BC GEOSAN Kolín - SLUNETA Ústí nad Labem 81:77

15/4/2022

Medvědi vykročili do čtvrtfinále správnou tlapou

Kolín   -   Ústí nad Labem   1:0

Takhle hraje kapitán! Adam Číž výborným výkonem dovedl svůj tým k první výhře ve čtvrtfinálové sérii a nástřelem devíti trojek stanovil nový rekord sezóny. Oslavil tak tím nejlepším způsobem svou nominaci do TOP pětky Kooperativa NBL pro letošní sezónu. Zdatně mu v kolínském dresu v pátečním podvečeru v GEOSAN aréně sekundovali Pavol Lošonský a Jakub Petráš. Na ostatní Medvědy jako by dolehla tíha důležitosti zápasu. A že to tedy bylo drama. Již před začátkem všichni očekávali, že čtvrtfinálový souboj Kolína s Ústím bude nejvyrovnanější a hned první utkání tyto předpoklady naplnilo do puntíku.

Oba týmy vstoupily do zápasu velice rozvážně. Jako by se vzájemně oťukávaly a zkoumaly, kdo s čím na svého soupeře vyrukuje. Kolínský účet otevřel dvěma trojkami Adam Číž, ale ústecká obrana byla velice dobře připravená. Hosté Medvědy vůbec nepouštěli pod koš a ani z dálky jim nedopřáli snadná zakončení. Sami naopak rychlým pohybem rozleptávali kolínskou obranu, a to vedlo k úspěšnému skórování. Kolínské navíc zbrzdilo i několik zbytečných ztrát. Až závěrečný pokus Adama Číže v posledních vteřinách, jak jinak než za tři body, vlil Medvědům trochu optimismu do žil (20:22). Ale začátek druhé čtvrtiny se Medvědům moc nepovedl. Ústečtí hráči byli lepší, uměli své akce snadněji zužitkovat a Medvědi se na body strašlivě nadřeli. Obrana hostí i nadále fungovala precizně. Ani skvělý blok Jakuba Petráše Medvědy nevyburcoval. Stále hráli jako by se zataženou ruční brzdou. A Ústí se začalo ve skóre vzdalovat (33:42). Teprve oddechový čas kolínské hráče trošku probral. Na poslední tři minuty konečně zavřeli svůj koš a Pavol Lošonský čtyřmi body do poločasu Kolín k soupeři mírně přiblížil (37:42).

Těžko říct, jestli se ústečtí nechali vydařeným prvním poločasem ukolébat, nebo trenéři Medvědů svým svěřencům řádně promluvili do duší. Jisté je, že začátek druhé půle Medvědi naprosto ovládli. Šňůrou 12:0 dokonale soupeře zaskočili a obrátili kormidlo utkání o stoosmdesát stupňů. Jejich obrana na palubovce dominovala a za pět minut povolili Ústí pouhé dva body. Sami se v útoku prosazovali s lehkostí, kterou u nich za celých prvních dvacet minut nebylo vidět (53:44). Hostující trenér vyčerpal hned dva time-outy, ale podařilo se mu kolínský nápor zastavit (55:52).

Od té chvíle to bylo o každém bodu. Za Kolín jich přidal hned šest Adam Číž a do poslední čtvrtiny šli Medvědi s tříbodovým náskokem (61:58). Jenže úvod posledního dějství vyšel lépe ústeckým. Pěti body v řadě znovu nasměrovali skóre ve svůj prospěch (61:63). Medvědi na to však byli připraveni a chtěli se o výhru rvát. Hostující obrana už nestála na tak pevných nohou a kolínští pivoti, Pavol Lošonský s Jakubem Petrášem, toho dokázali náležitě využít. Vedení se znovu překlopilo na kolínskou stranu (71:67) a vlastně tento čtyřbodový polštář (s mírnými výchylkami) si Medvědi donesli až do závěrečného klaksonu.

Možná to nebyl v těchto okamžicích z obou stran nejukázkovější basketbal, ale dramatický náboj to plně vynahradil, kdy o vyhecované okamžiky rozhodně nebyla nouze. Celá hala v bílém chtěla vidět blok Jakuba Petráše jako naprosto čistý, ale rozhodčí byl mnohem blíže a ten faul tam našel. Hostující pivot však pohrdl oběma trestnými hody. Medvědům popřálo v závěru i trochu štěstí, když přesná trojka ústeckých neplatila pro přešlap postranní lajny. Ale sami se o to také velmi přičinili. Nádherný zisk Pavola Lošonského zakončený efektní smečí byl pro hosty těžkým direktem a Jakub Petráš proměněným trestným hodem stanovil do posledních vteřin rozdíl větší, než aby ho ústečtí mohli smazat jednou střelou. Závěrečný pres Medvědi zvládli a mohli si poprvé zhluboka vydechnout. První výhru mají v kapse (81:77). Tak ještě třikrát, prosím.

Jeden ze strůjců kolínského vítězství Pavol Lošonský ví, že to bude strašlivě těžké : „Jejda, co mám k zápasu říct? Bylo to velice náročné. Očekávám, že všechny další budou ve stejném duchu a pro fanoušky to musí být něco mimořádného.“

Body Kolín: Číž 35, Lošonský 19 (9 doskoků), Petráš 16 (15 doskoků), Mareš 5, Novotný 3, Křivánek 2, Jelínek 1, Dlugoš Theodor 0, Martin Kristopher Tramaine 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0

Body Ústí: Pecka Ladislav 19, Joseph Kaleb Alejandro 18, Svejcar Spencer 11, Autrey Lamb 9, Fait Dalibor 6, Haiblík Johan 5, Spencer Delano 5, Johnson Delvon 4, Gabriel Jan 0, Karlovský Jan 0, Wiesner Matěj 0

STŘELBA 3B. 35/11:21/4 STŘELBA 2B. 33/20:40/23 TH 11/8:30/19 doskoky 38:41 CHYBY 26:17

ROZHODČÍ Vyklický Robert, Baloun Jan, Linhart Tomáš KOMISAŘ Ringsmuth Zdeněk POČET DIVÁKŮ 622