Kolínská pohádka pokračuje, Medvědi porazili doma Opavu i podruhé.

9/3/2021

Ve 4. kole skupiny A1 Kooperativa NBL přivítali Medvědi na domácí palubovce Geosan arény mužstvo Opavy. A bylo to velice těžké utkání. Opava je velezkušeným týmem a v zápase s ní je potřeba být stoprocentně koncentrovaný po celých 40 minut. Jakékoliv polevení se může zle vymstít. Naštěstí si Medvědi těch slabších chvilek vybrali minimum a zaslouženě zvítězili. Tím se svému dnešnímu soupeři v tabulce dorovnali (18 výher x 8 porážek) a vystoupali na druhé místo průběžné tabulky. Ještě nikdy se Medvědi v tak pokročilé fázi soutěže nevyšplhali takto vysoko.

Jednu takovou slabší chvilku si domácí tým vybral hned v začátku. Dvě minuty nebyli Medvědi schopni skórovat a hosté si vybudovali mírný náskok (2:8). Kolínský stroj se rozjížděl pomalu, ale jistě. Za další tři minuty už bylo srovnáno (8:8). Pod oběma koši začal úřadovat Jakub Petráš a Medvědi se svému soupeři ve skóre postupně vzdalovali. Ne že by byli tak skvělí v útoku, protože opavská zóna jim moc příležitostí nedávala, ale obrana byla vynikající. Za první čtvrtinu dovolili takovému týmu, jako je Opava, jen 13 bodů (21:13). Druhá část začala jako přes kopírák. Že by snad pauza mezi čtvrtinami Medvědům nesvědčila? Opět měli dvouminutový bodový půst a teprve pak se do toho dali. Své minuty na palubovce skvěle využil Jirka Jelínek a už poněkolikáté nahodil spadlý kolínský řemen. V útoku to Medvědům klapalo, ale na problém si zadělali pro změnu v obraně. Nechali rozehrát hostujícího špílmachra, Šiřinu, a to nikdy nevěstí nic dobrého. Z patnácti opavských bodů zaznamenal třináct a držel svůj tým v rozdílu skóre relativně na dohled. Naštěstí pro Kolín se k němu nikdo z jeho spoluhráčů nepřidal. A když v závěrečné vteřině Adam Číž doslova vykoupal svého obránce a trojkou s klaksonem stanovil sedmnáctibodový rozdíl, mohli jít do šaten Medvědi spokojeni (45:28).

Do druhého poločasu muselo kolínské trenérské duo vymyslet, jak zastavit Jakuba Šiřinu a vykoumali to báječně. Honza Křivánek, Filip Novotný a Devante Wallace mu nedali ani píď volného prostoru a nejlepší střelec celé ligy zaznamenal za dvacet minut pouhé tři body. Dalším důležitým faktorem byl zlepšený kolínský doskok, a v útoku si hlavní slovo vzali David Machač s Adamem Čížem. Za tři minuty narostl náskok přes dvacet bodů (55:33). Jenže s tím přišlo medvědí uspokojení a následující pětiminutový úsek hry se domácím vůbec nepovedl. Prohráli ho 5:13. Opava svou důslednou zónou zastavila Medvědy v rozletu a hrozilo, že by se utkání mohlo z kolínského pohledu zbytečně zdramatizovat. Ale proti byl Lee Skinner, pěti body v řadě vrátil Kolínu uklidňující náskok. A především velmi těžká trojka o desku s klaksonem zapůsobila na domácí psychiku blahodárně (65:46). Ale rozhodně ještě nebyl konec. Opava hned na začátek poslední čtvrtky vrhla všechny síly do pokusu o zvrat a opět stáhla kolínský náskok (65:51). V té chvíli však vypálili Medvědi čtyři úspěšné trojkové projektily za sebou (Devante Wallace, Honza Křivánek, 2x Adam Číž) a definitivně rozhodli, kdo bude brát z dnešního mače výhru (77:53). Utkání se už jen dohrávalo a snad je škoda, že se Medvědi v závěru nevěnovali obraně tak důsledně, jak by měli. Ale nebuďme neskromní. Porazit Opavu o sedmnáct bodů (85:68) je naprosto vynikající a domácí borci zaslouží obrovskou pochvalu. Vždyť dokázali tak skvěle útočně vyladěný tým, jako je Opava, udržet hluboko pod jejich dlouhodobým střeleckým průměrem. A navíc domácí kapitán Adam Číž předčil v souboji dvou nejlépe střílejících hráčů svého opavského konkurenta. Na další utkání si musí Medvědi počkat až do pondělí 15.3., kdy se představí v Brně. V úplně prvním utkání letošního ročníku zde po nepovedeném výkonu prohráli, tak jim držme pěsti, ať je to tentokrát mnohem lepší.

Body Kolína: Číž 29, Skinner 19, Křivánek 9, Machač 7, Novotný 7, Petráš 7, Jelínek 4, Wallace 3