TUŘI SVITAVY - BC GEOSAN KOLÍN 79:89

10/10/2020

Po 29 dnech bez utkání se Medvědi vrátili na palubovku v rámci utkání 8. kola Kooperativa NBL se představili na půdě svitavských Turů.

Svitavy se před utkáním nenacházely v dobrém herním rozpoložení, tým trenéra Lukáše Pivody byl před začátkem nové sezóny pasován mezi kandidáty na medailové umístění, ovšem s bilancí 1 výhry a 5 porážek zatím nebyli tyto predikce naplňovány a navíc do utkání s Medvědy nepustilo zranění kotníku jednu z hlavních postav současného kádru Svitav Václava Bujnocha, který na východ Čech zamířil z Opavy.

Náš tým měl za úkol prezentovat se lepším výkonem než na palubovce Brna, ovšem jak je uvedeno výše, tyto zápasy dělilo mezi sebou rovných 29 dní a nikdo vlastně pořádně nevěděl co od utkání očekávat.

Vstup do utkání patřil aktivitou hýřícím Medvědům, kteří si dokázali vyhovět jak v útoku tak i v obraně. Po 10 minutách hry jsme vedli rozdílem 7 bodů 17:24. Podobný obrázek hry se odehrával i ve 2. čtvrtině, míč v útoku skvěle putoval z ruky do ruky, naši hráči úspěšně zakončovali jak z pod koše, tak i zpoza čáry tříbodového oblouku a svitavští Tuři ztráceli víc a víc. Do šaten se k poločasové přestávce odcházelo za stavu 37:52 pro náš tým.

I přes to, že jsme si byli vědomi toho, že Svitavy se rozhodně nevzdají a nastoupí do 3. čtvrtiny s jinou energií, nepodařilo se našim hráčům zachytit začátek třetí desetiminutovky. Tuři proměnili tři tříbodové střely v řadě, naopak Medvědi si se zónovou obranou domácích nevěděli zpočátku rady a po další nevynucené ztrátě, po které Tuři snížili naše vedení na 4 body po necelých třech odehraných minutách, musel přijít oddechový čas našeho týmu. Po něm se náš útok a hra na zónovou obranu domácího celku zpřesnila, ovšem v hale Na Střelnici bylo po 30 minutách skóre 60:64 a utkání bylo znovu otevřené.

Do poslední periody vstoupili naši hráči s daleko větší energií a přitvrdili v obraně, donutili svitavské střílet z nepřipravených pozic a často až na konci limitu na útok. Medvědi začali opět bod po bodu navyšovat svůj náskok ovšem domácí se stále drželi na dostřel. Utkání se zlomilo definitivně v náš prospěch až v druhé polovině poslední čtvrtiny, kdy jsme skórovali ve třech útocích po sobě, a to i s přispěním skvělé aktivity na útočném doskoku. Poslední dvě minuty se tak utkání již jen dohrávalo a Medvědi tak mohli oslavit své první vítězství v nové sezóně!

Body Svitavy: Sehnal 19 (7 doskoků), Welsch 19, Proleta 13, Svoboda 12, Marko 10 (9 asistencí, 7 doskoků), Johnson 4 (7 doskoků), Slezák 2

Body Kolín:
Jelínek 22 (10 doskoků, užitečnost 28), Wallace 22, Skinner 18 (8 doskoků, 7 asistencí, užitečnost 31), Novotný 17, Číž 4, Mazič 2, Machač 2, Petráš 2

Trojky   8 - 12     Doskoky 43 - 41     TH 7/14 - 17/18     Asistence 18 - 26   Ztráty  18 - 11
Hráč zápasu - Jiří Jelínek

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dá se říct opět zasloužené vítězství soupeře. Díky prvnímu poločasu, kdy jsme šli opět s nějakou taktikou na obranné polovině. Že budeme agresivní, s tím, že budeme zahušťovat bednu a lítat s míčem, když se pohybuje. Bohužel míč letí do rohu na střelce, ten míč letí a my se na něj díváme, místo toho, abychom tam šli. Opět to v prvním poločase nebyla týmová obrana. A ve druhém poločase naštěstí díky zóně, snad poprvé tuto sezonu kdy jsme začali komunikovat, hrát jako jeden tým a pomáhat si, jsme Kolín zpomalili a dostali se na dostřel. Rozhodla naše naprostá nemohoucnost na trojkové čáře. My si ty šance vytvoříme, my ty šance máme a potom je nedáme. Padesát procent střelba trestných hodů, celková úspěšnost střelby... A k tomu 18 velmi stupidních ztrát, jež Kolín potrestal 20 body.“

Marek Welsch (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první půlce jsme byli hodně špatní v obraně. Hlavně při řešení pick-and-rollu, kdy jsme buď dostávali jednoduché koše, nebo jsme blbě rotovali a Kolín měl spoustu volných střel, které bohužel pro nás proměnil. Ve druhé půli jsme přešli do zónové obrany, která fungovala, a dotáhli jsme se ze ztráty 16 bodů na jeden. Ale měli jsme hodně špatných ztrát, které Kolín trestal, a neproměňovali jsme jednoduché pozice. Bohužel jsme se nedokázali na Kolín dotáhnout a prohráli.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „My samozřejmě jsme za vítězství velmi rádi. Nehráli jsme totiž měsíc soutěžní utkání. Po karanténě jsme chtěli něco odehrát, ale bohužel jsme nenašli soupeře. A teď nás mrzí, že soutěž nepokračuje. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, koncentrovaní. A myslím, že o celkovém úspěchu rozhodl první poločas, kdy jsme si vytvořili náskok. Do druhého poločasu jsme si řekli, že Svitavy něco musí změnit, protože nebudou chtít prohrát. Změnily, hrály zónu. Jsem přesvědčený, že jsme na ni byli připraveni, ale bohužel, když jsme potom do ní použili další věc, tak ta už nám nezafungovala. Myslím, že jsme si vítězství zasloužili, protože jsme ve třech čtvrtinách zvítězili. Bojovali jsme o každý míč a pokud takhle budeme bojovat, a my budeme, tak se můžeme těšit na další výhry.

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Pro mě velmi těžký zápas, po dlouhé pauze. Před zápasem jsem absolutně netušil, co od toho čekat. Svitavy, kterým se zatím nedaří, a my po dlouhé pauze. Já osobně jsem teď velmi nadšený. Za mě super, kromě třetí čtvrtiny, kdy jsme byli zaskočeni zónou. Jinak jsme hráli, co jsme chtěli. A měli jsme i štěstí.“