nepropadla obroučkou a to je nejspíš zlomilo. USK už si závěr pohlídalo (96:102). Medvědi mohou zpytovat svědomí, kde se staly chyby. Promrhaný první poločas, nebo jedenáct nedaných šestek? Ale především musí zmobilizovat síly a pokud Na Folimance předvedou výkon z druhého poločasu, není nic nemožné.

Body Kolína : Číž 31 (7 doskoků), Slavinskas 27 (10 získaných faulů), Mareš 14 (6 doskoků), Petráš 14 (10 doskoků, 8 získaných faulů), Šiška 7 (8 asistencí), Novotný 3,