BC GEOSAN Kolín – Královští sokoli 80:86

26/2/2021

Medvědi načali skupinu A1 porážkou s Královskými Sokoly.

Když se Medvědům nedaří střelba, mají problém. A v zápase 1. kola skupiny A1 se to na palubovce GEOSAN arény bohužel potvrdilo. Medvědi netrefovali z trojkového oblouku ani otevřené střely a jejich střeleckou mizérii ještě potvrdila exekuce trestných hodů. Úspěšnost 55 % je na extraligový tým tristní. Naproti tomu soupeř zaznamenal 12 přesných trojkových projektilů, o které se postaralo hned 8 jeho hráčů. A tato střelecká i herní pestrost se stala Medvědům osudnou. Celkově to nebyl od Medvědů povedený výkon, jako by na nich ležela pardubická deka z týden starého nezdařeného utkání. Hosté prostě chtěli víc a po zásluze si výhru odvezli.

Přitom od úvodního rozskoku se utkání pro Medvědy nevyvíjelo nepříznivě. Bodový přísun trojice Jakub Petráš, Pavol Lošonský, Adam Číž vyústil po šesti minutách v příjemné kolínské vedení (21:12). Hosté zareagovali oddechovým časem a za další dvě minuty bylo srovnáno (21:21). Ale Medvědi opět zaúřadovali a v útočné přestřelce první čtvrtiny si vzali vedení zpět (29:25). Od druhé části se utkání stalo ještě vyrovnanějším. Hosté postavili zónovou obranu a Medvědy začala trápit nepřesná koncovka, která jejich výkon utlumovala. Těžce to kontrastovalo s hradeckou živostí. Přesto si Medvědi ještě jednou vybudovali mírný náskok. Po třech proměněných trestných hodech Filipa Novotného (za faul při trojce) byli plus sedm (45:38). Jenže hosté dokázali do poločasu srovnat (45:45), a aniž by to kdo v té chvíli mohl tušit, tento jejich nápor předznamenal vývoj věcí příštích.

Druhou půli načali hradečtí třemi trojkami za sebou, ale Medvědi uměli najít odpověď. Perfektní podkošovou prací se znovu dostali do vedení (55:54). Ale to bylo naposledy. Sokoli předvedli  šňůru dvanácti bodů (55:66), na kterou Medvědi zareagovali už jen nepatrně. Závěrečná akce třetí čtvrtiny z ruky Adama Číže body nepřinesla (61:66). Co se nepovedlo v závěru třetí, přišlo hned zkraje poslední části. Adam Číž a Robert Rožánek přitáhli Kolín na rozdíl jednoho bodu (65:66). Ale už bylo viditelné, že hosté jsou na koni. Své akce zakončovali mnohem snadněji, zatím co Medvědy to stálo velké úsilí. A hlavně, nedařilo se jim, dostat se do vedení. To pevně drželi hradečtí. Medvědi se ještě jednou přiblížili na nejtěsnější rozdíl (73:74), ale víc už to nešlo. Hosté se znovu ve skóre vzdálili a výhru si s přehledem pohlídali (80:86). Medvědi ale závěr nevypustili. Byli si moc dobře vědomi, že o postavení v tabulce mohou rozhodovat maličkosti a počítat se bude každý bod. Filip Novotný znovu zopakoval svůj kousek, tři proměněné trestné hody a Jakub Petráš korunoval dvěma body svůj další výborný výkon. Spolu s ním zaslouží pochvalu Pavol Lošonský, který se proti svým bývalým spoluhráčům vytáhl herně i bodově, ale na kolektivní výkon Hradce to bohužel nestačilo. Michal Mareš byl v hodnocení upřímný : „Nezačali jsme špatně, první čtvrtina se nám povedla. Hradec Králové se pak ale dostal do tempa, dali hodně trojek a šli přes nás. Náskok si dál udržovali a žádná dramatická koncovka se nekonala.

Nic se neděje, byl to jen jeden zápas. Sezóna bude ještě dlouhá a Medvědi jistě rychle naleznou ztracenou střeleckou sebedůvěru. Bohužel jim ale v tomto zápase moc nepomohlo jinak výborné kolínské publikum. Po většinu času se nechalo zahanbit hrstkou hradeckých příznivců. Jako by si ani neuvědomovali, že je úplně to nejhorší, pro kolínského basketbalového fanouška, vidět v domácím prostředí slavit výhru hostující tým. Tak doufejme, že i diváci si vezmou ponaučení a v příštích zápasech opět vytvoří to správnou bouřlivou kulisu, která dokázala Medvědy vybičovat k velkým výkonům.

Body Kolín:  Lošonský Pavol 21, Petráš Jakub 21, Číž Adam 14, Novotný Filip 12, Rožánek Robert 6, Jelínek Jiří 4, Mareš Michal 2, Dlugoš Theodor 0, Kosík Lukáš 0, Křivánek Jan 0, Merta Tomáš 0, Vacek Lukáš 0

Body Sokoli: Stamenkovic Peda 17, Pešaković Nikola 14, Sedmák Peter 14, Goga Adam 9, Pavlović Ozren 8, Peterka Ondřej 8, Škranc David 8, Vujović Nikola 5, Kantůrek Lukáš 3, Šoula Jiří 0

STŘELBA 3B. 31/6:34/12 STŘELBA 2B. 44/26:34/20 TH 18/10:15/10 doskoky 45:39 CHYBY 21:20

ROZHODČÍ Blahout Petr, Kec Jakub, Bohata Pavel KOMISAŘ Paulík Robert POČET DIVÁKŮ 518