BC GEOSAN Kolín – BK Pardubice 92:83

9/3/2021

Vítězství Medvědí vůle.

Ve 4. kole nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL přivítali Medvědi na palubovce GEOSAN arény polabského souseda z Pardubic. A dobře si uvědomovali, že po sérii čtyř porážek už by bylo potřeba zabrat. Hosté jim vyšli vstříc tím, že v utkání absentoval jejich ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral. O bodový přísun do domácího koše se tak starali především Petr Šafarčík a Michal Svoboda. Ale zůstali ve své herní i střelecké snaze příliš osamoceni a na kolektivní kolínský výkon to nestačilo. Pět Medvědů zaznamenalo dvouciferný počet bodů. Trio Jirka Jelínek, Pavol Lošonský a Jakub Petráš výrazně převálcovalo své podkošové protivníky a kapitán Adam Číž vše korunoval festivalem asistencí, kterými vybízel své spoluhráče k zakončení. Zaznamenal jich 16 !!!, stejně jako pardubický tým dohromady.

Skóre neuvěřitelně vyrovnaného utkání (oba týmy se během něho ve vedení 21x vystřídaly) otevřel trojkou Honza Křivánek. Pardubičtí ale okamžitě přispěchali s odpovědí (3:5). Na kolínské straně prokazoval Michal Mareš, že jeho předchozí zdravotní problémy jsou ty tam a osmi body v řadě posunul Kolín poprvé do výraznějšího vedení (18:12). Na to ale hosté znovu zareagovali a do konce první části téměř dorovnali (23:22). Jejich závěrečnou akci Medvědi zuby nehty ubránili. Druhá čtvrtina ale vyzněla výrazněji pro Pardubice. Hosté zrychlili přechod do útoky a zagresivnili obranu, z čehož rezultovalo po delší době jejich vedení (27:28). Byli v těchto chvílích lepším týmem a dál intenzivně bušili na kolínská vrata (34:41). Jenže Adam Číž s Kubou Petrášem načali svůj pick and rollový koncert, Theo Dlugoš přidal zisk a Honza Křivánek další trojku. Dvě minuty před půlí bylo srovnáno (43:43). Závěr se pardubickým povedl a po trojce v posledních vteřinách měli čtyřbodový náskok (47:51).

Druhý poločas začali aktivně Medvědi. Pěti body v řadě otočili skóre (52:51), vnutili soupeři svou hru a byli to oni, kdo měl rázem navrch. Nutili hosty do těžkých, a tím pádem i neúspěšných zakončení. Přidali velkou dávku bojovnosti a na stavu utkání se to projevilo (64:58). Jenže hosté nasadili zónovou obranu, které se Medvědi zalekli. A jejich bodové vzepjetí se zastavilo (68:66). Ale ne vůle rvát se o výhru. Začátek poslední čtvrtiny sice znamenal další obrátku ve skóre (68:72), Medvědi ovšem rychle dorovnali a utkání spělo k velmi dramatickému závěru (80:80). Bylo to kdo z koho. Rozhodovaly maličkosti. Obě mužstva, vyčerpaná lítým bojem hledala poslední zbytky sil. Pardubice si opět chtěly pomoci zónou, ale tentokrát na ni byli Medvědi připraveni. Dvakrát za sebou přihrávkami rozházeli hostující obranu a volný Filip Novotný odjistil svou nekompromisní pravačku (86:80). Domácí koš proti pardubickým nájezdům Medvědi uhájili a bod po bodu se přibližovali k výhře. Závěrečná smeč Pavola Lošonského odstartovala velkou kolínskou radost, na které nic nezměnila ani poslední pardubická trojka (92:83). Zaslouženě si kolínští hráči vychutnávali ovace výborného publika.

Filip Novotný k utkání řekl : „Dnes jsme věděli, že je to pro nás důležitý zápas. Měli jsme špatnou sérii a cítili jsme, že domácí zápas je ideální na to, se chytit. Využili jsme toho, že hostům nehrál Vyoral. Super zahráli Adam s Kubou, jejich pick and roll byl dnes nezastavitelný. A v závěru jsme dali volné střely.“

Body Kolín:  Petráš Jakub 31, Číž Adam 13, Lošonský Pavol 13, Mareš Michal 13, Křivánek Jan 10, Novotný Filip 8, Dlugoš Theodor 2, Jelínek Jiří 2, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0

Body Pardubice: Šafarčík Petr 23, Svoboda Michal 22, Švrdlík Kamil 11, Pekárek David 8, Vranković Antonio 6, Henry Phil 5, Burda Matěj 4, Potoček Josef 2, Walton Dantez 2, Janů Matyáš 0, Svojanovský Michal 0, Tkadlec Tomáš 0

STŘELBA 3B. 29/9:25/10 STŘELBA 2B. 45/24:35/21 TH 20/17:16/11 doskoky 40:31

CHYBY 19:23 ROZHODČÍ Matějek Ivor, Kurz Vlastimil, Jedlička Jiří