Konečně!!!

8/4/2021

BC GEOSAN KOLÍN - USK Praha 87:60

Téměř dva měsíce čekali kolínští Medvědi a jejich příznivci na vyhraný zápas. V sobotním podvečeru se to konečně podařilo. K utkání 8. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL přijel na palubovku GEOSAN arény tým USK Praha. Zatímco Medvědům se pomalu vyprazdňuje marodka, hosté v sestavě nějaké ty mezery měli. A Medvědi to dokonale využíli. USK nepatří v posledních letech k oblíbeným soupeřům. Šňůra sedmi proher ze vzájemných zápasů je toho dokladem. Poslední úspěch Kolína je již pěkně starý, dva roky (12.3.2022). Ale tentokrát bylo vše jinak. Medvědi navázali na předchozí výkon proti Ústí nad Labem. Sice měli pomalejší rozjezd, ale pak předvedli skvělou jízdu. Pět dvouciferných střelců a čtyřiadvacet asistencí ukazuje slušnou útočnou formu a šedesát obdržených bodů značí též velmi dobrou obranu. Jen tak dál, borci.

Utkání začalo tak, jak asi většina přítomných předpokládala. Sovy vlétly na palubovku jako dravci. Na jejich hru museli být Medvědi připraveni, přesto je to zaskočilo (6:13). Teprve poté se dostali ke slovu také oni. A Filip Novotný dvěmi trojkami pohovořil hodně nahlas. Jenže celou první desetiminutovku byli ve vedení hosté a tak to i zůstalo (14:17). Vcelku nízké skóre nebylo způsobeno ani tak dobrou defenzívou obou týmů, jako spíš útočnými nepřesnostmi. Bylo jasné, že kdo se lépe zkoncentruje v zakončení, bude mít velkou výhodu. A byli to Medvědi. Milenko Veljkovič začal hned od úvodu druhé čtvrtiny úřadovat pod košem USK a tím také otevíral prostory pro své spoluhráče. Po trojce s faulem z ruky Lukáše Stegbauera nabral duel úplně jiný vývoj (29:20). Ale Medvědi na chvílku ztratili pozornost a USK okamžitě trestalo (31:25). Predrag Benaček svým svěřencům musel domluvit při oddechovém čase a ti si jeho slova vzali k srdci. Filip Novotný, Adam Číž a znovu Lukáš Stegbauer v rychlém sledu počastovali Sovy trojkovou střelbou (40:27) a donutili k přerušení hostujícího trenéra. Medvědi však již byli plně v zápase a nedovolili žádnou dramatizaci (42:29). Zatím.

Vstup do druhého poločasu se Medvědům nevydařil a spoustě lidí vytanuly na mysli předchozí, méně povedné duely. Medvědi začali zbytečnou ztrátou a další tři minuty nedali ani bod. Sovy zagresivnily obranu a bodově se přiblížily (42:35). Naštěstí Medvědi nezpanikařili. Sice to nepříšlo hned (47:41), ale opět dostávali zápas pod kontrolu. Filip Halada a Zdravko Boškovič se na útočné polovině stali pro soupeře nezastavitelnými. Znovu vrátili Kolínu dvouciferný náskok (52:41) a dál pokračovali ve svém ofenzivním představení. Jenže jak Medvědi čtvrtinu začali, tak ji i skončili. Místo posledního útoku zapsali zbytečnou ztrátu a USK snadno přišlo ke dvěma bodům (61:46). Jestli měl někdo obavu, že to Medvědy otřese, bylo to zbytečné. Jako by si kolínští hráči řekli, že hloupostí již udělali dost a do poslední desetiminutovky nakročili soustředění a připravení vyhrát. Milenko Veljkovič hned v prvním útoku smázl soupeře blokem a Medvědi na téměř čtyři minuty vypnuli ofenzívu hostí (68:46). Další trojka Adama Číže byla z těch šťastnějších, ale když nevystřelíš, nemůžeš dát koš. Bylo zřetelné, že Medvědi si jdou pro výhru. Pavel Novák dvakrát pod košem zakončil povedenou akci Medvědů a na závěr přišla další trojková kanonáda, Adam Číž, Tomáš Merta a Adam Goga pro jistotu dvakrát. Tečku za utkáním udělal Dominik Štěpán perfektní smečí (87:60). Už bylo na čase vyhrát, vždyť hráči i diváci si již pomalu nepamatovali, jaké to je, „plácnout si“ po domácí výhře.

Pavel Novák, ve statistice +/- nejlepší na hřišti (+31) si stejně jako ostatní oddechl, že se Medvědům podařilo ukončit nepříjemnou sérii. „Pro nás strašně důležitá výhra. Po dvou měsících jsme to dokázali prolomit a doufáme, že to v této sezóně není naposledy.“

fcr

Body Kolín: Číž 16 (6 asistencí), Boškovič 12 (6 doskoků), Goga 12 (7 asistencí), Halada 11 (5 doskoků), Veljkovič 10 (10 doskoků), Novotný 9, Stegbauer 8, Novák 4, Merta 3, Štěpán 2, Bistrović Dino 0

Body USK: Mbida Bienvenu 13, Samoura Patrick 13, Vyroubal Marek 9, Vlk Dalibor 8, Šafařík Matěj 5, Fuxa František 4, Palas Tomáš 3, Švec Ondřej 3, Petružela Filip 2, Brunner Matouš 0

STŘELBA 3B. 35/16:22/3 STŘELBA 2B. 29/15:41/18 TH 12/9:20/15 doskoky 40:37 CHYBY 21:13