Medvědi lídra soutěže nepokořili

20/2/2023

Tři čtvrtiny drželi Medvědi, s vedoucím týmem Kooperativa NBL, v utkání 4. kola nadstavbové části A1, krok. Pak však hráči Basketu Brno přeřadili na ještě vyšší rychlostní stupeň jak v obraně, tak v útoku a na to již Medvědi neuměli zareagovat. Přestala se jim dařit střelba z tříbodové vzdálenosti a najednou v útočné fázi nedokázali nabídnout cokoliv jiného. Po celý zápas jim chyběla bodová podpora z křídel, takže i když svého soupeře aktivitou pod oběma koši mírně přeskákali, nedokázali to nijak využít. Medvědi bojovali, ale hosté je svou kvalitou prostě předčili. Brno se v duelu mohlo spolehnout na šest dvouciferných skórerů. Pokaždé, když to bylo potřeba, někdo z nich střelecky explodoval, ale předem nedali vědět, kdo to bude, což bylo pro kolínskou obranu těžké předvídat. Rychlá hra, kterou Brno po celý zápas praktikovalo, Medvědům neseděla a nedokázali hosty v tomto způsobu zastavit, nebo aspoň zpomalit. Poslední utkání, před reprezentační přestávkou, tak pro Medvědy nedopadlo dobře. Teď budou mít čtrnáct dní na to, aby se zkonsolidovali, potrénovali a dobře naladili na další zápasy A1 a vyvrcholení Českého poháru v Louda Auto FINAL 4. Tým na to má, tak teď jen to dokázat.

Jak ukázal další průběh utkání, Medvědi ho započali poněkud symbolicky, ztrátou. Celkem čtrnáctkrát soupeři v průběhu čtyřiceti minut darovali míč a brňané to vždy přivítali s nadšením. Povětšinou byl z toho rychlý výpad do nezformované kolínské obrany a snadné body. Ale v začátku uměli Medvědi tento prvek hry eliminovat. Prvních osm bodů kolínského týmu zaznamenal kapitán Adam Číž, a když se k němu přidal trojkou i Michal Mareš, byli Medvědi po pěti minutách ve vedení (11:9). Hosté se pod košem Kolína prosazovali vířivým pohybem s rychlým uvolněním, na které Medvědi těžko hledali obranu (13:17). Ale závěr Kolín zvládl lépe a skóre obrátil ve svůj prospěch (19:18). Do druhé části přivítal Brno trojkou Ondra Šiška a Jirka Jelínek si vzápětí jako tank došel pro dva body a faul. Škoda neproměněného trestného hodu (24:20). Zdálo se, že Medvědi jsou na koni, ale přišlo pár, řekněme zvláštních, rozhodnutí sudích, které kolínské hráče popudily a především rozhodily. Hosté toho využili maximálně a i díky skvěle sehraným rychlým protiútokům se vyšvihli do výrazného vedení (24:33). Trenér Adam Konvalinka v krátkém čase vyčerpal dva time-outy a podařilo se mu brněnskou mašinu zastavit. Adam Číž znovu zavelel trojkou a Medvědi postupně ukusovali z náskoku. Pomohli si i zónou a po dvou trestných hodech Pavola Lošonského už byli, před posledním útokem poločasu, znovu ve vedení. Ovšem Brno trojkou v poslední vteřině skóre otočilo (43:44).

Celou třetí čtvrtinu byli Medvědi za svým soupeřem jako na gumě. Několikrát se přitáhli, aby už za chvíli Brno znovu ve skóre odskočilo. Bohužel nikdy se Medvědům nepodařilo vyrovnat, natož dostat se do vedení. To si hosté stále hlídali. V první půli jejich hráči trojkovými pokusy trochu šetřili, ale ve třetí části své umění rozvinuli naplno. Šestkrát použili tuto zbraň a pokaždé to bylo v pravou chvíli, když na ně Medvědi zle dotírali. Poslední trojka brna, dvě vteřiny před uplynutím třiceti minut, stanovila šestibodový rozdíl (63:69). Šest bodů je v basketu jako nic. Stačí dát dvě úspěšné trojky a náskok je smazán. Jenže Medvědi dali v začátku jen jednu. Zapsal ji Honza Křivánek a bohužel na dlouhou dobu to byly jediné kolínské body. Další trojkové pokusy už úspěšné nebyly a agresivní brněnská obrana víc Medvědům nepovolila. Pod koš neměli šanci se dostat, a když už se náhodou někdo z Medvědů pod košem ocitl, sesypali se na něj brněnští jako vosy a úspěšné zakončení mu znemožnili. Medvědi se snažili, ale viditelně jim začaly ubývat síly a najednou byli všude o krok nebo setinu vteřiny později. A hosté trestali. Na kolínský koš se valil jeden rychý protiútok za druhým a brňané se vzdalovali (66:81). Ještě jednou, po úspěšné trojce Filipa Novotného, rozdmýchali Medvědi malinký plamínek naděje (73:85), ale ten jim hosté rázně sfoukli a závěr zápasu byl naprosto v jejich režii (75:92).

Asistentovi kolínského trenéra Filipu Rytinovi se utkání nehodnotilo lehce. „Na domácí půdě jsme chtěli vyhrát, i když Brno je lídr soutěže. Doufali jsme, že se nám podaří využít absence Culpeppera, ale všichni viděli, že se nám to nepovedlo. Výborně ho zastoupil mladý Petr Křivánek, který navíc trefil i důležité trojky ve zlomových fázích utkání, kdy si na začátku čtvrté čtvrtiny Brno vytvořilo rozhodující náskok.“

Body Kolína : Číž 22, Šiška 13 (7 doskoků), Petráš 8 (14 doskoků), Stegbauer 8, Lošonský 7, Jelínek 5, Novotný 5, Mareš 4, Křivánek 3,