BC GEOSAN KOLÍN - USK PRAHA 113:99

24/2/2021

Medvědi zvládli i domácí utkání proti USK Praha.

Odložené utkání 2. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL nabídlo v kolínské GEOSAN aréně přestřelku ve stylu NBA. Ač to zřejmě ani jeden z trenérů dopředu nezamýšlel, hráči obou týmů se po většinu utkání obranou moc nezabývali a rozhodli se svého soupeře jednoduše přestřílet. Pro kolínský úspěch bylo důležité, že se Medvědům vcelku podařilo bodově utlumit hostujícího rozehrávače Westa. U druhého stěžejního hráče USK Mangase se to už tolik nepovedlo. S třiatřiceti body se stal nejlepším střelcem zápasu. Zdatně mu pomáhali za tři body velmi dobře střílející mladý Ondřej Švec a navrátilec do sestavy USK Radek Farský. Jenže na Medvědy to nestačilo. Ti se mohli spolehnout hned na šestici dvouciferných skórerů (Lošonský, Mareš, Petráš, Křivánek, Číž, Novotný), velmi dobrý doskok a herní přehled kapitána Adama Číže, který lahůdkovými přihrávkami vybízel své spoluhráče k pohodlnému zakončení. Trošku překvapivě, vzhledem k jeho postavě, se otloukánkem zápasu stal pivot Medvědů Jakub Petráš. Co ten schytal ran pod oběma koši. A nádavkem ještě dostal ve druhé půli ránu míčem do hlavy, když ho trefil padající oblouček poněkud frustračně zahozený hostujícím rozehrávačem v přerušené hře. Po utkání se Kuba sotva dovlekl do šatny, ale snad pro něj bude výhra Medvědů tím nejlepším pofoukáním na bolístky. A také jeho dobře odvedená práce. Vždyť jen jedna jediná asistence ho dělila od dosažení velice ceněného triple-double.

Medvědi, pod dojmem středečního nervy drásajícího závěru, začali domácí utkání zhurta. Pavol Lošonský udal útočný tón šesti body v řadě a ostatní spoluhráči to pochopili stejně. Medvědi ničili soupeře velmi aktivní hrou pod oběma koši, rychlým protiútokem a zaznamenali i několik výborných zisků. Po pěti minutách (12:3) byl hostující trenér donucen k oddechovému času. Ale kolínský rychlík nezastavil. Marně trenér USK točil sestavou, na Medvědy nic neplatilo. Jedinou kaňkou na perfektním výkonu byla hostující trojka s klaksonem (31:16). Do druhé čtvrtiny domácí trenéři pozměnili sestavu a následující minuty ukázaly, že to nebylo dobře. Hosté se herně zvedli a Medvědi úplně zapomněli, co je to obrana. V útoku to ještě jakž takž šlo, ale na vlastní půlce téměř neexistovali. Hráči USK trefili několik těžkých trojkových pokusů, kterými se vrátili do zápasu a těsně před poločasem se začínalo od znovu (51:51). Naštěstí Michal Mareš dvěma šestkami alespoň posunul Medvědy zpět do vedení (53:51).

V šatně Medvědů bylo nejspíš rušno, protože do druhého poločasu vyběhl na palubovku opět tým z první čtvrtiny. Michal Mareš trojkou odstartoval Medvědí nápor, a třebaže se tomu hosté bránili, začali domácí znovu přebírat otěže utkání. Když po pěti minutách třetího dějství Adam Číž vystihl hostům rozehrávku a rychlý protiútok zakončil po svém, zapíchl to na trojce a neminul, získali Medvědi zpět náskok (74:59) i sebevědomí. Další trojka USK v posledních vteřinách čtvrtiny však jejich nadšení mírně eliminovala (87:76). Takové varování asi bylo pro Medvědy i dobře, protože také poslední část začali velice aktivně a nehodlali dopustit žádné drama. Jenže to rozhodně nešlo hladce. Stačilo dvakrát neproměnit šanci z pod koše a hned tu byli hosté s odpovědí (89:81). Utkání se lámalo a právě v této rozhodující chvíli vstoupili do děje rázným způsobem kolínští pivoti. Pavol Lošonský a Jakub Petráš několikrát doslova rozebrali hostující obranu do posledního šroubku, a když neskórovali sami, vyslali míč na trojku, kde byl připraven likvidátor hostujících nadějí Michal Mareš (101:84). Bylo rozhodnuto a závěr už si Medvědi s přehledem pohlídali. Hráči USK zaznamenali několik snadných bodů, ale na kolínském vítězství to už nemohlo nic změnit (113:99).

Jakub Petráš utkání zhodnotil takto,: „Pro nás strašně náročný zápas se stejným soupeřem za tři čtyři dny. Čekali jsme, že soupeř změní obranu oproti domácímu střetnutí. Nám to dnes vyšlo střelecky, kdy do hry a do skórování se zapojilo víc hráčů. Jsme rádi za výhru a nyní se musíme připravit na Opavu, což bude další náročné utkání.“

Body Kolín: Lošonský 30 (6 doskoků), Mareš 30 (10 získaných faulů, šestky 14/15), Petráš 15 (11 doskoků, 9 asistencí), Křivánek 12, Číž 11 (11 asistencí), Novotný 10, Rožánek 3, Jelínek 2

Body USK: Mangas Kyle  33, Švec Ondřej 17, Farský Radek 15, West Nathaniel 11, Štěrba Jan 6, Fuxa František 5, Bátovský Marcel 4, Macháč Petr 4, Petružela Filip 2, Vlk Dalibor 2, Kulenović Oliver 0

STŘELBA 3B. 29/10:37/15 STŘELBA 2B. 41/28:34/21 TH 28/27:17/12 doskoky 40:28 CHYBY 20:26

ROZHODČÍ Hruša Petr, Kapaňa Lukáš, Kubiš Michal KOMISAŘ Macela Miroslav POČET DIVÁKŮ 521

Jméno fotografa: Filip Wohak