Překvapivá výhra Medvědů v Pardubicích

23/3/2022

BK KVIS Pardubice - BC GEOSAN Kolín 82:85

Proti proudu Labe se kolínští Medvědi vydali k utkání 11. kola nadstavbové části A1 Kooperativa NBL a tak trochu proti všem předpokladům vezou do Kolína nečekané vítězství. Do zápasu na palubovce BK KVIS Pardubice rozhodně nevstupovali v pozici favoritů. Naopak, rozpoložení obou týmů bylo před začátkem duelu diametrálně odlišné. Beksa se po Novém roce rozehrála ke skvělým výkonům a trable Medvědů, které je v tomto období provázely, jsou všeobecně známé. Ani tentokrát se jim nevyhnuly. Na zápasové soupisce chyběl kapitán Adam Číž a v jeho průběhu musel odstoupit i jejich další tvůrce hry, Adam Goga. Ale ostatní borci, v čele s Dino Bistrovičem, je skvěle nahradili. Zajímavostí jistě je, že série šesti výher, kterou se pardubičtí aktuálně těšili, a která započala před měsícem a půl právě v Kolíně, naopak skončila na Dašické zásluhou Medvědů. Dá se říci, že zaslouženě. Třebaže se v závěru štěstí více naklonilo na kolínskou stranu, byli Medvědi od začátku druhé půle lepším týmem. Hlavně omezili ztráty. Za první čtvrtinu jich spáchali šest, aby v následujících třiceti minutách přišli o balón už pouze pětkrát. A dařilo se jim kolektivně střelecky. Ale jen z pole, protože úspěšnost trestných hodů lehce přes 60 % není zrovna potěšitelná. Na druhou stranu, pět dvouciferných skórerů je dost dobrá vizitka.

Dvě hlavní indicie, jež měly určit pravděpodobný průběh duelu - Pardubice vyhrály v Opavě a Kolín za sebou měl domácí děčínskou lekci. Na oba to ovšem působilo opačně, než se očekávalo. Beksa se asi trochu zalekla role favorita a celý duel odehrála se zataženou ruční brzdou. Medvědům to nevadilo a v rozvážném tempu si hned zkraje vybudovali mírné vedení (4:8). Střelci na obou stranách nezářili a úspěšné akce se daly spočítat na prstech jedné ruky. Byli to domácí, kdo se dvěmi trojkami odhodlal stav posunout razantněji kupředu. Do konce první čtvrtiny to žádná střelecká show nebyla (17:11). V úvodu druhé desetiminutovky se tempo duelu přece jen zvedlo. Beksa cítila šanci na trhák a její hráči pro to dělali maximum (26:17). Predrag Benaček domácí přibrzdil oddechovým časem a Medvědi se vzpamatovali. Když Adam Goga vystihl rozehrávku soupeře a zapsal dva body (26:25), donutil tím k time outu pro změnu lodivoda Pardubic. A teď to byli domácí, komu pauzička na poradu přišla vhod (34:28). Další time Kolína a další obrat. Trojky Lukáše Stegbauera a Filipa Novotného přivedly Kolín do vyrovnaného poločasového stavu (34:34).

Zatímco v první půli Medvědi většinou jen dotahovali náskok Pardubic, do té druhé vykročili mnohem lépe útočněji vyladěni. Jejich akce nepostrádaly nápaditost a Zdravko Boškovič s Filipem Novotným je vynesli do zatím nejvyššího plusu (36:43). Jenže stačila ztráta koncentrace a domácí byli zpět (45:45). Také ošetřování zraněného Adama Gogy jim nepřidalo, ale oklepali se z toho vcelku rychle. Pěti body v řadě je popohnal Filip Halada, a když Lukáš Stegbauer potrestal faul při střelbě za tři třemi šestkami, vypadalo to pro další vývoj nadějně. Ovšem trojka Beksy s klaksonem je vrátila zpět na zem (56:58). V úvodu posledního dějství se domácím podařilo skóre otočit (60:59) a zdálo se, že to pro ně bude silný impuls k celkovému obratu. Jenže Kolín má Filipa Novotného na trojkovém oblouku. Vzápětí si Dino Bistrovič připsal zisk a dva body, takže se do výhody dostali Medvědi (60:64). Nevydrželo jim to ale moc dlouho. V polovině čtvrté čtvrtiny nebylo rozhodnuto vůbec nic (70:70). Oba týmy pak předvedly v zakončení několik nepřesností, aby taktovku uchopil kolínský spasitel s číslem 9. I když to domácí moc dobře věděli, dokázal si Filip Novotný vždy najít volné místo pro úspěšnou trojkovou střelu. Dvě minuty do konce na tom byli Medvědi o fous lépe (74:77). Následující útok ale nezvládli a hrou přes půl ztratili míč i výhodu. Naštěstí pro ně Beksa předvedla navlas to samé, za což jim Dino Bistrovič poděkoval dlouhatánskou trojkou. Na konci následující povedené akce vyplul Milenko Veljkovič a to už pro Medvědy vypadalo velmi slibně (74:82). Přišlo to, co muselo. Trojková palba Pardubic a rychlé fauly. Medvědi na šestkách nezářili, ale ani domácí nebyli nijak přesní. Dva divoké trojkové pokusy v samém závěru do koše Bekse nespadly a Medvědi se mohli radovat z nečekané, ale o to sladší výhry (82:85).

fcr

Body Pardubice: Šafarčík Petr 19, Chatman Kameron Jamal 16, Škifić Jure 13, Švrdlík Kamil 10, Potoček Josef 9, Pekárek David 7, Svojanovský Michal 5, Burda Matěj 3, Lukeš Adam 0, Vrábel Matyáš 0

Body Kolín: Novotný 22 (6 doskoků), Bistrovič 17 (8 doskoků, 5 asistencí), Veljkovič 14 (9 doskoků), Boškovič 11 (5 doskoků), Halada 10, Stegbauer 9, Goga 2 (5 asistencí), Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0, Štěpán Dominik 0

STŘELBA 3B. 35/10:29/11 STŘELBA 2B. 38/18:32/18 TH 18/16:26/16 doskoky 40:40 CHYBY 21:17