Strašlivá první půle Medvědů rozhodla

27/3/2024

BC GEOSAN Kolín - BK Opava 79:100

Nebylo to poprvé v letošním ročníku Kooperativa NBL, kdy se Medvědům hrubě nevydařil určitý úsek zápasu. A vždy to byl takový kolaps, že se tím připravili o šanci bojovat o výhru. Tentokrát, v utkání 12. kola nadstavbové skupiny A1, přišel hrozitánský první poločas, po kterém Medvědi nabrali manko třiceti bodů. Třebaže v poločase druhém výrazně zlepšili svůj výkon, BK Opava je příliš zkušený tým na to, aby takovým dárkem pohrdl. V předzápasovém vyjádření trenér Kolína Predrag Benáček nastínil, co je potřeba proti Opavě v tomto duelu udělat, aby mohli Medvědi pomýšlet na úspěch. Pohlídat si útočný doskok a co nejvíce soupeři znepříjemnit střelbu za tři body. Ale asi to zřejmě zapomněl říci svým svěřencům. Statistiky nelžou, a podle nich měla Opava 21 útočných doskoků a zaznamenala 13 trojek od šesti různých střelců z 30 pokusů (v první půli dokonce 10/16). No a pak zkuste úřadujícího mistra porazit.

Již úvod utkání výrazně naklonil misky vah v opavský prospěch. Medvědi totiž začali dvěma ztrátami v útoku, poté nedali dva snadné šoupáky z pod koše, a tak se nemohli divit, že po pěti minutách značně ztráceli (6:17). Ani timeout nezabral. Medvědi nadále dělali v ofenzívě špatná rozhodnutí, čímž často nabíjeli Opavě do brejků (body z rychlého protiútoku za první čtvrtinu 0:15). A obrana? Ta u Medvědů neexistovala. Hosté procházeli pod kolínský koš jako nůž máslem a kdykoliv se jim zachtělo. Pro fandu Kolína to nebyl hezký pohled (17:32). Jakési lehké zlepšení kolínské hry v konci první desetiminutovky přineslo trochu optimismu. Jenže úvod té druhé vše vrátil do původních kolejí. Za tři a půl minuty dali Medvědi jen jeden bod z trestného hodu. Zato Opava si otevřela trojkovou střelnici a dál dominovala (18:44). Důkladná opavská obrana doslova demoralizovala kolínské snažení a z Medvědů bylo cítit jen obrovské zklamání z vlastního výkonu. Přestože se jim nedařilo téměř nic, snaha se jim upřít nedala. Na soupeře to ovšem nestačilo a nepovedený první poločas skončil pěkně zarovnaným skóre (30:60). Dalo by se říct, že bylo po zápase.

Co se dělo v kolínské šatně nevíme, ale na palubovku GEOSAN arény přišlo v bílých dresech úplně jiné mužstvo. Z Medvědů najednou sálala energie a pěti body v řadě se pustili do pokusu o zázrak. Jistě, v opavských hlavách byl ten třicetibodový náskok, ale Medvědi jim hned počátku dali najevo, že chtějí zkusit nemožné. Škoda, že dobrou obranu, kdy několikrát hostům nedovolili skórovat nepodpořili též úspěšným útokem. Takto se rozdíl tenčil jen velmi mírně (50:73). Přesto Medvědi donutili poprvé od začátku duelu hosty k oddechovému času. I po něm byli kolínští lepším týmem a do konce čtvrtiny se znovu přiblížili (59:77). Leckdo si povzdechl, proč takto nehráli hned od začátku. Ve stejném ajfru se Medvědi pustili i do poslední části a chvíli to vypadalo, že by se nakonec mohla Opava bát o výsledek (65:79). Za dvanáct minut totiž ukrojili Medvědi šestnáct bodů z jejího náskoku. Ale trvalo to opravdu jen chvíli. Hosté si uvědomili, že musí zabrat a zabrali šesti body v řadě (65:85). Na to ještě Medvědi odpověděli (70:85), ale blíž už to nešlo. Zkusili několik rychlých a „zázračných“ střel z dálky, ale nebyl to den, kdy měly padnout. Medvědi pochopili, že už jim čas na zvrat nezbývá. A zkušený tým z Opavy se uklidnil a v pohodě dokormidloval do vítězného přístavu (79:100). Za druhou půli patří Medvědům poděkování, ale basket se hraje čtyřicet minut.

fcr

Body Kolín: Halada 20 (5 doskoků), Boškovič 19, Goga 15 (6 asistencí), Novotný 8, Číž 6, Bistrovič 4, Veljkovič 4 (6 doskoků), Novák 3, Merta Tomáš 0, Stegbauer Lukáš 0, Štěpán Dominik 0

Body Opava: Gniadek Martin 16, Pecháček Adam 16, Farský Radek 12, Jurečka Luděk 12, Šiřina Jakub 12, Mokráň Jakub 11, Slavík Jakub 8, Švandrlík Jan 6, Zbránek Filip 5, Kouřil Radovan 2, Kavan Kryštof 0, Puršl Šimon 0

STŘELBA 3B. 33/11:30/13 STŘELBA 2B. 35/18:40/23 TH 15/10:21/15 doskoky 27:50 CHYBY 23:18