Medvědi poprvé v letošní sezóně doma prohráli.

27/11/2020

Až teprve ve čtvrtém domácím utkání letošního ročníku Kooperativa NBL poznali kolínští Medvědi hořkost porážky. Ústecká Sluneta byla rozhodně favoritem utkání, ale přesto porážka zamrzí. Snad jako by teprve teď dolehla na Medvědy únava z předchozího náročného týdne, protože to nebyl ten energický výkon, kterým se v posledních třech vítězných domácích zápasech prezentovali. Do úspěšné skládačky bohužel v tomto zápase pár dílků chybělo.

Přitom začátek ničemu takovému nenapovídal. Oba týmy vstoupily do utkání velmi svižně a útoky převládaly nad obranami. Na obou stranách téměř každá akce končila úspěšnou střelou a po třech minutách vedl Kolín 13:6. V té chvíli si hostující trenér vzal oddechový čas a po něm jeho svěřenci zabrali. Během chvilky otočili skóre ve svůj prospěch (15:18) a až do konce první čtvrtiny si udržovali mírný náskok (26:28). Kolínské v těchto chvílích srážely zbytečné ztráty míče, a jak se ukázalo později, byl to zřejmě jeden z rozhodujících faktorů celého utkání. Druhá čtvrtina začala nejprve dvouminutovou pasáží bez změny skóre, aby se poté opět rozjel bodový kolotoč. Hosté však byli minimálně o krůček vpředu. Dávali své body mnohem snadněji a rozdíl v kolínský neprospěch se zvětšoval (35:44). Medvědi ale zabrali, a přestože to nebylo s takovou lehkostí, jako v minulých zápasech, dokázali odpovědět. Minutu před koncem byl stav 47:50. Jenže iniciativu opět převzal soupeř (49:56). Naštěstí závěrečná akce dvě vteřiny před koncem po ose Adam Číž - Lee Skinner byla úspěšná a do druhé půle šli Medvědi s hratelnou ztrátou (51:56).

Druhou půli načal Lee Skinner, tentokrát tříbodovou akcí (koš s faulem a proměněný trestný hod), jenže poté se domácí na delší dobu v útoku odmlčeli. Hosté ale ne a trpělivě si budovali náskok, 56:68 po dvaceti šesti minutách hry. V té chvíli sáhl domácí trenér ke změně obrany a Medvědům se podařilo zastavit soupeře v rozletu. Do konce třetí čtvrtiny se to ještě tolik neprojevilo (66:76), ale v nástupu do té poslední ano. Domácí hráči postupně ukrajovali z ústeckého náskoku. Dokázali soupeře ubránit (za devět minut poslední čtvrtiny mu dovolili pouhých devět bodů) a sami se prosazovali střelbou z dálky i podkošovými akcemi. Tři minuty před koncem přiblížil svůj tým proměněnou trojkou kapitán Adam Číž (82:85). Poté Jakub Petráš, po úspěšném doskoku, snížil na rozdíl jediného bodu (84:85). Když ho vzápětí okopíroval Jirka Jelínek, dostal se Kolín po dlouhé době do vedení (86:85). Do konce zbývalo padesát vteřin a bohužel to byly poslední domácí body v tomto utkání. Své dva útoky Medvědi nezvládli a byli nuceni takticky faulovat. Hostující hráči však při trestných hodech prokázali pevné nervy (86:90). Posledních pět bodů zaznamenali jenom z této herní činnosti. Škoda, v závěru nechybělo mnoho, aby Medvědi napodobili předchozí úspěšné koncovky. Ale hlavní příčiny porážky byly nejspíš někde jinde. Především 14 ztracených míčů a 44 procentní úspěšnost trestných hodů. V obou těchto ukazatelích byli kolínští hráči v posledních zápasech mnohem úspěšnější. Nevadí, Medvědi si z tohoto utkání jistě vezmou ponaučení a v příštích zápasech to zase bude ten tým s bojovným duchem a medvědí touhou po vítězství.

Body Kolína : Číž 22, Skinner 21 (12 doskoků), Wallace 17, Jelínek 12, Machač 7, Dlogoš 3, Novotný 2, Petráš 2,