Královští sokoli - BC GEOSAN KOLÍN 84:90

8/4/2021

Ještě že se basketbalový zápas hraje jen čtyřicet minut ☺.

Kolínští Medvědi už nutně potřebovali výhru. Z dosavadních šesti utkání ve skupině A1 vybojovali zatím jen jedno vítězství a nebezpečně se blížili jejímu. Proto výhra proti Královským Sokolům přišla v pravý čas. Navíc oplatili svému soupeři porážku z domácí palubovky a mají tak lepší bilanci vzájemných zápasů. Při vyrovnaném pořadí v tabulce mohou v závěrečném účtování hrát důležitou roli i zdánlivé maličkosti. V 8. kole skupiny A1 Kooperativa NBL to dvaatřicet minut to vypadalo na pohodový zápas pro Kolín. Medvědi si vcelku snadno vybojovali a také udržovali téměř dvaceti bodový náskok. Jenže za posledních osm o něj málem přišli. Naštěstí v pravou chvíli, necelých třicet vteřin před koncem, zaúřadovala pravačka Filipa Novotného. Trojka v konci útoku o desku dala Medvědům potřebný klid a dokonat dramatický obrat už domácím nepovolili.

Hned od počátku se Medvědi nerozpakovali a zasypali domácí koš velmi úspěšnou trojkovou palbou. Když k tomu přidali i zlepšenou obranu, vyšplhal se po osmi minutách jejich náskok na deset bodů (16:26). Povedlo se jim zabrzdit domácí spolupráci směrem ke kolínskému koši a do konce čtvrtiny svůj náskok ještě zvýraznili (18:33). Ve stejném tempu pokračovali Medvědi i ve druhé části. Skvělou práci v obraně předváděl Honza Křivánek, který si několikrát počíhal na snahu o překvapivou domácí rozehrávku a svou pohotovostí ji rázně utnul. Už to sice od Medvědů nebyl tak úspěšný trojkový festival, protože si na ně domácí dávali větší pozor. Tím se Medvědům ovšem otevřel podkošový prostor a touto volností nepohrdli. Dvě minuty před půlí přesáhl rozdíl ve skóre poprvé víc než dvacet bodů (32:53). Náskok by Medvědům vydržel i do poločasu, nebýt v poslední vteřině dalekonosného domácího projektilu z vlastní poloviny (39:57).

Jestli si domácí přáli, aby je tento málo vídaný pokus do druhého poločasu sportovně nakopnul, byli na to Medvědi připraveni. Nenechali hradecké hráče ani na okamžik nadechnout a neustále si drželi svůj přibližně dvaceti bodový rozdíl. Pod oběma koši začal úřadovat Jakub Petráš a zdálo se, že Medvědi utkání dokontrolují až do konce (59:77). Jenže chyba lávky. Medvědi se nechali ukolébat až moc a domácí začali stíhací jízdu. Kamenem úrazu pro kolínský tým bylo, že za úvodní čtyři minuty poslední části dali jen jeden jediný bod (šestka Jirky Jelínka). Domácí nejprve za dvě minuty stáhli náskok na deset bodů (68:78). Medvědy v těchto chvílích podržela obrana, když jim to v útoku nelepilo. Ale domácí se dál přibližovali a tři minuty před koncem už byli téměř na dostřel (74:78). Ještě štěstí, že má Kolín Adama Číže. Kapitán Medvědů pevně uchopil koncovku zápasu do svých rukou. Osmi body v řadě udržel domácí na distanc a v závěru nabil Filipovi Novotnému na tu veledůležitou trojku. Jirka Jelínek účet uzavřel proměněným trestným hodem (84:90). Většinu zápasu byl Kolín lepší a výhra mu patří zaslouženě, ale ty koncovkové nervy si mohli Medvědi klidně odpustit.

Filip Novotný neskrýval, že si po závěrečném klaksonu pořádně oddechl: „Dnes se nám vydařil začátek zápasu. První poločas jsme kontrolovali. Bohužel jsme ale nechali Hradec rozehrát a nakonec z toho byla dramatická koncovka, kterou jsme naštěstí zvládli a připsali si důležité vítězství.“

Zápasový kvapík pro Medvědy pokračuje. Nyní je čeká dvojutkání s USK Praha. Nejprve ve středu 9.3. v Praze a následně doma v sobotu 12.3.. Při pohledu na tabulku je jasné, že se bude hrát o hodně, tak držme Medvědům pěsti, aby oba duely zvládli.

Body Hradec: Sedmák Peter 18, Škranc David 14, Šoula Jiří 14, Pavlović Ozren 9, Stamenkovic Peda 9, Peterka Ondřej 8, Vujović Nikola 6, Goga Adam 3, Kantůrek Lukáš 3, Vlček Tadeáš 0

Body Kolín: Číž Adam 29, Novotný Filip 25, Jelínek Jiří 11, Petráš Jakub 10, Křivánek Jan 7, Lošonský Pavol 5, Mareš Michal 3, Dlugoš Theodor 0, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0, Vacek Lukáš 0

STŘELBA 3B. 29/8:36/14 STŘELBA 2B. 42/24:40/18 TH 19/12:19/12 doskoky 42:47 CHYBY 23:17

ROZHODČÍ Hruša Petr, Salvetr Rudolf, Jeřáb Jan KOMISAŘ Andrle Petr POČET DIVÁKŮ 234