BC GEOSAN Kolín - Basket Brno 93:92

4/4/2022

Na popáté už to vyšlo.

Tři porážky v Kooperativa NBL, jedna v Českém poháru. Taková byla dosavadní bilance Medvědů v letošním ročníku proti týmu Basket Brno. A dlouhou dobu to vypadalo, že i ve 14. kole nadstavbové části A1 tomu nebude jinak. Více než třicet čtyři minut drželo Brno taktovku utkání a bylo lepší. Několikrát si vybudovalo i dvouciferný náskok, ale na Medvědy to tentokrát nestačilo. V hektickém závěru, kdy domácí hráče, trenéry i příznivce popudilo několik verdiktů rozhodčích, uměli svůj nesouhlas vyventilovat tím správným směrem. Hráči a trenéři k brněnskému koši, diváci k velmi hlasitému povzbuzování a vyhecování svých borců. Ve výborné kulise téměř sedmi set diváků v GEOSAN aréně Medvědi dokázali vyhrát zápas, ve kterém se jim dlouho nedařilo.

Souběžně hraná utkání v Opavě a Kolíně měla rozhodnout o postavení týmů v závěrečné tabulce na druhém až pátém místě a jejich nasazení do play-off. Pokud by Opava doma porazila Ústí nad Labem, udrží sebe na druhé příčce a Kolín bez ohledu na výsledek zápasu s Brnem vstoupí do play-off z místa čtvrtého. Hlasatel utkání průběžně informoval o stavu opavského mače a všichni zúčastnění tak věděli, že Opava kráčí k výhře. Ale mezitím se na kolínské palubovce rozhořel boj, který ani jeden z týmů nechtěl prohrát. Brno toužilo udržet svou vítěznou sérii proti Kolínu a domácí Medvědi ji konečně chtěli prolomit.

Hosté nastoupili s velmi agresivní obranou, když nechtěli Medvědům dopřát úspěšné zakončení, třeba i za cenu faulů. Snažili se nedopustit, aby se kolínský tým dostal do střelecké pohody. A dařilo se jim to. Za první čtvrtinu zaznamenali Medvědi jen tři přesné zásahy ze hry. K tomu ovšem přidali jedenáct šestek ze čtrnácti pokusů. Na druhé straně hosté své šance proměňovali a dařila se jim i střelba z dálky (17:23). Hned v začátku druhé čtvrtiny se náskok Brna poprvé dostal přes deset bodů (17:28). Medvědi se snažili, dokázali zlepšit svou obrannou práci, ale na útočné polovině to stále bylo jedno velké trápení. Teprve když Pavol Lošonský skvělým blokem zastavil rychlý protiútok Brna a Michal Mareš vypálil první úspěšnou kolínskou trojku, dostali se Medvědi opět na dostřel (31:36). Závěr poločasu ale vyzněl příznivěji pro hosty, kteří vyhráli i druhou část, tentokrát o dva body (39:47).

Ani začátek druhé půle nenasvědčoval, že by mělo nastat výrazné kolínské zlepšení. Medvědi několikrát zbytečně odevzdali v útoku míč a hosté je za to trestali. Po pěti minutách si vypracovali  zatím největší náskok (47:61) a byli na nejlepší cestě Medvědy definitivně zlomit. Jenže tomu se vzepřel Kris Martin. Dvěma úspěšnými trojkami načal velkou kolínskou stíhací jízdu. Přestože se hosté snažili otupit toto vzepjetí oddechovým časem, Medvědi se nadechli. Publikum vytušilo, že jejich borci potřebují pomoc a neúnavně je hnalo na zteč. Do konce čtvrtiny Medvědi ještě něco z náskoku umázli (62:68). Začátek poslední části si pronajala kolínská podkošová dvojice Jirka Jelínek - Pavol Lošonský a po dvou minutách bylo skóre srovnané (70:70). Hosté ale ještě chvíli bránili své vedení. Teprve po trojce Adama Číže byli nuceni poprvé v zápase pustit Medvědy před sebe (80:79). Sice  vzápětí stav utkání otočili, ale hned poté přišly velké Medvědí chvíle. Zisk Pavola Lošonského a nastartování Filipa Novotného do rychlého protiútoku, lahůdková příhra pod koš na osamoceného Kubu Petráše a čtyři body Krise Martina (88:81). Rázem bylo vše opačně. Dvě minuty před koncem měli Medvědi zaděláno na výhru. Jenže si cestu k ní sami zkomplikovali. Kvůli zbytečné ztrátě v útoku, nedaným šestkám a nedůsledné obraně o svůj náskok přišli. Brno třemi trojkami v řadě opět otočilo koncovku ve svůj prospěch (91:92). Dvacet dva vteřin před koncem si time-out vzali domácí trenéři a narýsovali rozhodující útok. Kapitán Adam Číž načal hostující obranu a po jeho výhozu si Pavol Lošonský proklestil cestu lesem brněnských rukou k rozhodujícím dvěma bodům (93:92). V posledních deseti vteřinách už Medvědi nedovolili svému soupeři pohodlné zakončení a těžce vydřenou výhru ubránili.

Kapitán Adam Číž nejprve utkání shrnul se strohostí jemu vlastní: „Zajímavé, pěkné, vyšlo to“, ale pak se přece jen trochu rozpovídal,: „myslím, že to dnes byla reklama na basket, která se musela líbit. Nezačali jsme dobře, měli jsme tristní procento úspěšnosti střelby. Za hosty nás strašně trápil Mishula. Závěr jsme zvládli silou vůle a i díky podpoře našich diváků. I když jsme si poslední minutu hodně znepříjemnili. Naštěstí se nám to povedlo dotáhnout a doufejme, že budeme pokračovat ve vítězném duchu.“

Body Kolín: Martin 21 (5 doskoků, 6 získaných faulů), Lošonský 20 (6 doskoků, 5 získaných faulů), Petráš 18 (9 doskoků), Číž 9 (8 asistencí), Jelínek 9, Mareš 5, Křivánek 4, Novotný 4, Dlugoš 3, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Rožánek Robert 0

Body Brno: Mishula Oleksandr 24, Körner Richard 15, Marko Roman 11, Půlpán Viktor 9, Puršl Šimon 9, Bálint Richard 8, Madden Rashad Kytel 7, Krakovič Jakub 5, Dáňa Matěj 2, Djuricic Danilo 2, Nečas Jakub 0

STŘELBA 3B. 27/9:39/14 STŘELBA 2B. 37/22:33/19 TH 31/22:16/12 doskoky 40:33 CHYBY 21:25

ROZHODČÍ Baloun Jan, Salvetr Rudolf, Vondráček Marek KOMISAŘ Macela Miroslav POČET DIVÁKŮ 666