Do třetice už to vyšlo.

13/4/2021

Až teprve ve třetím utkání, po nucené pauze, způsobené nákazou v týmu, zakusili Medvědi chuť vítězství. V utkání 6. kola nadstavby A1 Kooperativa NBL zvítězili, a možná i trochu překvapivě, na půdě USK Praha. Hráči zřejmě v pauze nelenili, pečlivě nastudovali hru svého soupeře a připravili se důkladně na to, co jim v minulých zápasech dělalo největší problémy. Při celoplošném presu USK zaznamenali za celý mač jen jedinou ztrátu a zcela ovládli podkošový prostor (doskoky 28:43). Předvedli vskutku výborný kolektivní výkon, kdy každý přispěl ke konečnému úspěchu. A co bylo nejviditelnější, působili na hřišti mnohem energičtěji než domácí tým. To se mladým motorovým myším z USK moc často nestává. Jen ty začátky čtvrtin. Ve třech z nich trvalo Medvědům minimálně dvě minuty, než se bodově prosadili a domácí toho vždy dokázali využít ve svůj prospěch.

V úvodu utkání si domácí vytvořili mírný náskok (6:1), ale hned poté zavelel do útoku David Machač a čtyřmi body rozpumpoval svůj tým. Medvědi utěsnili  obrannou hráz a domácí se na každý bod strašně nadřeli. V osmé minutě, po trojce Adama Číže, už byl stav příznivý pro Kolín (11:13). A Kolín se rozehrával čím dál lépe. Ale závěrečná trojka z ruky reprezentačního navrátilce Schilba v dresu USK znamenala po deseti minutách vyrovnáno (17:17). Jenže se startem druhé čtvrtiny přišla další bodově hluchá pasáž v podání kolínských borců a domácí nasadili k trháku. Za tři minuty dali Medvědi jen jeden bod (26:18). Stíhací jízdu tentokrát zahájil Lee Skinner čtyřbodovou akcí (trojka s faulem). Výborná kolínská obrana nepouštěla domácí ke snadnému skórování a přestože ani Medvědi v útoku příliš nezářili, začali utkání pomalu překlápět na svou stranu. Po sedmnácti minutách byli opět o něco málo napřed (28:30). Před koncem poločasu se oba týmy ještě párkrát vystřídaly ve vedení, ale do šaten šli radostněji hosté (33:36).

Snad by měli Medvědi přijít ze šaten vždy o dvě minuty dříve. Zase se po tuto dobu nedokázali bodově prosadit a domácí mohli stav dorovnat (36:36). Velmi dobrou obranou jim ale Medvědi víc nedovolili a tentokrát to bylo duo Devante Wallace a Filip Novotný, kteří pozvedli ofenzívu (38:46). Po dvaceti sedmi minutách však kolínským hráčům i příznivcům poněkud zatrnulo. Jejich kapitán Adam Číž si připsal čtvrtý faul a trenér ho musel pro jistotu stáhnout ze hřiště. Chvíli trvalo, než se ostatní hráči s tímto faktem srovnali, takže se domácí ve skóre přiblížili, ale vedení Kolín nepustil. Do závěrečné části šli Medvědi se čtyřbodovým plusem (49:53). Na jejím počátku si konečně odpustili jejich tradiční dvouminutový spánek a kvartet David Pekárek, Jakub Petráš, Francis Torreborre a Lee Skinner nasměrovala Kolín k výhře (49:63). Domácí znervózněli a chvíli se na palubovce odehrával spíš boj než basket. Ale i na to byli Medvědi připraveni, nenechali se rozhodit a udržovali si uklidňující desetibodový náskok. Tři minuty před koncem předvedli asi nejhezčí akci utkání. Jako vystřiženou z učebnice moderního basketbalu. Z výhozu pod vlastním košem překonali dvěma přihrávkami domácí presing, za osm vteřich se celá pětice dotkla míče a tuto basketbalovou laskominu zakončil Jirka Jelínek. Závěr utkání už hosté pod taktovkou kapitána Adama Číže odehráli s přehledem a připsali si veledůležité vítězství (63:76).

Kolín se touto výhrou vrátil do boje o konečné druhé místo v tabulce. Další utkání odehrají Medvědi na domácí palubovce. Po více než měsíci. 14.4 v 17:45 hostí tým Basket Brno. A uvidíme, zda je už krize po nucené pauze definitivně zažehnána?

Body Kolína : Skinner 17, Pekárek 12, Wallace 9, Číž 8, Novotný 7, Torreborre 7 (4 zisky), Petráš 6 (11 doskoků), Jelínek 4, Machač 4, Křivánek 2,