V polabském derby Medvědi nepřekvapili

17/4/2021

ERA Basketball Nymburk - BC GEOSAN KOLÍN 94:63

Na Velikonoční pondělí připadla dohrávka 9. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL. Medvědi zajížděli na palubovku lídra soutěže ERA Basketball Nymburk a přestože neměli pomlázky, odvezli si domů pořádnou nadílku. Jen shovívavost domácích hráčů způsobila, že kolínští nenaplnili svou normu sta obdržených bodů, kterou bohužel v poslední době museli několikrát skousnout. Jakmile Nymburk zařadil v závěru první půle vyšší rychlost, neměli Medvědi šanci reagovat. Až na pár výjimečných chvil měli domácí utkání plně pod kontrolou. Medvědi moc dobře věděli, že pro úspěch je třeba podat více než stoprocentní výkon, a to se jim nepodařilo. Selhali ve střelbě za dva i za tři body, znovu prohráli na doskoku, ale alespoň oproti poslednímu zápasu vylepšili šestky. Nedá se říct, že by Medvědi zápas odevzdali, ale Nymburk byl tentokrát o třídu lepší.

Přitom vstup do utkání měli Medvědi vcelku slušný. Několikrát se jim podařilo domácí ubránit a sami se v útoku prosadili. Po pěti minutách musel trenér Nymburka sáhnout k oddechovému času (7:8). Na jeho svěřence to zapůsobilo, ale Medvědi domácímu tlaku odolávali (15:15). Škoda je, že v zakončení nebyli důslednější. V závěru se totiž domácí prosadili dvakrát z tříbodového oblouku, Kolín jen jednou a to značilo mírné vedení po deseti minutách (23:19). Druhou část otevřeli Medvědi dvěmi ztrátami, ale soupeř ještě nebyl nekompromisní při trestání. Kolín tak držel i nadále poměrně vyrovnaný stav (29:27) a pro mnohé překvapivě velkému favoritovi zdatně konkuroval. Jenže už se začaly objevovat mírné odlišnosti v obraně. Domácí dávali své body strašně lehce, zatímco Medvědi se děsně nadřeli a několikrát to i vypadalo, že si v útoku vůbec nevědí rady. A vývoj skóre to potvrzoval (41:32). Predrag Benaček se to pokusil zastavit oddechovým časem, ale bez úspěchu. Naopak, Medvědi si mohli jen hlavy ukroutit, co vše je možné nedat (z pod koše i z perimetru) a domácí jistým obranným doskokem a smrtícím rychlým protiútokem rozcupovali kolínskou defenzívu. Domácí trojka v poslední vteřině tomu už jen nasadila korunu (50:33).

Kdo očekával, že Nymburk bude i po změně stran pokračovat ve svém drtivém tlaku, musel být velice překvapený. Domácím se několikrát nepodařilo skórovat, Medvědi ucítili šanci na zdramatizování a udělali pro to maximum. Najednou nebyl na palubovce jistý Nymburk (55:47). Jenže v dalším útoku se Medvědi hloupou ztrátou sami připravili o možnost ještě většího přiblížení ve skóre. A to domácím stačilo. Trefili totiž dvě těžké trojky a skvělá pětiminutovka Medvědů byla rázem zapomenuta. Ani dva kolínské oddechové časy nezabránily Nymburku, aby se znovu rozjel. Další trojka s klaksonem už jen definitivně pohřbila naděje Medvědů (75:54). Do poslední časti už vstoupili Medvědi s vědomím, že body z Nymburka nebudou. Domácí je na pět minut nepustili k bodové akci, a i když sami v útoku nijak netlačili na pilu, náskok znovu výrazně narostl (85:54). Rozdíl ve hře obou týmů byl markantní, Medvědi byli průběhem hry utlumení a domácím se dařilo vše na co sáhli. Přesto se Medvědi snažili zápas dohrát se ctí, a i díky nymburskému polevení se jim to zdařilo. Přesto odstup více než třiceti bodů není to, co by před předkolem play-off chtěli (94:63). Nezbývá než se znovu oklepat a připravit se zodpovědně na vrchol sezóny.

fcr

Body Nymburk: Gordon Jitaurious 18, Stephens Myles 14, Tůma Jakub 13, Kříž Martin 9, Bell III Thomas 8, Mathon Sukhmail 8, Sehnal Ondřej 8, Rylich František 7, Novák Dávid 6, Kovář Luboš 3

Body Kolín: Boškovič 18 (5 doskoků), Novotný 10 (5 doskoků), Stegbauer 9, Veljkovič 9 (9 doskoků), Číž 6, Halada 6, Goga 3, Merta Tomáš 2, Novák Pavel 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 34/11:31/7 STŘELBA 2B. 32/21:29/12 TH 26/19:22/18 doskoky 49:33 CHYBY 20:23