V Kolíně vybuchla basketbalová bomba.

9/1/2021

Kdo by to po středečním zpackaném utkání čekal? Medvědi dokázali za tři dny otočit svůj výkon o stoosmdesát stupňů a 8. kole Kooperativa NBL porazili vysoce favorizovaný tým BK Opava. Zřejmě proti opavskému celku stále funguje kouzlo Geosan arény. Ale jen tím to jistě nebylo. Adam Číž s Róbertem Rožánkem jasně předčili hostující dvojici rozehrávačů a především Jakub Petráš nejen že ustrážil, ale navíc i přehrál opavského podkošového mága Markussona. Za celý zápas byli hosté ve vedení jen minutu a půl, zatímco Medvědi plných třicet šest minut. Když v závěru hosté mohutně dotahovali, nutno podotknout, že za vydatného přispění nepřesných rozhodčích, dokázali Medvědi tento tlak ustát. A Adam Číž potvrdil, že mu loňský titul MVP ročníku náleží plným právem. Trenér Miroslav Sodoma našel ještě jeden důležitý faktor ke kolínské výhře : „Chtěl bych poděkovat našim fanouškům v hale, kteří nás skvěle povzbuzovali a hlavně ve druhém poločase byli skutečně tím šestým hráčem. Toto vítězství je i jejich zásluha. Moc děkujeme.“

V úvodu utkání byl na Medvědech znát vcelku pochopitelný respekt ze soupeře. Opava v této sezóně předvádí výborné výkony a Medvědi, jako by sami nevěděli, co od sebe, po středečním propadáku, mohou čekat. Ale když tuto přebytečnou psychickou zátěž odhodili, začaly se na palubovce dít věci. A hosté se zdáli být překvapeni. Marně se snažili míchat obranou, střídat osobku se zónou, na Medvědy nic neplatilo. V útoku byli přesní, v obraně zodpovědní. Po deseti minutách si vybudovali slušný náskok (25:16). Ve druhé části Opava vyzvala Medvědy na útočný souboj. A ti ho přijali se vztyčenými hlavami. Ofenzivní manévry pod oběma koši vyústily v nezvykle vysoký počet bodů za jednu čtvrtinu (29:29). Ale jak je vidět, kolínští si neustále hlídali svůj náskok, aby do šaten mohli odejít ve větší pohodě (54:45).

Když hosté zjistili, že útokem to nepůjde, zvolili poněkud jinou strategii. Zpomalili hru a vsadili na agresivitu na samé hranici únosnosti. Podle domácích diváků to mnohdy bylo až za hranou, ale rozhodčí byli jiného názoru. Medvědi se těžko prokousávali ke koši, ale přesto se jim dařilo překonávat opavský pres až k úspěšnému zakončení a také obrana fungovala stále perfektně. Škoda, že závěrečná střela Adama Číže za tři přišla o vteřinku později. Bylo by to z domácího pohledu ještě veselejší, ale i tak mohli být Medvědi relativně v klidu (71:58). Domácí kapitán si to ovšem vynahradil v úvodu poslední čtvrtiny, kdy hned dvakrát přesně zacílil z trojkového oblouku. Odstartoval tím kolínský nápor, který vyústil v nejvyšší vedení (83:62). Po tomto útočném kvapíku si Medvědi museli trochu vydechnout a hosté toho využili ke snížení. Ale na méně než deset bodů se přiblížili jen jednou, a to až v samém závěru. Medvědi si svou výhru zkušeně pohlídali a skvělý Jirka Jelínek (v utkání double-double) trojkou ukončil povedené kolínské představení (92:81). Domácí borci si mohli vychutnat zasloužené ovace publika. Pavol Lošonský zhodnotil nejen toto utkání : „Je to pro nás nesmírně důležitá výhra. Ale trošku tomu nerozumím. Dokážeme doma prohrát s Ústím o dvacet bodů a v dalším utkání porazíme velmi silnou Opavu. Musíme se poučit z obou zápasů, abychom dokázali podávat stabilnější výkony.“