BC GEOSAN Kolín – BK Opava 67:87

14/4/2021

Opava si po téměř dvou a půl letech odvezla výhru z Kolína.

Tak dlouho dokázali Medvědi bránit svou GEOSAN arénu před korunním princem Kooperativa NBL. Úžasná série proti jednomu z nejlepších týmů extraligy. A to do ní patřily i dvě výhry v loňském semifinálovém klání. Ale každá šnůra má svůj konec. Ten kolínský se našel v 10. kole nadstavbové části A1. Byl to poněkud zvláštní zápas. Opava asi trpěla popohárovou kocovinou (ve finále Českého poháru porazila Nymburk) a nepředvedla nijak skvělý výkon. Ale Medvědi na tom byli ještě hůř. Jako by bez svého kapitána Adama Číže nevěřili, že mohou takto silného soupeře porazit. Přestože ve druhé půli dokázali hosty chvílemi přitlačit ke zdi, nenašel se mezi nimi nikdo, kdo by se ujal pomyslného tamborského bubnu a zarachotil na zteč. Ani v opavském dresu nikdo vysloveně nezářil, ale díky velké vyrovnanosti kádru, bodově se prosadilo všech jedenáct hráčů, si slezané zaslouženě připsali výhru.

Na Medvědech byl hned od počátku znatelný respekt ze soupeře. Vědomí, že nemají svého kapitána a opavská gloriola pohárového vítěze jim svazovaly ruce i nohy. Více než tři minuty nebyli schopni úspěšně zakončit útok. Teprve když Pavol Lošonský excelentně zblokoval opavského obra Markussona, uvědomili si Medvědi, že musí dopředu nutně přidat. Jan Křivánek to zařídil prvním košem, ale to už měli opavští vcelku pohodlný náskok. Pomohli si k němu i několika trojkami a po deseti minutách se těšili z deseti bodového plusu (13:23).

Ani začátek druhé části na tom nic neměnil.  Za Medvědy dal o sobě vědět Jirka Jelínek sedmi body v řadě (včetně první kolínské trojky), ale hosté vždy našli odpověď. Navíc když viděli kolínské střelecké trápení z dlouhé vzdálenosti, uklidili se do zóny a trpělivě vyčkávali, co bude. Neustále si drželi náskok přibližně deseti bodů a neměli kam spěchat. Až trojka Filipa Novotného s klaksonem zvedla kolínské hlediště a všichni doufali, že to bude ten správný impuls do druhého poločasu (30:39).

Ze šatny nastoupili Medvědi mnohem aktivněji. Snad si konečně vzpomněli, jak dokázali Opavu doma porážet. Róbert Rožánek svou energií roztáčel kolínskou hru a Medvědi se začali rvát o úspěch. Nešlo to snadno, ale na domácích hráčích bylo vidět mnohem větší odhodlání. A když opavský pivot zpackal pokus o smeč, Medvědy to nakoplo. Dvěmi trojkami Jirky Jelínka a Filipa Novotného snížili náskok hostí už jen na čtyři body (48:52). Opavský trenér kolínský šturm uťal oddechovým časem, ale zabralo to jen nepatrně (54:60). Definitivní zlom nastal na začátku čtvrté čtvrtiny. Michal Mareš tříbodovou akcí (koš s faulem) přiblížil Medvědy na dosud nejmenší rozdíl (57:60). Jenže v následujících dvou útocích ztratili Medvědi dvakrát zbytečně míč a zkušená Opava z toho vytěžila pět bodů. Medvědí hlavy poklesly. Za další čtyři minuty dokázali přidat jen dva body. Bylo rozhodnuto. Opavští opět sáhli po zónové obraně a Medvědi si na ní vylámali zuby. Nevěřili si, přecházeli volné střely, které si vypracovali a sami sebe tím nutili do těžšího zakončení, kde nebyli úspěšní. Prohra o dvacet bodů (67:87) je možná pro Medvědy až příliš krutá. Opava o tolik lepší nebyla, ale svou zkušeností dokázala utkání, ve kterém se jim až tak nedařilo, uhrát pro sebe.

Nedá se nic dělat, zápas „blbec“ mají Medvědi za sebou. Tak nízký počet vstřelených bodů doma zaznamenali naposledy před dvěma roky. Nevyužili sice šanci dotáhnout se na čtvrté Ústí nad Labem, ale to nevadí, v posledních čtyřech zápasech A1 mají ve třech případech výhodu domácího prostředí, a určitě udělají vše pro to, aby toho dokázali maximálně využít. Držme jim pěsti, skupina A1 finišuje.

Body Kolín: Petráš 16 (8 doskoků), Rožánek 15 (5 asistencí), Novotný 13, Jelínek 10, Mareš 5, Lošonský 4, Dlugoš 2 (5 asistencí), Křivánek 2, Merta Tomáš 0, Novák Pavel 0

Body Opava: Šiřina Jakub 13, Markusson Mattias 11, Slavík Jakub 11, Zbránek Filip 11, Kvapil Miroslav 9, Gniadek Martin 7, Kouřil Radovan 7, Klečka Radim 6, Švandrlík Jan 6, Jurečka Luděk 3, Mička Jan 3

STŘELBA 3B. 24/5:33/9 STŘELBA 2B. 40/22:41/25 TH 10/8:14/10 doskoky 31:46 CHYBY 17:17

ROZHODČÍ Blahout Petr, Kurz Vlastimil, Záruba Matěj KOMISAŘ Šikner Roman POČET DIVÁKŮ 618 (rekord sezóny)