mmcité1 Basket Brno - BC GEOSAN Kolín 73:82

27/10/2019

Kolínský tým se v 5. kole Kooperativa NBL představil poprvé na venkovní půdě, soupeřem mu bylo mužstvo z Brna.

Medvědi hnáni touhou zapsat první výhru v této sezóně vlétli do zápasu a rychle se ujali vedení. Prvních 5 bodů zaznamenal kapitán Adam Číž a spolu s Davidem Machačem, nestárnoucí legendou týmu, dovedli Medvědy k vedení 18:24 po 1. čtvrtině. Ve druhé desetiminutovce se bodově prosadili i další hráči, Luka Igrutinović s Filipem Vukosavljevićem, a rázem Kolín vedl až o 18 bodů. Brněnskému celku se podařilo stáhnout ztrátu  na poločasových 12 bodů. Kolínské hráče však zdobila v prvních dvaceti minutách zejména výborná obrana, která dovolila domácím zaznamenat pouhých 36 bodů.

Vstup do druhého poločasu sice vyšel lépe Brnu, kdy rozdíl snížili na pouhé 2 body. Ale to bylo ze strany domácích vše. Poté již byl na hřišti opět pouze jeden dominantní tým a to ten kolínský. Trpělivou hrou v útoku a opět fungující obranou dovedli Medvědi utkání do vítězného konce a můžou tak slavit první vítězství v Kooperativa NBL v letošní sezoně.

Body Brno: Smithson Bryan 26, Heřman Petr 10, Diatta Pape 9, Jokl Jakub 8, Kavaš Andraž 6, Farský Radek 4, Nehyba Zdeněk 4, Stegbauer Lukáš 4, Novotný Filip 2, Kereselidze Zurab 0, Kozina Jan 0, Kubín Jaroslav 0

Body Kolín: Igrutinovic Luka 21, Machač David 15, Vukosavljević Filip 15, Číž Adam 14, Richardson Benjamin Mark 12, Kolář Martin 3, Granić Vlatko 2, Brožek Lukáš 0, Kačer Daniel 0

STŘELBA 3B. 29/5:22/9 STŘELBA 2B. 45/27:45/23 TH 5/4:13/9 doskoky 37:41 CHYBY 20:14 ROZHODČÍ Kučírek Martin, Kec Jakub, Zatloukal Ondřej KOMISAŘ Zachara Ivan POČET DIVÁKŮ 284

Pavel Beneš, trenér týmu BC Geosan Kolín: „V první řadě jsme rádi, že jsme tady uspěli a získali naši první výhru po nepovedeném posledním utkání doma. Vrátilo se nám trochu sebevědomí. My jsme se na to utkání připravovali, všechno jsme v podstatě vsadili na jednu kartu a chtěli jsme, aby Smithson zakončoval, co nejvíc. Věděli jsme totiž, že Brno má obrovskou útočnou sílu z tříbodové vzdálenosti a nechtěli jsme, aby se rozehrála křídla. Bohužel, i když Smithson dal šestadvacet bodů, dokázal najít spoustu volných hráčů, kteří – naštěstí pro nás – dnes neproměnili. Nízké procento z tříbodových pokusů nám samozřejmě pomohlo k výhře. Vůbec jsme nezachytili start do druhého poločasu, kdy domácí ukázali svoji sílu. Probrali jsme se až v páté nebo šesté minutě. Našim hráčům patří kredit za to, že dokázali najít mentální i fyzickou sílu a utkání po nezdařilém startu druhé poloviny nepoložit. Dokázali jsme ho dovést do vítězného konce, za což jsem rád.“

Lubomír Růžička, trenér týmu mmcité1 Basket Brno: „Je to jednoduché. První poločas jsme absolutně nebránili. Pokud chcete hrát s Kolínem, tak musíte začít od obrany, abyste se dostávali do protiútoků nebo poloprotiútoků. To se nám vůbec nestalo, hráli jsme pořád do plných. Pavel zmínil, že se nám do hry nedostala křídla. Nedostala, měla to třináct-nula za tři body. Pokud si ti hráči neuvědomí, že v Brně dostávají extra péči ze strany vedení klubu v tom, že mají ve svém věku extrémní minutáž, a potom přijdou na zápas a jsou podělaní, tak z nich bohužel nikdy nebudou hráči. To je moje hodnocení. Když pak vidím některé kluky, ať už v Čechách nebo kdekoliv jinde, tak prostě přijdu na hřiště a hraju. Tady trénujeme jako vzteklí, jako blázni, a to jsem prošel šesti kluby a nikde se netrénovalo tak intenzivně jako tady, až jsem říkal, že bychom měli začít prodávat lístky na tréninky. Tam totiž skáčeme šipky do bannerů, ale dneska jsme si nechali doskakovat míče a jen se koukali. Byli jsme jak děcka. V neposlední řadě je problém s naším pivotem Petrem Heřmanem, protože to už je asi třetí zápas, kdy přes něj jde asi pětadvacet bodů. Pokud za mnou ještě někdo někdy přijde s tím, že chce syna poslat do NCAA, tak mu dám číslo na Petra Heřmana, aby zapomněl hrát basketbal. Je to fakt trapné, co se nám vrací z Ameriky. Jeden hráč ze sta se vrátí a je alespoň nějak připravený. Je to do nebe volající. Tady sedí David Machač, kterému patří velký kredit za první poločas nebo vůbec za to, že si v tolika letech s těmi kluky dělá, co chce. A to je prostě smutné. Hráči musí milovat basket a ne jen pozici basketbalisty, což znamená, že se oblékají jako basketbalisté nebo se chovají jako basketbalisté. Potom se jich zeptáte, kdo je David Machač a oni to nevědí, když se jich dneska zeptáte, kdo je Pepa Jelínek, oni to nevědí. Hlavně, že mají na hlavách barber shopy, hlavně, že mají kérky, hlavně, že jsou vyrýsovaní, ale basket je pro ně jen druh životního stylu a vůbec ne extrémní láska. Jsem strašně zklamaný z toho, jakým způsobem jsme se prezentovali v prvním poločase a jak říkám, takovéto družstvo, které je nesourodé, jsem v kariéře fakt nezažil. Těžko se mi mluví.“

David Machač, hráč týmu BC Geosan Kolín: „Já budu samozřejmě mluvit pozitivně. Vyhráli jsme. Pro nás to bylo ohromně důležité vítězství. Celý týden jsme se zaměřovali na obranu a třiasedmdesát bodů je pro nás super číslo. Plus třiadvacet asistencí znamená, že jsme hráli jako tým a ne individuálně.“

Jan Kozina, hráč týmu mmcité1 Basket Brno: „Gratuluji Kolínu k výhře. My jsme do toho utkání šli s jasnou taktikou vytvořit na soupeře velký tlak jak v obraně, tak v útoku. To se nám kromě prvních pár minut ze začátku druhého poločasu absolutně nepodařilo a vůbec jsme neplnili taktické pokyny, které jsme měli. Hráli jsme absolutně bez energie, bez nadšení a Kolín zaslouženě vyhrál. My jsme si to dnes rozhodně nezasloužili.“